Podlaskie udostępnia bezpłatnie do testów sieć regionalną

Podlaskie udostępnia bezpłatnie do testów sieć regionalną

Operatorzy sieci dostępowych działający w województwie podlaskim mogą bezpłatnie testować infrastrukturę wybudową w ramach projektu sieci regionalnej SSPW.


Na razie gotowa jest cześć pasywna sieci, a województwo gotowe jest im udostępniać odcinki światłowodowe pomiędzy lokalizacjami węzłów dystrybucyjnych.

Warunkiem jest zawarcie przez operatora porozumienia o współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Operatorzy będą mogli testować infrastrukturę nie dłużej niż do momentu wyłonienie operatora infrastruktury (postępowanie jest w toku).

- Chodzi m.in. o to, by sprawdzić jak się sprawuje infrastruktura w warunkach eksploatacji. To jednaka powinno też sprawić, że przyszły operator infrastruktury będzie mógł przygotować ofertę hurtowa lepiej dostosowaną do oczekiwań ISP. Nie bez znaczenie jest też promocja naszej sieci - mówi Zbigniew Majewski z Urząd Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Powstała w województwie podlaskim sieć szkieletowo-dystrybucyjna o długości 1885 km, składa się z ośmiu węzłów szkieletowymi w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem oraz warstwy dystrybucyjnej ze 173 węzłami na terenie województwa.