Przejdź do treści

Ośmiu chętnych do budowy podlaskiej sieci

Data: 2012-10-25 09:51:00
Ośmiu chętnych do budowy podlaskiej sieci

Aż osiem firm, między innymi z Hiszpanii, Korei czy Ukrainy, chce budować w województwie podlaskim szerokopasmowy internet - poinformował Kurier Poranny.

Wczoraj  upłynął termin składania ofert w przetargu na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło osiem propozycji. Infrastrukturę chcą u nas budować, między innymi przedsiębiorstwa z Korei, Hiszpanii, Ukrainy oraz oczywiście z Polski.

- Teraz mamy dwa tygodnie na sprawdzenie ofert pod kątem zgodności z wymogami przetargu. Może wtedy uda nam się wyłonić wykonawców. A potem czeka nas tak zwana kontrola uprzednia przetargu - wyjaśnia procedury Grzegorz Stelmaszek, zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w tym roku może się rozpocząć projektowanie oraz budowa infrastruktury.

To ważna i ogromna inwestycja. Województwo musi ją zrealizować i rozliczyć do końca 2015 roku.

W regionie powstaną 1852 kilometry sieci światłowodowej, a także osiem tzw. węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów - tak zwanych centrów dystrybucyjnych.

- Największy problem jest w gminie Przerośl na północy województwa. Tam, według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, raptem jedno na dziesięć gospodarstw ma dostęp do internetu - tłumaczy Grzegorz Stelmaszek. - Wiele miejsc jest słabo zaludnionych, gdzie komercyjnym operatorom nie opłaca się budować sieci.

Źródło: Kurier Poranny

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci regionalne, Podlasie, przetarg, SSPW, sieci, podlaskie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie