Konferencja KFS „Szerokie pasmo na inwestycyjnym froncie” rozpoczęła się

Konferencja KFS „Szerokie pasmo na inwestycyjnym froncie” rozpoczęła się

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej otworzyła konferencję Krajowego Forum Szerokopasmowego „Szerokie pasmo na inwestycyjnym froncie” , która rozpoczęła się w Warszawie.


– Tytuł dzisiejszej konferencji jest nieprzypadkowy. Budowa regionalnych sieci szerokopasmowych jest w trakcie realizacji i trzeba dołożyć wszelkich starań by doprowadzić z sukcesem do zakończenia tych inwestycji. Z drugiej strony trwają konsultacje społeczne Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który będzie wsparciem dla budowy sieci szerokopasmowych, głównie już dostępowych, w kolejnej perspektywie finansowej – powiedziała Magdalena Gaj.

Prezes UKE zwróciła uwagę że z roku na rok coraz więcej podmiotów udostępnia informacje o swych sieciach w ramach prowadzonej przez UKE inwentaryzacji. - Niektóre z nich mogły się zresztą przekonać boleśnie, że nie podanie informacji o swej sieci, skutkowało tym, że na obszarze jej działań pojawiła się konkurencja, która zaczęła budować sieci ze wsparciem unijnym. Potem mieli pretensje do nas czy Władzy Wdrążającej Programy Europejskie, a my nasz raport inwentaryzacyjny opieramy na informacjach zebranych od operatorów. W kolejnej perspektywie finansowej chcielibyśmy unikać takich sytuacji, dlatego też UKE będzie przykładać duże znacznie do prowadzonych corocznie inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej – powiedziała Magdalena Gaj.

Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji podkreśliła natomiast, że warto się zastanowić i przyjrzeć jak działają zmiany w prawie, które zostały wprowadzone, by ułatwić inwestycje szerokopasmowe. - Liczę, że powstaną konstruktywne wnioski po dziesiejszych dyskusjach na konferencji – powiedziała Małgorzata Olszewska.

Źródło: Własne

Zdjęcie: Piotr Jaszczuk