ŁRST nie tylko dla szpitali?

ŁRST nie tylko dla szpitali?

Budowa I etapu Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej oficjalnie ma być zakończona 10 października. W jego ramach ma powstać powstaną 482 km sieci szerokopasmowej, którą dostarczyć ma konsorcjum Integrated Solutions (z grupy Orange Polska) i Orange Polska.


- Już wcześniej odebraliśmy trzy pierwsze węzły, które są zlokalizowane w szpitalach w Łodzi, Skierniewicach i Pabianicach. Teraz będziemy odbierać kolejne pięć i przeprowadzać między nimi próbne transmisje – poinformował podczas konferencji warsztatowej Mediakom Piotr Zychowicz ze Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji, które nadzoruje projekt .

W założeniach bowiem sieć, która powstaje w pierwszym etapie ŁRST miała służyć szpitalom i jednostkom publicznym, co nie wymagało notyfikacji unijnej. W okresie trwałości projektu nie przewidywano udostępnienia jej operatorom ostatniej mili. Jest jednak szansa, że infrastruktura będzie dostępna szerzej. – Zmieniły się regulacje w Komisji Europejskiej i pojawiała się możliwości udostępnienia tej sieci operatorom budującym sieci dostępowe. Konsultowaliśmy to z resortem cyfryzacji i teraz musimy zwrócić się z wnioskiem o zgodę na to do UKE wcześniej przygotowując analizę rynku – informuje Tomasz Walczak z Departamentu Cyfryzacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Operatorem infrastruktury, która zostanie oddana 10 października będzie Infratel. – Liczymy, że będzie możliwość oferowania usług nie tylko szpitalom, ale i operatorom i będziemy przygotowywać dla nich ofertę – mówi Rafał Rodziewicz, prezes Infratela.

Źródło: własne