Hawe wybuduje światłowody na warszawskim Ursynowie

Hawe wybuduje światłowody na warszawskim Ursynowie

Hawe podpisało list intencyjny z Urzędem Dzielnicy Ursynów na budowę sieci FTTH na Ursynowie. Spółka chce zainstalować 5 tys. linii światłowodów, a koszt jednej to 600-800 zł.


Partnerem technologicznym programu pilotażowego będzie Huawei a spółka wykorzysta istniejącą już infrastrukturę teletechniczną należącą do Orange Polska.

- Inwestycja będzie początkowo w całości sfinansowana przez Hawe ze środków własnych. Następnie włączy się nasz partner technologiczny - mówi Krzysztof Witoń, prezes Hawe.

- Tworzymy otwartą platformę z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami ale też jakością świadczonych usług. Największym zwycięzcą będzie więc klient bo konkurencja, dziś zdominowana w dużych miastach przez dostawców telewizji kablowej, znacznie się zaostrzy – tłumaczy prezes Witoń.

Dodaje, że już wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa na której mieszkańcy Ursynowa będą mogli rejestrować swoje zainteresowanie udziałem w projekcie oraz na której możliwym będzie odnalezienie wszelkich szczegółów projektu.

Hawe ocenia, że na Ursynowie może zostać zainstalowanych około pięć tysięcy linii, a koszt jednej to około 600-800 złotych. - Do końca roku chcemy zakończyć konsultacje i uzgodnienia. Liczymy, że prace nad realizacją projektu zakończą się w 2014 roku - powiedział Witoń.

Projekt na Ursynowie będzie pilotem programu, który docelowo ma objąć zasięgiem cały kraj.- Chcemy budować sieć dostępową w tej technologii wszędzie w Polsce gdzie tylko pojawi się wystarczający popyt na takie usługi i udostępniać ją wszystkim zainteresowanym operatorom – ppodkreśla Krzysztof Witoń.

W strategii na lata 2013-2017 Hawe podało, że w roku 2017 chce mieć 0,7 mln linii w technologii FTTH, a cel dziesięcioletni to 1,2 mln linii w tej technologii.

Źródło: Hawe

Zdjęcie: Kirill Makarov / Photogenica