Przejdź do treści

Jak Łęczna, Świdnik i Włodawa budują wspólnie sieć

Data: 2012-07-31 14:16:00
Jak Łęczna, Świdnik i Włodawa budują wspólnie sieć

Realizacja projektu budowy sieci internetowej, która swoim zasięgiem obejmie 350 miejscowości i ponad 2350 kilometrów kwadratowych powierzchni trzech powiatów (łęczyńskiego, świdnickiego i włodawskiego) w województwie lubelskim wkracza w ostatnią fazę.

– Sieć powinna zostać uruchomiona w I kwartale 2013 roku. Niebawem powinien rozstrzygnąć się przetarg na firmę, która będzie ją budować - mówi Małgorzata Kolary-Woźniak, naczelnik wydziału Funduszy Europejskich, Informatyzacji, Rozwoju i Promocji w starostowie powiatowym w Łęcznej, która nadzoruje program (na zdjęciu).  

Jeśli się uda zrealizować ten plan oznaczać to będzie, że od pomysłu na to przedsięwzięcie do jego zakończenia minie pięć lat. 

 Wkraczanie w trzeci etap

Geneza projektu „Wirtualne powiaty. Budowa Społeczeństwa Informacyjnego na Lubelszczyźnie. Etap III” sięga bowiem początku 2008 roku, kiedy w Łęcznej podsumowywano realizację dwóch etapów informatyzacji urzędów publicznych. Starostwa w Łęcznej, Włodawie i Świdniku postanowiły pójść za ciosem (stąd w tytule projektu określenie etap III) i wybudować wspólnie sieć szerokopasmową dla swych powiatów, która będzie współdziałać ze szkieletowymi sieciami regionalnymi wykorzystując do tego dofinansowanie unijne. Miało to zapewnić zarówno jednostkom publicznym, jak i mieszkańcom dostęp do szybkiego Internetu, z czym w regionie jest krucho.

Mając to wszystko na względzie w lipcu 2008 r. włodarze z tych starostw podpisali porozumienie o współpracy dotyczące rezerwacji częstotliwości radiowych z zakresu 3600-3800 MHz (Wimax). Taką częstotliwość udało się w listopadzie 2008 roku zarezerwować powiatowi Łęczna, który został liderem projektu. 

W 2009 roku uczestniczy przedsięwzięcia złożyli wniosek aplikacyjny do Urzędu Marszałkowskiego województwa lubelskiego o dofinansowanie projektu.  Został on oceniony pozytywnie i w połowie  2010 roku miało miejsce  podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Jego wartość to 30 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

– Koszty jakie ponoszą same starostwa i gminy uczestniczące w projekcie nie są jednakowe. Gminy, które podłączają do Internetu więcej jednostek publicznych, będą miały więcej hotspotów czy zdecydowały się na wdrożenie technologii VoIP w urzędach, ponoszą większe koszty, bo też  będą czerpać więcej korzyści z projektu – tłumaczy  Małgorzata Kolary-Woźniak.

W sumie projekt przewiduje podłączenie do sieci 152 jednostek publicznych, powstanie 108 PIAP-ów (publicznych punktów dostępu do Internetu), 260 hotspotów.  Wybudowana sieć ma mieć 260 węzłów dostępowych i choć będzie on działać w technologii radiowej Wimax, przewidziano też budowę 8 km światłowodów.

 Publiczny operator infrastruktury?

 - Jednym z celów projektu jest umożliwienie każdemu z mieszkańców naszych powiatów dostępu do Internetu. Dlatego dokładanie weryfikowaliśmy mapę białych plam. Czasami zdarzało się bowiem, że przez jakąś miejscowość przebiega światłowód, ale mieszkańcy i tak nie mogą z niego korzystać. Tak było np. w miejscowości Osowa. Zresztą praktycznie na obszerna projektu poza Łęczną i Świdnikiem nie ma obszarów, gdzie można mówić o pełnej konkurencji na rynku dostępu do Internetu - mówi  Małgorzata Kolary-Woźniak.

Projekt przewiduje, że hotspoty będą uruchomiane w  miejscach użyteczności publicznej (na rynkach, parkach, skwerach) i urzędach i korzystnie z nich będzie się wiązać z ograniczeniami narzucanymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (ograniczenie przepływności,  limit ściąganych miesięcznie ilości danych, ograniczony czas pojedynczej sesji). – Pomysł jest taki, że będziemy sami zarządzać wybudowaną infrastrukturą. Planujemy udostępnianiać ją innym operatorom, którzy będą świadczyli komercyjnie usługi dostępowe do sieci oferując je mieszkańcom regionu – wyjaśnia Małgorzata Kolary-Woźniak. A to oznacza, że trzy starostwa staną się de facto operatorem infrastruktury i w tym celu utworzą spółkę komunalną.  Jak wyjaśnia  Małgorzata Kolary-Woźniak, z takiego rozwiązania będzie zadowolonych wiele lokalnych firm telekomunikacyjnych, które obawiają się, że jeśli siecią zarządzałaby inna firma telekomunikacyjna świadcząc usługi hurtowe, mogłaby dyskryminować niektórych z graczy. 

Trudne kontakty i koordynacja

Dziś do ukończenia projektu jest bliżej niż dalej. Obecnie trwa załatwiane ostatnich formalności potrzebnych od uruchomienia masztów radiowych. Projekt przewiduje powstanie 20 takich masztów, z czego 8 będzie wynajmowanych.

Według Małgorzaty Kolary-Woźniak najbardziej uciążliwa w tym projekcie była konieczność uzgadniania wielu kwestii  z administracją centralną – długi czas oczekiwania na zadawane pytania czy opinie dotyczące realizowanej inwestycji. Niełatwą sprawą była też koordynacja projektu, w który zaangażowane są trzy powiaty oraz kilkanaście gmin.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

lubelskie, samorządy, inwestycje, Wirtualne powiaty, Wimax, sieci, hotspoty, PIAP

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie