Ponad 600 km do finiszu w projekcie Internet dla Mazowsza

Ponad 600 km do finiszu w projekcie Internet dla Mazowsza

Największy projekt budowy sieci regionalnych w Polsce – Internet dla Mazowsza - ma lekkie opóźnienie, ale osoby odpowiedzialne za inwestycję zapewniają, że prace budowlane zostaną zakończone do 31 października. A do wybudowania pozostało jeszcze ponad 600 km.


Na Mazowszu powstaje sieć szkieletowo - dystrybucyjna o długości 3650 km, z 308 węzłami dystrybucyjnymi i 42 węzłami szkieletowymi. To największa tego typu inwestycja w Polsce, dzięki której dostęp do internetu ma uzyskać 1,2 mln osób.

Projekt Internet dla Mazowsza realizuje konsorcjum, którego liderem jest KT Corporation, a w jego skład wchodzą: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT, KBTO. W przedsięwzięcie zaangażowanych było 50 firm podwykonawczych.

- Prace projektowe zostały już zakończone, a zawansowanie, jeśli chodzi o budowę, sięga 80 proc., tj. wybudowano około 3 tys. km sieci - mówi Se Kwang Oh, koordynator projektu z KT Corporation. Uruchomiono też do tej pory 245 węzłów dystrybucyjnych i 34 węzły szkieletowe oraz Centrum Zarządzania Siecią, za które odpowiedzialne było Asseco.

Jeśli chodzi o budowę sieci w przypadku IDM były wydzielone trzy obszary inwestycyjne. Za największy odpowiadali Koreańczycy z KT Corporation, którzy mieli do wybudowania blisko 3 tys. km światłowodów. WPRT odpowiadało za budowę około 450 km sieci, na granicy z województwem podlaskim w okolicach Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszkowa. Biatel natomiast odpowiadał za budowę około 220 km sieci na granicy z województwem lubelskim, w okolicach Siedlec i Łosic.

Anna Streżyńska, która jest prezesem IdM, informuje, że obecnie prace toczą się głównie na południu województwa, gdzie były problemy z podwykonawcami. Na północy, gdzie za inwestycje odpowiadały WPRT oraz Biatel Telekomunikacja prace zostały już zakończone.

- Jeśli chodzi o cennik hurtowy został on już przekazany do UKE. Zostało w nim uwzględnionych wiele z uwag zgłaszanych przez operatorów w trakcie konsultacji – mówi Anna Streżyńska. Cennik w swej konstrukcji przypomina ten obowiązujący w Wielkoplskiej Sieci Szerokopasmowej, z opustami dla obszarów o mniejszym zaludnieniu. Operator infrastruktury, którym będzie firma KBTO, pełen zakres usług ma zacząć oferować od stycznia przyszłego roku. Zapewne jednak wcześniej na niektórych z obszarów będzie sprzedawał usługi pasywne (np. dzierżawę ciemnych włókien).

Mazowiecki projekt zakładał, że w 33 wyselekcjonowanych obszarach miejskich powstaną też sieci FTTB. – Musieliśmy z tego częściowo zrezygnować, bo Polkomtel zgłosił, że jest tam sieć LTE. W efekcie takie sieci powstaną w 16 miejscowościach – mówi Krzysztof Filiński, prezes Agencji Rozwoju Mazowsza, która odpowiada za inwestycję i jest zarazem inżynierem kontraktu.

Wartości projektu IDM to ponad 493 mln zł, z czego dofinansowanie to 392 mln zł.

Marek Jaślan