Przejdź do treści

Koreańczycy ostro zabrali się za Internet dla Mazowsza

Data: 2014-04-08 13:51:00
Koreańczycy ostro zabrali się za Internet dla Mazowsza

Prace przy budowie regionalnej sieci światłowodowej na Mazowszu rozpoczęły się i będą prowadzone w różnych miejscach jednocześnie na terenie całego województwa –  poinformował oficjalnie Adam Struzik, marszałek województwa.  Polsko-koreańskie konsorcjum, które realizuje inwestycję, wybuduje  sieć światłowodową o długości 3680 km, na co ma czas do października 2015 roku.

Krzysztof Filiński (na zdjęciu), prezes Agencji Rozwoju Mazowsza (ARM), która prowadzi projekt „Internet dla Mazowsza” wierzy, że co najgorsze przeszkody zostały już pokonane. A za takie uznaje przede wszystkim uzyskanie notyfikacji dla przedsięwzięcia w Komisji Europejskiej oraz poślizg w podpisaniu umowy ze zwycięskim konsorcjum z powodu skargi Otwartych Mazowieckich Sieci Szerokopasmowych (OMSS), które też startowały w przetargu,do Krajowej Izby Odwoławczej i Sądu Okręgowego w Warszawie. OMSS zarzucał ARM dopuszczenie się nieprawidłowości w wyborze  zwycięskiej oferty. KIO uznał skargę za bezzasadną a Sąd Okręgowy oddalił wniosek OMSS o zwolnienie z opłaty 5 mln zł, jaki spółka musiałaby wnieść, jeżeli zamierzałaby kontynuować spór przed Urzędem Zamówień Publicznych.

Ostatecznie, na początku października ubiegłego, roku ARM podpisał umowę z polsko-koreańskim konsorcjum (KT Corporation – lider konsorcjum oraz członkowie: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT, KBTO). Wybrana w drodze przetargu oferta opiewała na kwotę ponad 458 mln zł.
Firmy tworzące konsorcjum szybko zabrały się do pracy. Przede wszystkim podzieliły między siebie obszar, na których będą prowadzić prace budowlane. Gros prac wzięli na siebie Koreańczycy, którzy wybudują blisko 3 tys. km światłowodów. WPRT odpowiada za budowę około 450 km sieci, którą prowadzi na granicy z województwem podlaskim w okolicach Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszkowa. – To dlatego, że firma uczestniczy też w projekcie budowy sieci regionalnej w województwie podlaskim i logistycznie było jej wygodnie prowadzić też inwestycję w sąsiednim obszarze – mówi Krzysztof Filiński. Biatel natomiast będzie odpowiadać za budowę nieco ponad 200 km sieci na granicy z województwem lubelskim, w okolicach Siedlec i Łosic.

– Co tydzień spotykamy się w ARM z wykonawcami, którzy raportują nam stan realizacji projektu. Przekazują dokładne informacje, jaki jest stan zaawansowania prac projektowych, prac geodezyjnych, ile uzgodnień udało się już pozyskać, oraz informują o ewentualnych problemach – mówi Krzysztof Filiński.  Zapewnia, że na razie większych problemów nie ma, bo samorządowcy w województwie wiedzą, że jest to priorytetowy projekt dla Mazowsza.
 – Procentuje to, że Adam Struzik jest marszałkiem od 2001 roku i dobrze zna wójtów oraz burmistrzów w województwie. To bardzo pomaga  – mówi Krzysztof Filiński.

Adam Struzik, anonsując start prac na Mazowszu, podkreślał, że w projekcie budowy sieci regionalnej na Mazowszu  pewną nowością jest udział partnera koreańskiego. – To pierwsza ich realizacja tak dużego przedsięwzięcia w Unii Europejskiej. Bardzo poważnie traktują ten projekt – mówi marszałek. Krzysztof Filiński potwierdza, że tak jest rzeczywiście. – Szef projektu ze strony koreańskiej realizował podobne inwestycje w Uzbekistanie, Mongolii czy w Katarze, sam jednak przyznaje, że polski projekt jest dla niego prawdziwym wyznaniem, bo  warunki terenowe są inne – mówi Krzysztof Filiński.
Po wybudowaniu sieci Koreańczycy staną się też operatorem infrastruktury. I, jak przyznaje Filiński, ich deklarcja w przetargu, że 18 proc. przychodów z tego tytułu będą przekazywać do województwa, było ważnym elementem wyboru tej właśnie oferty.  – Przedstawili  argumenty, że to im się opłaci, bo mają doświadczenie z podobnymi projektami w Korei – mówi Krzysztof Filiński. Warto przy tym pamiętać, że mazowiecki projekt różni się od tego, co planują inne województwa, m.in. tym, że oprócz typowego szkieletu wybudowane zostaną sieci NGA z dostępem do budynków w 33 miejscowościach. Będzie to gęsta sieć FTTB. Doprowadzone zostaną tam kable do poszczególnych budynków, postawione  przełącznice optyczne, a usługi dostępowe klientom końcowym będą świadczyć zainteresowani operatorzy.

Jak informuje szef ARM, Koreańczycy na razie przygotowują się do zaprezentowania oferty dla operatorów sieci dostępowych.  Pierwsze odcinki,  na których będzie już można świadczyć usługi hurtowe będą gotowe na początku przyszłego roku i wtedy wszystko już powinno być w tym zakresie jasne.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

ARM, IDM, Internet dla Mazowsza, sieci regionalne, inwestycje, sieci światłowodowe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie