Przejdź do treści

Pierwsze kanały technologiczne pod nowymi drogami na Podlasiu

Data: 2012-11-21 08:52:00
Pierwsze kanały technologiczne pod nowymi drogami na Podlasiu

W Dubinach w woj. podlaskim zostały oddane do użytku dwa odcinki wyremontowanych dróg wojewódzkich Nowosady – Hajnówka oraz Zwodzieckie – Nowosady wraz z kanałem technologicznym. Stanowi on pierwszy fragment infrastruktury pasywnej sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej w województwie podlaskim. 

– Ogromnie się cieszę, że udało się tak skoordynować prace, że ten kanał technologiczny dla położenia światłowodu połączono z projektem drogowym. (...) Jest to pierwszy kanał nie tylko w naszym województwie, ale w całej Polsce Wschodniej. Jestem przekonany, że w 2015 roku doprowadzimy do szczęśliwego finału i mieszkańcy będą mieli ten luksus, że będą mogli korzytać z internetu szerokopasmowego w sposób nieograniczony – podkreślał marszałek Jarosław Dworzański.

Remont 6,2 km dróg kosztował ponad 28 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło prawie 25 mln zł.

Podczas prowadzenia tej inwestycji Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich wykonał również kanał technologiczny o długości 5,612 km. To część projektu zakładającego stworzenie w Polsce Wschodniej sieci szerokopasmowej. W ramach tej inwestycji – w trakcie budowy oraz przebudowy dróg wojewódzkich – powstanie ponad 100 km kanałów teletechnicznych, a łącznie w województwie podlaskim  będzie ich ponad 1800 km oraz 181 węzłów sieci. Znacznie zwiększy się dostępność do usług szerokopasmowych w naszym regionie.

Realizacja projektu SSPW w woj. podlaskim ma kosztować około 250 milionów złotych, dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie około 174 miliony złotych. Sieć ma powstać do końca września 2015 roku.

Źródło: Wrota Podlasia

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

inwestycje, SSPW, sieci regionalne, podlaskie, Podlasie, kanały technologiczne

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie