Przejdź do treści

ORSS: Inwestycje na Podkarpaciu oraz Warmii i Mazurach są pod kontrolą

Data: 2015-04-22 17:15:00
ORSS: Inwestycje na Podkarpaciu oraz Warmii i Mazurach są pod kontrolą

Według Otwartych Regionalnych Sieci Szerokopasmowych, spółki utworzonej przez Hawe, Alcatel-Lucent Polska i TP Teltech, które buduje sieci regionalne na Warmii i Mazurach oraz Podkarpaciu, żaden z tych projektów nie jest zagrożony.  Pierwszy z nich ma zostać zakończony we wrześniu, a drugi w październiku.

Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, w niedawnej wypowiedzi dla lokalnych mediów przyznała, że w planowanej sieci są  problematyczne odcinki (około 200 km), których nie udało się do tej pory skutecznie zaprojektować i wybudować.

ORSS raportuje natomiast, że od momentu podpisania umowy w partnerstwie publiczno-prywatnym wykonano już 98 proc. prac projektowych, wkopano 90 proc. instalacji podziemnej i zainstalowano wszystkie węzły szkieletowe oraz 82 proc. węzłów dystrybucyjnych. A sieć na Warmii i Mazurach ma mieć 2241 km w tym 10 węzłów szkieletowych oraz 216 węzłów dystrybucyjnych.

Wykonawca deklaruje, że z zakończeniem budowy w terminie nie będzie problemów.

– Realizacja założonych terminów nie odbyłaby się bez wydatnej pomocy ze strony inwestora, czyli naszych partnerów z Urzędu Marszałkowskiego. Wielokrotnie prace projektowe i budowlane wymagały ich wsparcia w zakresie uzgodnień z poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz gestorami działek, takimi jak choćby GDDKiA, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych, Agencja Nieruchomości Rolnych, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Polskie Koleje Państwowe. Dzięki tak ścisłej współpracy w ramach inwestycji udało się wypracować również dodatkowe synergie z projektami prowadzonymi przez Województwo takimi jak np. "Trasy rowerowe w Polsce wschodniej" – mówi Maciej Koziara, prezes ORSS.

Cennik inny niż w Wielkopolsce

ORSS będzie w przyszłość także zarządzał wybudowaną siecią jako operator infrastruktury. Spółka upubliczniła projekt cennik usług hurtowych i można jeszcze w tym tygodniu zgłaszać do niego uwagi.  Z zaprezentowanego cennika wynika, że ORSS, inaczej niż WSS, nie zdecydowała się na opusty związane z wielkością miejscowości, w jakich usługi zamierza świadczyć operator. Są tylko opusty wolumenowe oraz związane z terminem, na jaki zawierana jest umowa. Przykładowa cena proponowana przez ORSS w relacji szkieletowej za dzierżawę 1 km włókna szkieletowego to 120 zł na miesiąc, a za parę włókien - 160 zł, przy czym operator musi ponieść jeszcze opłatę jednorazową w wysokości 1 tys. zł. Musi się także liczyć z dodatkowymi kosztami za nadzór ORSS w wysokości 500 zł (ryczałt za dojazd i 1,5h nadzoru).

W województwie wierzą,  że budowana sieć szkieletowa-dystybucyjna pomoże operatom ostatniej mili z dotarciem z Internetem w miejsca, gdzie dziś z takimi usługami jest krucho. W ramach projektu przeprowadzono też bezpłatne szkolenie dla ponad 1800 osób, które ma podnieść wśród mieszkańców województwa poziom ich umiejętności posługiwania się komputerem  i Internetem.  - Sieć szerokopasmowa służyć ma jak największej liczbie mieszkańców województwa. Nawet tym osobom, które do tej pory nie korzystały z komputera i Internetu. Dlatego bardzo cieszy znakomita frekwencja podczas bezpłatnych zajęć organizowanych w bibliotekach oraz świetlicach szkolnych. Oznacza to, że mieszkańcy, także osoby starsze, chcą korzystać  z szybkiego Internetu, widzą korzyści płynące z niego, a nasz projekt jest im potrzebny – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Przyspieszyć na Podkarpaciu

Dla ORSS trudniejszym projektem jest obecnie budowa sieci na Podkarpaciu, który jest uznawany za inwestycję zagrożoną. A ma tam powstać ponad 2 tys. km sieci światłowodowej i 203 węzły szkieletowych i dystrybucyjne.

Jak raportuje ORSS od momentu podpisania umowy w partnerstwie publiczno-prywatnym, zgodnie z harmonogramem, powstało już 45 proc. kanalizacji kablowej dla sieci światłowodowej tj. ponad 900 km. Tempo budowy to 50-60 km na tydzień. Wykonawca przygotowuje się do odbiorów częściowych pierwszej gałęzi funkcjonalnej w maju br.  

Maciej Koziara zapewnia, że podkarpacka sieć będzie gotowa w terminie. - Dzięki dotychczasowej determinacji wszystkich partnerów projektu uda dotrzymać się zaplanowany termin. Szczególnie dotyczy to, współpracy w zakresie uzyskiwania zgód od gestorów poszczególnych nieruchomości. Specyfika projektu wymaga od nich czasem decyzji, które nie są dla nich standardowe. Dla tego typu projektów są one jednak dość powszechne.  Do końca września jest jeszcze na to sporo czasu – mówi Maciej Koziara.

Optymistą jest też Sławomir Cynkar, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. - Projekt jest bardzo złożony i tym samym jest sporym wyzwaniem realizacyjnym. Sejmik i zarząd województwa podkarpackiego  na bieżąco monitorują przebieg prac i robią wszystko aby zrealizować go w terminie i w pełnym wymiarze – mówi Sławomir Cynkar.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ORSS, Maciej Koziara, sieci regionalne, Podkarpacie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, SSPW, sieci szerokopasmowe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie