Przejdź do treści

Podwykonawcy warmińsko-mazurskiej sieci niepokoją się czy ORSS zapłaci faktury

Data: 2015-10-08 12:09:00
Podwykonawcy warmińsko-mazurskiej sieci niepokoją się czy ORSS zapłaci faktury

15 września zarząd województwa warmińsko-mazurskiego poinformował o zakończeniu budowy internetowej sieci szerokopasmowej. Lokalne firmy zwracają jednak uwagę, że wciąż nie dostały pieniędzy za część wykonanej pracy - informuje Gazeta Wyborcza w Olsztynie.

W połowie września Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, czyli główny wykonawca, a także przedstawiciele samorządu, poinformowali o zakończeniu budowy sieci. Ta deklaracja rozzłościła podwykonawców, którzy żądają zapłaty za swoją pracę. Mail, który rozesłali we wtorek wieczorem do olsztyńskich mediów, mógł sugerować, że rozmowy na linii firmy-samorząd nie będą należały do łatwych. Zamiast organizować w środę pikietę pod Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie, przedsiębiorcy zgodzili się jednak na spotkanie w budynku samorządu.

Jarosław Kalinowski z firmy Łączpol wytłumaczył gazecie, jaki jest powód spotkania przedsiębiorców z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego tensji zgłaszanych przez firmy z regionu: - Jeszcze w czerwcu zgłosiliśmy prace do tzw. odbioru przejściowego i wystawiliśmy faktury. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy pieniędzy, a musimy się rozliczać także ze swoimi podwykonawcami. Polskie przedsiębiorstwa, o ile nie są to wielcy gracze, nie mogą sobie pozwolić na zwłokę, bo ich kapitały są dosyć płytkie. U wrót wielu firm czekaj ą komornicy. Ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, a teraz czekamy na pieniądze - wyjaśnia.

Sylwia Jaskulska z zarządu województwa tłumaczy, że samorząd płaci wykonawcy dopiero za odebrane już prace, a następnie to on przekazuje pieniądze podwykonawcom.  - Do tej pory przekazaliśmy ORSS około 214 mln zł, a czekamy wciąż z wypłaceniem mniej więcej jednej trzeciej wartości kontraktu - dodaje.

Maciej Bułkowski, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, podkreśla  że pieniądze są wypłacane systematycznie. - Podzieliliśmy płatności na etapy, bo już przed rozpoczęciem projektu zakładaliśmy, że takie rozwiązaniejest lepsze dla małych i średnich firm z regionu - mówi. - Inaczej rozwiązano sprawę w województwie podkarpackim, gdzie ustalono, że należności zostaną wypłacone na koniec projektu. My wprowadziliśmy odbiory przejściowe, częściowe oraz końcowe. Na ten moment praktycznie zakończyliśmy odbiory przejściowe i opłaciliśmy wszystkie wystawione faktury. I dodaje: - Do każdej faktury żądaliśmy oświadczeń od podwykonawców, że nikt nie zalega im z pieniędzmi oraz że oni również nie zalegają.

Przedsiębiorcy potwierdzają, że do tej pory nie było większych problemów z płatnościami, a wszelkie wątpliwości były rozwiązywane na bieżąco. Od pewnego czasu coś się jednak „zacięło". Konkretnie chodzi o czerwcowe faktury.

Województwo ostatnie pieniądze przelałao ORSS 18 i 24 września ( ponad 28 mln zl). Pieniądze trafiły do wykonawcy, jednak aby zostały przesiane dalej, muszą się na to zgodzić wszystkie podmioty wchodzące w skład spółki, czyli: Hawe , TP Teltech oraz Alcatel-Lucent.

Źródło:  Gazeta Wyborcza Olsztyn

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

warmińsko, Warmia i Mazury, podwykonawcy, wierzyciele, ORSS, sieci regionalne

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Spółka Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca od niemal 2 lat nie wypłaca wynagrodzeń kilkuset pracownikom, a nikt nadal nie pozbawił ich statusu operatora telekomunikacyjnego, w ogóle nic się nie dzieje! Ludzie umierają!

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

przeczytaj_tresc_ponownie