Przejdź do treści

Pierwszy odcinek sieci regionalnej gotowy na Podlasiu

Data: 2014-07-31 01:42:00
Pierwszy odcinek sieci regionalnej gotowy na Podlasiu

Pierwsze 69 kilometrów sieci szerokopasmowej w województwie podlaskim jest już gotowe. W Hajnówce uruchomiono pierwszy odcinek tej sieci w regionie i wykonano pierwszą symboliczną transmisję w formie wideokonferencji pomiędzy węzłami szkieletowymi sieci w relacji Hajnówka - Siemiatycze.

Projekt utworzenia prawie 1,9 tys. km tzw. sieci szkieletowej szerokopasmowego internetu w Podlaskiem realizowany jest z unijnych środków z programu Rozwój Polski Wschodniej. Wartość projektu wynosi 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. (10,4 mln zł) to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, zaś pozostałe środki stanowi dotacja z budżetu państwa. Podobne projekty realizują cztery inne regiony, które korzystają z programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.

W Hajnówce odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace przy projekcie w Podlaskiem; uruchomiono też gotową już część sieci między Hajnówką a Siemiatyczami, w sumie 69 km.,
W spotkaniu udział wzięli Rafał Trzaskowski, minister adaministracji i cyfryzacji. Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Maciej Żywno, wojewoda podlaski, Jarosław Zygmunt Dworzański, marszałek województwa podlaskiego oraz Włodzimierz Pietroczuk, starosta hajnowski.

Pierwsze 69 kilometrów sieci szerokopasmowej w województwie podlaskim już gotowe. Szybkie sieci szerokopasmowe są jednym z filarów cyfryzacji, tym bardziej się cieszę z postępów w realizacji tej inwestycji - mówił Rafał Trzaskowski. - Cieszę się, że to właśnie w województwie podlaskim uruchomiony został pierwszy odcinek regionalnej sieci szerokopasmowej – dodał szef MAC i podkreślił, że Polska jest obecnie największym placem budowy sieci szerokopasmowej. Podkreślił też, że bardzo ważne jest to, iż inwestujemy zarówno w infrastrukturę, jak i kompetencje cyfrowe.

W województwie podlaskim - jak zapewnił członek zarządu Jacek Piorunek - prace idą zgodnie z harmonogramem. Do końca tego roku zostanie odebranych blisko 93 proc. dokumentacji budowlanych. Ma być też gotowych ponad 1,1 tys. km sieci szerokopasmowej, czyli 63 proc. całości. Jedna inwestycja - między Hajnówką a Siemiatyczami - jest już ukończona.

Prace budowlane w regionie prowadzi pięciu wyłonionych w przetargu wykonawców. Rejon ten podzielono na osiem obszarów i prace w nich są zaawansowane w różnym stopniu.

Prowadzone są też przetargi. W przyszłym tygodniu zakończy się nabór ofert w przetargu na przyszłego operatora infrastruktury sieci. Trwają też przetargi na promocję projektu oraz przeprowadzenie szkoleń dla 1,4 tys. osób z regionu, wykluczonych cyfrowo.

W Podlaskiem ma powstać 1852 km sieci szerokopasmowego internetu, w tym 1713,1 km sieci szkieletowo-dystrybucyjnej i 131,7 km szkieletowej, 181 tzw. węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych. Sieć powstanie wzdłuż dróg powiatowych, wojewódzki i gminnych.

Źródło: Ministerstwo Administracj ii Cyfryzajci, Onet

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Podlasie, podlaskie, sieci regionalne, Rafał Trzaskowski, SSPW

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie