Przejdź do treści

Każdy będzie mógł zweryfikować białe plamy NGA

Data: 2015-03-09 20:54:00
Każdy będzie mógł zweryfikować białe plamy NGA

16 marca rozpoczną się otwarte konsultacje mające pomóc zlokalizować białe plamy NGA  na polskiej mapie dostępu do internetu, czyli miejsc, w których dostęp do Internetu jest wolniejszy niż 30 Mb/s, a operatorzy nie planują tego typu inwestycji w ciągu najbliższych trzech lat - poinformował Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. Proces konsultacji będzie trwał dwa miesiące.

- Przeprowadzimy je tak szczegółowo, jak nikt w Europie. Weryfikując białe plamy weźmiemy pod uwagę każdy adres, każdy dom, a nie większy obszar. Możliwe jest to dzięki ścisłej współpracy z Instytutem Łączności. Oprzemy się o materiały, które już powstają i będą weryfikowane zarówno przez Instytut Łączności, jak UKE. Ale służyć do tego będzie także informacja, która będzie pochodzić bezpośrednio od obywateli  – zapowiada Andrzej Halicki.

Będą to pierwsze tak szczegółowe konsultacje, ponieważ białe obszary NGA (Next Generation Access) zostały wyznaczone z dokładnością do poziomu adresu budynku, a nie do miejscowości. Chodzi bowiem o to, by przewidziane w pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (na budowę sieci szerokopasmowych) duże środki w wysokości około 1 mld euro zostały wydane jak najbardziej efektywnie.

Materiał wyjściowy od UKE

Aktualna lista obszarów białych NGA (adresów) została przygotowana dla Ministerstwa na podstawie danych z inwentaryzacji Prezesa UKE przeprowadzonej w 2014 roku. Po zakończeniu konsultacji społecznych (połowa maja) na liście obszarów białych NGA zostaną uwzględnione wyniki inwentaryzacji z 2015 roku. Przy czym resort zastrzega, że na liście nie ma miejscowości, w których jeszcze trwa realizacja projektów budowy sieci NGA współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy 2007-2013. W takim przypadku w chwili obecnej nie ma możliwości zidentyfikowania poszczególnych adresów jako obszarów „białych” lub „czarnych” NGA. Będą one mogły wrócić do puli obszarów białych po zakończeniu realizacji projektów.

Konsultacje społeczne odbywać się będą poprzez weryfikację listy obszarów białych NGA oraz zebranie trzyletnich planów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury szerokopasmowej NGA. Na na stronie internetowej ministerstwa zostanie uruchomiony specjalny serwis, przez który każdy będzie mógł zgłosić adres, pod którym nie można połączyć się z szybkim internetem. Podobne rozwiaznie wdrożył kilka miesiecy wcześniej województwo warmińsko-mazurskie, czyli serwis chceinternet.pl, pod którym mieszkańcy regionu mogą  wskazać operatorom telekomunikacyjnym swoją najbliższą okolicę jako odpowiednie miejsce do podjęcia inwestycji związanej z budową sieci telekomunikacyjnej „ostatniej mili" . Dla  MAiC takie internetowe narzędzie (mapkę) opracował  Instytut Łączności  z zaznaczonymi obszarami białymi (z dokładnością do budynku) i każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić czy jego adres został zakwalifikowany jako biały obszar NGA, a jeśli uzna, że klasyfikacja jest błędna, będzie mógł zgłosić uwagi. Dostęp do mapy nie będzie wymagał logowania.

- Trzeba doskonale wiedzieć, gdzie istnieje potrzeba budowy sieci internetowej. I chodzi tu o te białe plamy rzeczywiste i wyeliminowanie obszarów, które są np. obszarami planowanych inwestycji, albo dostęp do internetu jest inny, niż siecią stałą  - podkreślił szef rosortu cyfryzacji podczas  konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie konsultacji dotczących szybkiego internetu w Polsce.
Według szacunków MAiC, w tej chwili dostępu do szybkiego internetu, tj. co najmniej 30 Mb/s nie ma ok. 13 mln adresów. - Spodziewamy się, że po konsultacjach w tej grupie potrzebujących pozostanie 7-8 mln adresów - uważa Halicki.

Trzyletnie plany inwestycyjne

Oprócz konsultacji społecznych, MAiC chce zebrać od przedsiębiorców informacje o trzyletnich planach inwestycyjnych w sieć NGA. - Chcemy efektywnie wydać środki z UE i skoordynować procesy inwestycyjne na terenie kraju, by pieniądze publiczne, którymi dysponujemy, nie wyparły inwestycji prywatnych - mówiła na konferencji Justyna  Romanowska, zastępca dyrektora departamentu telekomunikacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Zbieranie planów inwestycyjnych odbywa się i będzie się odbywać za pośrednictwem  Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). W tym systemie przedsiębiorcy telekomunikacyjni przekazują dane o infrastrukturze w ramach inwentaryzacji prowadzonej przez UKE. Jeżeli przedsiębiorca nie ma dostępu do Systemu, powinien zwrócić się mailem do MAiC, które prześle mu hasło dostępu.

Jak zaznaczyli przedstawiciele resortu, konsultacje MAiC różnią się od inwentaryzacji sieci i planów inwestycyjnych prowadzonych przez UKE, gdyż mapy urzędu nie są równie dokładne, nie ma np. weryfikacji do każdego adresu, a plany mają horyzont roczny, a nie trzyletni. A zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej interwencja publiczna w sieci szerokopasmowe może odbywać się jedynie na obszarach, na których takie sieci nie istnieją i najprawdopodobniej nie powstaną na zasadach komercyjnych w ciągu 3 lat. Właśnie dlatego należy przeprowadzić otwarte konsultacje społeczne. I jak wyjaśnia resort konsultacje listy obszarów białych NGA mają na celu sprawdzenie czy lista jest kompletna, tj. czy na liście zostały uwzględnione wszystkie obszary białe oraz zweryfikowanie  czy obszary białe NGA zostały prawidło wyznaczone, tj. czy na liście są tylko te miejsca, gdzie rzeczywiście nie ma infrastruktury NGA.

Będą cztery konkursy na dofinansowanie budowy sieci

Minister Halicki poinformował też, że do końca 2018 roku w ramach I osi PO PC powinny zostać ogłoszone cztery  konkursy na dofinansowanie projektów budowy sieci. - W tym pierwszym, ogłaszanym jesienią konkursie wyłonionych może być ok. 180 projektów – powiedział minister Halicki. Wyjaśniał, że pierwszy konkurs skierowany jest głównie do mniejszych przedsiębiorstw, którzy będą realizować projekty  nie przekraczając 10 mln zł.

Podczas konferencji minister Halicki przypomniał też, że do końca 2015 roku powinno powstać ponad 45 tys. sieci. Do tej pory w ramach Regionalnych Sieci Szerokopasmowych (RSS) wybudowano 18 275,58 km. Docelowo w ramach tylko RSS ma powstać 30 007,79 km. Obecnie ok. 8 000 km jest w budowie, a do wybudowania pozostało jeszcze ok. 4 000 km.

- W przypadku tych inwestycji przekroczyliśmy więc półmetek.  Majac na uwadze fakt, że przed nami tylko kilka miesięcy prac do zakończenia całego projektu, te inwestycje są ciągle bardzo wielkim wyzwaniem.  Nie mam jednak wątpliwości, że ten projekt zrealizujemy bez uszczerbku dla budżetu - zaznaczył Halicki.

Według szefa MAiC, najgorzej sytuacja wygląda na Podkarpaciu. - Województwo podkarpackie ma do wybudowania 2 tys. km. Uspokajam - choć w tym wypadku sam nie jestem spokojny - że na 80 odcinkach ze 100 prace już się rozpoczęły. Dołożymy wszelkich starań, żeby województwo podkarpackie projekt zrealizowało w terminie - zadeklarował  minister Halicki.

Marek Jaślan

Zdjęcie: Photogenica

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Andrzej Halicki, mac, białe plamy, NGA, inwentaryzacja

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Ale zgłosić zawsze można :)

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

U mnie na wiosce i tak nie będzie normalnego internetu. Te wszystkie ich plany można o kant stołu rozbić.

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

przeczytaj_tresc_ponownie