Przejdź do treści

Orange skraca pętlę w Hrubieszowie

Data: 2015-09-08 09:34:00
Orange skraca pętlę w Hrubieszowie

W ramach wartego blisko 2,3 mln zł projektu „Szerokopasmowy Hrubieszów” Orange wybudował infrastrukturę FTTC, która swym zasięgiem objęła blisko 20 proc. gospodarstw domowych miasta.

„Szerokopasmowy Hrubieszów” to jeden z dziewięciu projektów realizowanych przez Orange Polska ze wsparciem środków unijnych z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Operator zdecydował, że w inwestycji zostanie zastosowana i wdrożona technologia światłowodowo-miedziana umożliwiająca maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej będącej w jego posiadaniu.

Stara infrastruktura Orange w Hrubieszowie nie umożliwiała świadczenia klientom usług w standardzie NGA, powyżej 30 Mbit/s, a założeniem projektu była właśnie zmiana tego stanu rzeczy, dzięki wybudowaniu sieci FTTC.  

W tym celu operator wybudował w mieście dziewięć punktów dystrybucyjnych z urządzeniami szerokopasmowymi IP DSLAM. Zlokalizowane zostały one  w pobliżu dotychczasowych kablowych szaf magistralno-rozdzielczych. Do nich zostały doprowadzone kable światłowodowe oraz przyłącza energetyczne. Następnie przełączono do nich klientów korzystających wcześniej ze starej sieci kablowej. Oczywiście nowa powstała infrastruktura ma być włączona kablem światłowodowym do budowanego w ramach projektu SSPW węzła dystrybucyjnego lubelskiej sieci regionalnej w Hrubieszowie (Orange czeka na warunki dostępu od operatora infrastruktury SSPW). W sumie operator wybudował na potrzeby tego  projektu 6,8 km sieci światłowodowej.

– Efektem inwestycji w Hrubieszowie było  skrócenie długości pętli lokalnej, co wcześniej poważnie ograniczało nasze możliwości świadczenia mieszkańcom Hrubieszowa usług NGA – wyjaśnia  Ryszard Ladziński, główny specjalista ds. planowania rozwoju sieci w Wydziale Programów Szerokopasmowych Orange Polska

Według operatora w przypadku Hrubieszowa wybór technologii FTTC był optymalny z kilku względów. Jest ona znacznie tańsza niż FTTH, bo nie ma potrzeby budowy kabli doziemnych do każdego gospodarstwa domowego, co w warunkach miejskich nie jest też łatwe (nowe chodniki, wjazdy na posesje, itd.).  Takie rozwiązanie było też znacznie łatwiejsze realizacyjnie, bo nie wymagało na przykład indywidualnych uzgodnień w z właścicielami posesji i ograniczało liczbę wymaganych decyzji administracyjnych. To wszystko razem przekłada się oczywiście na czas realizacji inwestycji. A ten był krótki, bo umowę na realizację projektu Orange podpisał z PARP w czerwcu ubiegłego  roku, a inwestycję musi zakończyć i rozliczyć do końca października tego roku.

Dzięki temu projektowi łącznie w zasięgu szybkiego Internetu o przepływności łącza do użytkownika końcowego minimum 30 Mb/s znalazło się blisko 11 tys.  gospodarstw domowych w Hrubieszowie (z łącznej liczby ponad 5,7 gospodarstw domowych w mieście). W ramach projektu przyłączonych zostanie 631 gospodarstw domowych.

– Inwestycyjnie projekt jest praktycznie zakończony. Do nowej sieci podłączamy pierwszych klientów, którzy mogą korzystać z usług dostępu do internetu o przepływności do 80 Mbit/s. Dopiero jednak skończyły się wakacje i szeroka akcja promocyjna naszych usług w  Hrubieszowie dopiero przed nami – mówi Ryszard Ladziński.

Wartość projektu, który Orange zrealizował w Hrubieszowie to blisko 2,4 mln zł, z czego wydatki kwalifikowane to prawie 1,7 mln zł. Wartość dofinansowania z PO RPW to 50 proc. rzeczywistych wydatków kwalifikowanych.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

PO RPW, lubelskie, Hrubieszów, Orange Polska, inwestycje, FTTC

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie