Przejdź do treści

Lubelska sieć regionalna z przeszkodami

Data: 2013-01-18 09:11:00
Lubelska sieć regionalna z przeszkodami

Realizacja budowy sieci regionalnej na Lubelszczyźnie nadal się ślimaczy, a terminy są bardzo napięte. Jeśli Urząd Marszałkowski nie zdąży z projektem, przepadnie około 270 mln zł z Unii – martwi się Kurier Lubelski.

Postępowanie na wykonawcę inwestycji ogłoszono w lipcu ub.r. Zwycięzca miał być znany do końca roku, ale wciąż go nie wyłoniono. – Ze względu na stopień skomplikowania przedmiotu zamówienia postępowanie jest wieloetapowe – tłumaczy Anna Pawlak, kierownik oddziału Realizacji Projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie" w Urzędzie Marszałkowskim.

Najpierw był nabór wniosków od firm i ich ocena. – Wpłynęło ich dziesięć, z kraju i z zagranicy. Dziewięć zakwalifikowaliśmy do kolejnego etapu – wyjaśnia Anna Pawlak. Na rozstrzygnięcie urzędu poskarżyły się dwie firmy. Co ciekawe, te które zakwalifikowały się do wytypowanej dziewiątki. W środę odbyła się siedmiogodzinna rozprawa, wczoraj ogłoszono wyrok. Odwołania zostały oddalone przez Krajową Izbę Odwoławczą. – To dla nas bardzo dobra wiadomość, możemy kontynuować procedury – mówi Anna Pawlak.

Teraz województwo będzie prowadzić dialog konkurencyjny z dziewięcioma firmami, czyli rozmowy o szczegółach realizacji inwestycji. Potem urząd przygotuje specyfikację, a firmy złożą ostateczne oferty. Na ich podstawie zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji. – W wersji optymistycznej będzie to pod koniec marca, w pesymistycznej – miesiąc później – zaznacza Pawlak.

Firma nie od razu będzie mogła przejść do prac budowlanych. Urząd zdecydował się bowiem na realizację inwestycji w formule, w której wykonawca musi najpierw przygotować projekt sieci i zdobyć wszystkie niezbędne pozwolenia. Dopiero potem będzie mógł zacząć roboty w terenie. Na wszystko będzie miał nieco ponad 2 lata. Termin zakończenia realizacji projektu został wyznaczony na koniec października 2015 roku. Czy realizacja inwestycji w tym terminie jest wciąż realna? – Na pewno tak – przekonuje Anna Pawlak.

W województwie lubelskim w ramach projektu ma powstać ok. 2900 km infrastruktury światłowodowej. W imieniu samorządu zarządzał nią będzie wybrany operator. Ten zaś znajdzie i podpisze umowy z lokalnymi dostawcami internetu. Ci ostatni będą mogli oferować dostęp do internetu na odcinku "ostatniej mili" wykorzystując dostępne na rynku technologie. Internet ma, zgodnie z założeniami, dotrzeć do każdej najmniejszej miejscowości w regionie. O tym, gdzie tak naprawdę będzie, zdecydują wspomniani operatorzy"ostatniej mili",czyli firmy telekomunikacyjne.

Źródło: Kurier Lubelski

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

SSPW, sieci regionalne, lubelskie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie