Przejdź do treści

MAiC: Drugi konkurs z POPC na budowę sieci w I połowie 2016 r.

Data: 2015-10-20 02:24:00
MAiC: Drugi konkurs z POPC na budowę sieci w I połowie 2016 r.

Według danych Komisji Europejskiej, możliwość dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s posiada obecnie ponad 53 proc. gospodarstw domowych. Co oznacza, że jesteśmy obecnie na półmetku realizacji przez Polskę celów Europejskiej Agendy Cyfrowej w zakresie zapewnienia dostępu do tego szybkiego internetu wszystkim obywatelom - powiedział minister Andrzej Halicki podczas  konferencji prasowej dotyczącej między innymi ukończenia projektów regionalnych sieci i uruchomienia konkursów w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa.

Liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu wrosła z poziomu 14 proc. w 2003 roku do 75 proc. w 2014 roku, przy czym odkąd rozpoczęto realizację perspektywy finansowej 2007 – 2013 wskaźnik ten wzrósł aż o 34 punkty procentowe. To obrazuje jak wielkiego skoku cywilizacyjnego w zakresie zapewnienia możliwości dostępu do internetu dokonała Polska w ciągu ostatnich lat. – podkreślił minister Halicki.

Minister przedstawił także informacje na temat postępów w budowie regionalnych sieci szkieletowo – dystrybucyjnych (realizowanych w ramach regionalnych programów operacyjnych i Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w perspektywie finansowej 2007-2013). - Od początku realizacji projektów zrealizowano ok. 29 tys. 451 km. Do wybudowania w dwóch ostatnich projektach pozostało zaledwie 480 km. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (październik 2014 – październik 2015) zrealizowano łącznie 19 tys. 110 km.

Podczas konferencji omówione zostały również zasady realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.  Stanisław Dąbek, Dyrektor Departamentu Telekomunikacji przypomniał, że w ramach ogłoszonego 30 września br. konkursu wyznaczono 230 obszarów konkursowych w całej Polsce, a łączna w pierwszym konkursie, przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mogli składać wnioski o dofinansowanie od 2 listopada do 30 grudnia br.

Kolejny konkurs w ramach PO PC tym razem dla większych obszarów zostanie ogłoszony w I połowie 2016 roku. Zgodnie z założeniami będą to obszary na których takie inwestycje nie powstałyby bez wsparcia publicznego. mówił minister Halicki, dodając, że kolejny konkurs będzie odbywał się na podobnych zasadach, obejmując jednak zdecydowanie więcej gospodarstw domowych – PO PC ma zapewnić objęcie zasięgiem sieci co najmniej 726 tys. gospodarstw domowych. Ważną zasadą jest neutralność technologiczna, a więc każda technologia spełniająca określone parametry będzie dopuszczalna. Premiować będziemy bardzo szybki internet, czyli powyżej 100 Mb/s.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Europejska Agenda cyfrowa, sieci regionalne, konkurs, POPC, Andrzej Halicki, mac

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie