Rozstrzygnięto przetarg na budowę sieci regionalnej na Podlasiu

Rozstrzygnięto przetarg na budowę sieci regionalnej na Podlasiu

Urząd Marszałkowski woj. podlaskiego ogłosił wyniki postępowania na wybór wykonawców budowy infrastruktury pasywnej sieci w projekcie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. W wyniku przetargu wyłoniono pięciu wykonawców. Będzie to największa inwestycja w województwie podlaskim w 2013 roku - poinformował serwis Białystok online.


Przetarg na wykonanie infrastruktury pod szerokopasmowy internet był prowadzony według formuły "zaprojektuj - zbuduj". Został podzielony na osiem części, które rozstrzygano niezależnie od siebie .

W trzech z nich za najlepsze uznano oferty konsorcjum KT Corporation, Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Telekomunikacyjnych, Daewoo International Corporation i Biatel Telekomunikacja, które zaproponowało, że wykona prace w poszczególnych obszarach za 16,7 mln, 26 mln i 23,3 mln zł. Dwie części projektu urząd marszałkowski ma zamiar powierzyć spółce Aldesa Contrucciones. Kwoty jakie zaproponowała to: 34,3 mln zł oraz 18,9 mln zł. Ponadto prace będą prowadzić olsztyńska spółka Spirnt, która zaoferowała cenę 19,2 mln zł, Optronik z Lublina z ceną 21,3 mln zł oraz konsorcjum spółek Wasko, Fonbud i D2S z ceną 18,2 mln zł. Wszystkie stawki są cenami brutto.


Na razie umowy z wybranymi wykonawcami nie zostały podpisane. Pozostałe startujące w przetargu podmioty złożyły bowiem odwołania od rozstrzygnięcia postępowania. Procedura może potrwać nawet dwa miesiące i dopiero po jej zakończeniu firmy będą mogły zacząć prace projektowe.


Na projekt związany z budową sieci szerokopasmowego internetu Podlaskie ma 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja unijna z Programu Rozwój Polski Wschodniej. 5%, czyli około 10,4 mln zł, to wkład własny samorządu województwa, a pozostałą część pokryje dotacja z budżetu państwa.


Wybudowana w Podlaskiem sieć będzie miała 1882 km. Zostanie rozprowadzona w pasach dróg, a w przypadku braku takiej możliwości kablami na słupach. Powstanie też osiem węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów - centrów dystrybucyjnych.


Źródło: Białyskok online