Przejdź do treści

Portugal Telecom światłowodem walczy o klienta

Data: 2012-12-12 11:36:00
Portugal Telecom światłowodem walczy o klienta

Mimo głębokiego kryzysu gospodarczego w Portugalii tamtejszy operator zasiedziały intensywnie inwestuje w budowę sieci nowej generacji. Inwestycjom Portugal Telecom w budowę łączy FTTH sprzyjała polityka regulatora.

Portugal Telecom wykorzystuje kryzys gospodarczy, w jakim znalazła się licząca 10,6 mln mieszkańców Portugalia, do umocnienia swojej pozycji na rynku szerokopasmowego internetu. Na początku 2008 roku – a więc tuż przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego – firma miała ledwie 40,5 proc. udziału w portugalskim rynku szerokopasmowego internetu.

Według ostatnich dostępnych danych opublikowanych przez Autoridade Nacional de Comunicações (ANACOM), portugalskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego, w końcu II kwartału 2012 roku było to już 50,7 proc. Portugal Telecom obsługiwał wówczas 1 mln 169 tys. klientów szybkiego stacjonarnego internetu. W III kwartale tego roku firma zwiększyła liczbę abonentów internetu do 1 mln 200 tys.

Inwestycją w konkurencję

Od 2008 roku do końca 2011 roku Portugal Telecom budował światłowodowe łącza abonenckie. Inwestycje realizowane były w technologii FTTH/GPON. Z danych opublikowanych przez firmę badawczą Analysys Mason wynika, że ok. 46 proc. gospodarstw domowych w Portugalii – ok. 1,6 mln – jest dziś w zasięgu światłowodowych łączy dostępowych telekomu. Linie w technologii FTTH Portugal Telecom budował w największych aglomeracjach, w tym w Lizbonie i Porto, czyli tam gdzie powstaje prawie 75 proc. portugalskiego PKB.

Z opisującego wpływ polityki regulacyjnej na budowę sieci FTTH raportu brytyjskiej firmy doradczej DotEcon wynika, że do inwestycji w światłowody Portugal Telecom został zachęcony przez ANACOM. Raport – „Regulatory policy and the roll-out of fibre-to-the-home networks” – powstał na zlecenie FTTH Council Europe, organizacji lobbystycznej zajmującej się promocją światłowodowych łączy abonenckich.

Portugalski regulator w 2009 roku złagodził bowiem regulacje na poziomie hurtowym. Uczynił to w największych miastach – tam gdzie była duża konkurencja na rynku szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu (co najmniej trzech dostawców) i duża liczba gospodarstw domowych z dostępem do usług świadczonych przez operatorów telewizji kablowej. Portugalski operator zasiedziały uznał wówczas, że intensywne inwestowanie w sieci dostępowe nowej generacji (NGA) jest szansą na odbicie rynku internetu z rąk konkurentów, takich jak sieci telewizji kablowej oraz najwięksi operatorzy alternatywni.

Taniej niż u sąsiadów

Kryzys, który spowodował wzrost bezrobocia oraz spadek dochodów w gospodarstwach domowych, sprzyjał inwestycjom Portugal Telecom, bo przyczynił się do obniżenia kosztów robocizny przy budowie sieci. W inwestycjach w NGA portugalski telekom wykorzystywał głównie własną kanalizację (wydatki na budowę nowych duktów stanowiły jednie 5 proc. wartości poniesionych inwestycji), co dodatkowo pozwalało mu budować taniej.

Według Analysys Mason, wybudowanie jednego łącza FTTH kosztowało Portugal Telecom średnio poniżej 200 euro. To dużo mniej niż w innych krajach Europy Zachodniej, gdzie średni koszt budowy jednego łącza FTTH wynosi 600-700 euro. Średni czas potrzebny na uruchomienie usługi w domu klienta Portugal Telecom wynosi od trzech do czterech godzin.
Z danych ANACOM wynika, że w końcu czerwca 2012 roku w Portugalii 307 tys. klientów korzystało z łączy światłowodowych (stanowiły 13,3 proc. ogółu stacjonarnych łączy internetowych). Większość linii działała w sieci Portugal Telecom. W czerwcu 2011 roku było to 174 tys. łączy FTTH (8 proc. ogółu łączy), a w czerwcu 2010 roku – 78 tys. łączy (3,9 proc. ogółu). FTTH Council Europe prognozuje, że w końcu 2016 roku liczba użytkowników światłowodowego dostępu do internetu będzie trzy razy wyższa niż w połowie 2012 roku, a penetracja sięgnie ponad 20 proc. gospodarstw domowych.

Według FTTH Council Europa, Portugalia była jedenastym pod względem penetracji gospodarstw domowych światłowodowymi łączami abonenckimi rynkiem w Europie. Tę opinię potwierdzają dane firmy badawczej Point Topic, mówiąc o tym, że 74,5 proc. Portugalczyków mieszka w zasięgu sieci dostępowych nowej generacji.

Z kolei z danych Komisji Europejskiej wynika, że pod względem prędkości łączy używanych przez klientów, Portugalia jest jednym z liderów w Europie. W końcu 2011 roku 77,5 proc. łączy miało prędkość powyżej 10 Mb/s, co dawało Portugalii trzecie miejsce w Europie. Aż 12,3 proc. łączy (średnia w Europie – 7,2 proc.) miało prędkość nie mniejszą niż 30 Mb/s.
 
Tomasz Świderek

Zdjęcie:  Photogenica, Igor Mazej

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Portugalia, światłowody, inwestycje, FTTH, FTTH Council

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie