Aż osiem firm, między innymi z Hiszpanii, Korei czy Ukrainy, chce budować w województwie podlaskim szerokopasmowy internet - poinformował Kurier Poranny.
Wczoraj upłynął termin składania ofert w przetargu na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło osiem propozycji. Infrastrukturę chcą u nas budować, między innymi przedsiębiorstwa z Korei, Hiszpanii, Ukrainy oraz oczywiście z Polski.
- Teraz mamy dwa tygodnie na sprawdzenie ofert pod kątem zgodności z wymogami przetargu. Może wtedy uda nam się wyłonić wykonawców. A potem czeka nas tak zwana kontrola uprzednia przetargu - wyjaśnia procedury Grzegorz Stelmaszek, zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w tym roku może się rozpocząć projektowanie oraz budowa infrastruktury.
To ważna i ogromna inwestycja. Województwo musi ją zrealizować i rozliczyć do końca 2015 roku.
W regionie powstaną 1852 kilometry sieci światłowodowej, a także osiem tzw. węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów - tak zwanych centrów dystrybucyjnych.
- Największy problem jest w gminie Przerośl na północy województwa. Tam, według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, raptem jedno na dziesięć gospodarstw ma dostęp do internetu - tłumaczy Grzegorz Stelmaszek. - Wiele miejsc jest słabo zaludnionych, gdzie komercyjnym operatorom nie opłaca się budować sieci.
Źródło: Kurier Poranny
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
sieci regionalne, Podlasie, przetarg, SSPW, sieci, podlaskie
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.