Przejdź do treści

Miejska sieć światłowodowa w Puławach bez operatora

Data: 2015-03-16 09:47:00
Miejska sieć światłowodowa w Puławach bez operatora

Kolejny raz MPWiK w Puławach nie znalazł operatora, który podłączyłby mieszkańców miasta do internetu za pomocą istniejącej sieci światłowodów - informuje Dziennik Wschodni.

To już kolejny przetarg dotyczący szybkiego internetu, który kończy się fiaskiem. Zarządcą nowoczesnej sieci światłowodów, która oplata Puławy jest MPWiK. Przepisy zabraniają jednak podłączania mieszkańców przez podmiot kontrolowany przez miasto. Ten musi więc znaleźć tak zwanego operatora ostatniej mili, czy firmę, która będzie pełniła rolę podwykonawcy.

Chodzi o takie przedsiębiorstwo, które otrzyma zadanie podłączenia określonej liczby mieszkańców do sieci, co będzie warunkiem otrzymania przez nie dofinansowania. To dość ryzykowne, bo nikt nie może zagwarantować ilości przyłączy. To czy ktoś zechce skorzystać z sieci jest indywidualną decyzją każdego gospodarstwa domowego lub społeczności bloku.

Światłowodami MPWiK-u jak dotąd nie jest zainteresowana Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która oferuje własną sieć. Mieszkańcy domków jednorodzinnych na ogół korzystają natomiast z internetu oferowanego przez firmy bazujące na sieci telefonicznej lub radiowej. W konsekwencji sieć 40 kilometrów światłowodów warta 15 milionów złotych nie jest w pełni wykorzystywana i nie wiadomo, czy kiedykolwiek uda się ją wykorzystać.

– Niestety żadne oferty nie wpłynęły, mimo tego, że tym razem warunki przetargu w stosunku do wykonawcy były łagodniejsze. Jak widać ta biała plama braku dostępu do szybkiego internetu w Puławach nie jest wystarczająco atrakcyjna dla inwestorów – mówi Andrzej Poleszak, prezes MPWiK.

Drugi już przetarg zakończony niepowodzeniem skłania władze puławskiego przedsiębiorstwa do złożenia wniosku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na rezygnację z podwykonawcy. – Przygotowujemy taki wniosek i planujemy złożenie go do UKE na przełomie kwietnia i maja. Chcemy, żeby operatorem zostało nasze przedsiębiorstwo – wyjaśnia prezes MPWiK.

Źródło: Dziennik Wschodni

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Puławy, lubelskie, operator infrastruktury, MPWiK

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie