Przejdź do treści

KBTO przejmuje zarządzenie siecią regionalną na Mazowszu

Data: 2015-12-21 10:12:00
KBTO przejmuje zarządzenie siecią regionalną na Mazowszu

Dwa lata trwała budowa sieci regionalnej w województwie mazowieckim. Powstała w ramach projektu Internet dla Mazowsza sieć szkieletowo-dystrybucyjna o długości 3640 km z 308 węzłami dystrybucyjnymi i 42 węzłami szkieletowymi to największa tego typu inwestycja w Polsce o  wartości 493 mln zł. Władze regionu podkreślają, że dzięki temu z sieci korzystać będzie mogło 1,2 mln osób do tej pory pozbawionych tej możliwości. 

Za budowę sieci odpowiedzialne było konsorcjum, którego liderem jest KT Corporation, a w jego skład wchodziły: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT, KBTO. W przedsięwzięcie zaangażowanych było 50 firm podwykonawczych.

Teraz projekt przechodzić będzie jednak w fazę operacyjną. Operatorem infrastruktury będzie firma KBTO, spółka córka koreańskiego KT (Korea Telekom), największej firmy telekomunikacyjne w Korei Południowej o przychodach rocznych 23,4 mld dol. 

– Plan jest taki, że jeszcze w grudniu sieć zostanie odebrana przez zamawiającego, jakim jest Agencja Rozwoju Mazowsza, w styczniu zaś UKE zatwierdzi nasz cennik hurtowy. Potem mamy trzy miesiące na przygotowanie się do świadczenia usług i liczymy, że ruszamy w kwietniu 2016 r. – mówi Byungchun Jung, prezes KBTO.

KBTO liczy, że potencjalnymi klientami sieci będzie 170 ISP działających na Mazowszu, operatorzy komórkowi i duże sieci kablowe.

– Jeśli chodzi o ISP są to głównie małe firmy świadczące usługi w technologii radiowej. Nasza sieć da im szansę na unowocześnienie swoich usług i będzie konkurencyjna dla dostępu hurtowego, z którego dziś korzystają – mówi Byungchun Jung. Wierzy on, że dzięki zaoferowaniu szybszych przepływności lokalni operatorzy na Mazowszu będą mogli zwiększyć przychodów d od klienta, które dziś wynosi 30 -50 zł. 

- Na początku przede wszystkim mogą być onie zainteresowani usługą dostępu do sieci internet. Niekoniecznie dziś są zadowleni z cen, które oferuje im np. Orange – mówi Byungchun Jung. W cenniku (jeszcze nie zatwierdzonym przez UKE) KBTO, abonament za usługę dostępu do sieci internet o przepustowości 1 GB/s został ustalony na poziomie 5 tys. zł. Do tego dochodzi jednorazowa opłata 500 zł. 

- Dla ISP ważne jest, aby nasz punkt dystrybucyjny nie znajdował się daleko od ich sieci. Dlatego nie wykluczmy, że  będziemy rozbudowywać naszą infrastrukturę – mówi Byungchun Jung. Równie elastyczni Koreańczycy gotowi są być w stosunku do operatorów komórkowych.  

- Obecnie znaczna część ich nadajników BTS  połączona jest drogą radiową. Z rozmów z sieciami komórkowymi wynika, że są zainteresowanie podłączeniem ich infrastruktury do sieci światłowodowej.  W naszym biznesplanie przewidujemy dodatkowe wydatki na przyłączenia do takich stacji – mówi Byungchun Jung.

Mazowiecki projekt zakładał, że w 33 wyselekcjonowanych obszarach miejskich powstaną też dostępowe sieci FTTB. Jednak województwo musiało z tego częściowo zrezygnować, bo Polkomtel zgłosił, że jest tam zasięg sieci LTE. Ostatecznie powstało 17 sieci FTTB (m.in. Dziekanów Leśny, Teresin).

– Już dwóch, trzech operatorów zgłosiło zainteresowanie świadczeniem na tej infrastrukturze usług – poinformował Byungchun Jung.W przypadku pozostałych miejscowości KBTO porozumiało się z Polkomtelem i połączył do światłowodów stacje BTS operatora, które traktuje IDM jako łącze zapasowe.

Zgodnie z umową Koreańczycy będą operować IDM przez najbliższe siedem lat. Liczą, że projekt stanie się szybko rentowny, a największym kosztem – podobnie ja  w winnych województwach - są opłaty związane z umieszczeniem urządzeń w pasie drogowym.

Marek Jaślan 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

IDM, Internet dla Mazowsza, KBTO, sieci regionalne, sieci szerokopasmowe, operator infrastruktury, inwestycje, Mazowsze, mazowieckie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie