Przejdź do treści

Lubelska sieć regionalna wchodzi w fazę biznesową

Data: 2015-05-13 20:08:00
Lubelska sieć regionalna wchodzi w fazę biznesową

Firma Glenbrook Investments, która podpisała z województwem lubelskim umowę na operowanie siecią regionalną wybudowaną w ramach projektu SSPW, zamierza uruchomić usługi pełną parą od listopada. Być może na niektórych obszarach wystartuje z nimi wcześniej testowo.

Glenbrook Investmentst to spółka, która powstała w oparciu o porozumienie trzech podmiotów: Alcatel-Lucent Polska, Łączpol, który specjalizuje się w budowie i utrzymaniu sieci telekomunikacyjnych oraz Pomorskie Centrum Przetwarzania Danych, operatora telekomunikacyjnego zarządzającego jednym z centrów kolokacyjnych w Polsce.

Umowa spółki z województwem lubelskim na operowanie siecią regionalną ma charakter partnerstwa publiczno-prywatnego i została zawarta na 15 lat. W przypadku województwa lubelskiego to pierwsza umowa zawarta w formule PPP.

Marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski, podkreślił, że to bardzo ważny moment dla projektu. Budowa sieci jest na ostatnim etapie - na terenie województwa powstało już ponad 98 proc. z planowanych prawie 3 tys. km sieci szerokopasmowej i do wybudowania zostało niespełna 40 km.

 - Teraz chodzi o to, aby przedsięwzięcie było oparte na zdrowych zasadach biznesowych – mówił Sławomir Sosnowski.

W ramach umowy partner prywatny, czyli operator infrastruktury zobowiązany będzie m.in. do dostarczenia, instalacji i uruchomienia urządzeń aktywnych infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej, za które otrzyma wynagrodzenie zgodnie ze złożoną oferta. Będzie odpowiedzialny też za zarządzanie, eksploatację, utrzymanie i świadczenie usług hurtowych na rzecz operatorów sieci dostępowych z wykorzystaniem regionalnej sieci szerokopasmowej, będącej własnością partnera województwa lubelskiego.

Partner prywatny zobowiązany będzie do uiszczania czynszu na rzecz województwa - rocznie 1,3 mln zł plus 0,25 proc. przychodu spółki.  Województwo ze swej strony zobowiązało się pokrywać opłaty związane z umieszczeniem urządzeń w pasch drogowych, a operator pokrywać będzie podatek od nieruchomości.

Współpraca województwa lubelskiego z Glenbrook Investments przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszym  zostanie zaprojektowana i zbudowana warstwa aktywna telekomunikacyjnej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. W ramach drugiego etapu, trwającego 15 lat, Glenbrook Investments będzie odpowiedzialny za zarządzanie powstałą siecią.

Sławomir Palczewski, pełnomocnik Glenbrook Investments, podkreślił, że operator już od pewnego czasu przegtowywał się do tego projektu i nie zaczyna pracy od zera.

– Przygotowywaliśmy się do tego zadania już wcześniej i urządzenia aktywne do lubelskiej sieci są już  zamówione. Pracowaliśmy też już nad cennikiemusług hurtowych – mówił Sławomir Palczewski.

Glenbrook Investments będzie musiał jeszcze  cennik usług hurtowych  skonsultować z partnerem publicznym, lokalnymi operatorami i zatwierdzić go w UKE. Firma też zaczęła proces rekrutacji osób, które będą pracować w Lublinie.

Andrzej Dulka przekonywał, że wierzy w sukces biznesowy tego przedsięwzięcia, choć przyznawał, że pierwsze trzy lata mogą być trudne. Liczy m.in. na Program Operacyjny Polska Cyfrowa, z którego będą mogli korzystać operatorzy, czyli potencjalni klienci Glenbrook Investments, budujący sieci dostępowe. – Wszystko mamy dobrze policzone i opracowaliśmy kilka scenariuszy działania – mówił Andrzej Dulka.

Sieć, którą Glenbrook Investments wyposaży i stanie się jej operatorem, będzie największą infrastrukturą powstałą w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Jej długosć to ok. 2908 km. Będzie składała się z 14 węzłów szkieletowych i 298 węzłów dystrybucyjnych, wyposażonych w urządzenia warstwy DWDM oraz IP o przepustowości do 100Gb/s, dostarczone przez firmę Alcatel-Lucent.

- Mogę zapewnić, że w lubelskiej sieci będziemy wykorzystywać najnowsze technologie – podkreślał Andrzej Dulka.

Sieć ma zostać odebrana od wykonawców do końca sierpnia. Centrum zarządzania siecią ulokowano w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Cały projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” będzie kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Polska Wschodnia, operator infrastruktury, Andrzej Dulka, Glenbrook, lubelskie, SSPW, sieci regionalne

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie