Przejdź do treści

Podkarpacie zmobilizowane do budowy sieci

Data: 2012-11-19 11:10:00
Podkarpacie zmobilizowane do budowy sieci

Urząd Marszałkowski w Rzeszowie rozpoczął analizę wniosków złożonych w postępowaniu na zaprojektowanie, wybudowanie i operowanie szerokopasmową siecią internetową na Podkarpaciu realizowaną w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

Do końca marca przyszłego roku ma już być wiadomo, kto zrealizuje inwestycję. Zadaniem wybranej firmy będzie wybudowanie do sierpnia 2015 r. około 2 tys. km sieci światłowodowej w województwie.

Sławomir Cynkar, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego woj. podkarpackiego (na zdjęciu) przekonuje, że zwycięzca postępowania będzie miał dość czasu na fizyczne wykonanie sieci światłowodowej.– Najbardziej czasochłonne są sprawy proceduralne. Czasami pojawiają się trudne do przewidzenia niespodzianki związane z załatwieniem niezbędnych formalności – mówi Sławomir Cynkar.

Zapewnia jednak, że województwo podkarpackie jest dobrze przygotowane do tej inwestycji. – Marszałek województwa powołał przy Zespole projektowym SSPW specjalny zespół zadaniowy skupiający specjalistów z Urzędu Marszałkowskiego i jednostek podległych, których kompetencje będą potrzebne przy realizacji tego projektu – wyjaśnia Sławomir Cynkar. I zapewnia, że z ich strony przyszły Operator podkarpackiej sieci będzie miał pełne wsparcie.

Na Podkarpaciu podobnie jak w woj. warmińsko-mazurskim zadecydowano, że jeden podmiot (firma lub konsorcjum) zajmie się zarówno zaprojektowaniem i budową, jak również późniejszym zarządzaniem siecią szerokopasmową (świadczenie usług hurtowych). Co ciekawe, w obu województwach w postępowaniach na realizację tych projektów oferty złożyły te same trzy podmioty. W pierwszym konsorcjum liderem jest KT Corporation z Korei, a członkami m.in. firmy Asseco Poland oraz Polkomtel. Na czele drugiego konsorcjum stoi ATM Systemy informatyczne, w skład wchodzi też spółka BT Poland. Wniosek o dopuszczenie złożył również Maribel Investments z Warszawy. – Zdajemy sobie sprawę, że woj. warmińsko-mazurskie wcześniej ogłosiło postępowanie i jest bardziej zaawansowane, jeśli chodzi o rozmowy z operatorami, dlatego zapewne wcześniej wybierze wykonawcę. To oczywiście może wpłynąć na nasze postępowanie, liczymy że pozytywnie – mówi Sławomir Cynkar.

Zapewnia, że województwo dobrze przemyślało model, w jakim będzie prowadzone przedsięwzięcie. – Już w 2009 roku w Urzędzie Marszałkowskim byliśmy przekonani, że najlepszym sposobem, aby tak ogromne przedsięwzięcie się powiodło jest wyłonienie jednego podmiotu, który zaprojektuje i wybuduje sieć, a następnie będzie nią zarządzał – mówi Sławomir Cynkar. Według niego zwiększa to bowiem istotnie szanse, że sieć szkieletowo-dystrybucyjna będzie optymalnie zaprojektowana, dobrze wykonana i spełni swe zadania. A firma udostępniająca na zasadach hurtowych innym operatorem budującym sieci dostępowe, nie będzie mogła narzekać, że coś zostało źle zaprojektowane, wybudowane etc. Wreszcie, taki sposób prowadzenia przedsięwzięcia zmniejsza zagrożenie, że wybrany partner nie udźwignie finansowo czy organizacyjne projektu. – To wszystko będziemy weryfikować w prowadzonym dialogu konkurencyjnym. Podejmując decyzję komu zlecimy to zadanie, będziemy brać pod uwagę nie tylko cenę, ale także np. funkcjonalność sieci i inne kryteria określone w postępowaniu. Będziemy też rozmawiać z potencjalnymi wykonawcami, jaki mają pomysł na rozwój usług, gdy sieć już powstanie – wyjaśnia Sławomir Cynkar.  

Projekt podkarpackiej sieci zakłada wybudowanie około 2tys km światłowodów, 14 węzłów szkieletowych i 189 węzłów dystrybucyjnych. – Ale bierzemy jeszcze pod uwagę możliwość optymalizacji projektu w prowadzonym dialogu konkurencyjnym te zagadnienia będą również poruszane – zastrzega Sławomir Cynkar.

Wartość podkarpackiego projektu to ponad 294 mln zł. Z tej kwoty dofinansowanie unijne wynosi prawie 205 mln zł.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie