Przejdź do treści

ISP na Lubelszczyźnie czekają na operatora infrastruktury sieci regionalnej

Data: 2014-12-05 13:18:00
ISP na Lubelszczyźnie czekają na operatora infrastruktury sieci regionalnej

Budowa lubelskiej sieci regionalnej, która powstaje w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, nie ma opóźnień. W pierwszym kwartale przyszłego roku województwo wybierze operatora infrastruktury, który przedstawi konkretną ofertę lokalnym ISP.

O tym jak przebiega realizacja projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej  – województwo lubelskie” lokalni operatorzy mogli się dowiedzieć podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski. Jej celem było zapoznanie  lokalnych operatorów z województwa lubelskiego ze specyfiką projektu, a także stanem jego realizacji. 

Budowa lubelskiej sieci wystartowała 19 marca tego roku. Projekt przewiduje powstanie infrastruktury światłowodowej o łącznej długości 2908 km, która obejmie niemal całą Lubelszczyznę i zakłada także wybudowanie 14 węzłów szkieletowych, 288 węzłów dystrybucyjnych, 10 węzłów NGA i Centrum Zarządzania Siecią.

Zakończenie prac budowlanych, zaplanowane na 31 sierpnia 2015 r., oznaczać będzie powstanie sieci otwartej dla wszystkich chętnych firm telekomunikacyjnych (tzw. „operatorów ostatniej mili”), którzy na jej bazie będą mogli oferować usługi szerokopasmowe mieszkańcom Lubelszczyzny.  W rezultacie pod koniec 2015 r. szybki internet szerokopasmowy powinien być dostępny w każdej gminie i objąć swoim zasięgiem 93 proc. gospodarstw domowych na Lubelszczyźnie, a także 100 proc. firm.

Anna Pawlak, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim województwa lubelskiego poinformowała, że województwo odebrało 1421 km wybudowanej sieci, co znacznie przekracza plan. Zgodnie z założeniami bowiem do końca roku wykonawca miał oddać 727 km . – To oznacza, że w tym zakresie już dziś zrealizowane są założenia na 31 marca 2015 roku – powiedziała Anna Pawlak. Generalnie jednak prace toczone są na odcinku 2165 km sieci, co lepiej pokazuje zaawansowanie inwestycji.

Jednak  projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej  – województwo lubelskie” nie ogranicza się tylko do budowy infrastruktury, co podkreślała Anna Pawlak. Drugim jego elementem jest realizowana od maja br. kampania informacyjno-promocyjna. Obok działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych oraz internetowych obejmuje ona przede wszystkim organizację spotkań informacyjnych dla mieszkańców Lubelszczyzny. Od sierpnia br. przeprowadzono już ponad 100 takich spotkań, a do końca czerwca 2015 r. odbędą się one w każdej z 213 lubelskich gmin. Za przeprowadzenie kampanii odpowiedzialna jest lubelska agencja Vena Art. Wartość tej umowy to 849 tys. zł netto.

Trzecim elementem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” jest cykl bezpłatnych szkoleń z korzystania z internetu oraz obsługi komputera, w których weźmie udział 1912 mieszkańców Lubelszczyzny. Szkolenia, które poprowadzi lubelska firma Syntea, rozpoczną się pod koniec grudnia br. Wartość umowy z Synteą to 999 976 tys. zł. – Komponent szkoleniowy jest bardzo ważny. W ten sposób bowiem mieszkańcy dowiedzą się, jakie możliwości daje sieć. Objęte będą nimi osoby w wieku powyżej 45 lat  z terenów wiejskich i małych  miast, które mają wykształcenie niższe niż średnie – mówiła Anna Pawlak.

Powstała sieć szerokopasmowa pozostanie własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, natomiast jej zarządzaniem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zajmie się tzw. „Operator Infrastruktury”. Będzie nim jedna z 4 firm telekomunikacyjnych, które ubiegają się o ten status w trwającym postępowaniu przetargowym. – Wynik postępowania poznamy w I kwartale 2015 roku – poinformowała Anna Pawlak.

O pełnienie funkcji operatora infrastruktury ubiegają się cztery podmioty: Glenbrook Investments, Green Operator,  TK Operator oraz Telepin. Ich przedstawiciele mieli okazję przedstawić swe zamierzenia podczas kończącej konferencję debaty. Jacek Siekaczyński, prezes firmy Green operator poinformował, że jego firma została utworzona przez prywatnych polskich inwestorów, którzy zdecydowali się zainwestować w nową działalność. Zapewnił, że ma ona zapewnione finansowania na tego typu projekty, które w początkowym okresie mogą okazać się deficytowe. – Jako operator infrastruktury na pewno będziemy wsłuchiwać się w potrzeby rynku – mówił Jacek Siekaczyński.

Sławomir Palczewski, który reprezentował utworzoną przez Alcatel-Lucent spółkę Glenbrook Investments zastrzegał, że na kształt ostatecznej oferty dla operatorów dostępowych duże znaczenie będą miały zapisy umowy miedzy urzędem Marszałkowskim a operatorem infrastruktury. – To może mieć decydujące znaczenie dla  finansowej strony przedsięwzięcia – mówił Palczewski.

Sylwia Olszowy z TK Operator (firma z grypy TK Telekom) mówiła o ryzykach, jakie będzie ponosił przyszły operator infrastruktury, który nie tylko ma się stosować do umowy z Urzędem Marszałkowskimi, ale także ma narzucone regulacje ze strony UKE, np. jeśli chodzi o ustalanie cen. – Można się zastanawiać czy te wszystkie wytyczne  są potrzebne, bo to wpływa na koszty i ceny oferowane operatorom lokalnym, a  z naszego punktu widzenia  to jedno z największych  ryzyk – mówiła Sylwia Olszowy.

Jan Miller, reprezentujący Telepin (firmę z grupy Hawe), zapewniał, że jako operator infrastruktury na pewno nie będzie konkurował z lokalnymi ISP na rynku detalicznym. Bacznie obserwujemy, co zaczął oferować operator  Wielkopolskiej Siec Szerokopasmowej oraz rozmawiamy z operatorami na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz na Warmii i Mazurach. Potrzeby są podobne i można je zamknąć w katalogu usług, który przygotowujemy – mówił Jan Miller.

Obecni na konferencji operatorzy podczas dyskusji wyrażali obawy, czy skorzystanie z przyszłej oferty operatora infrastruktury będzie dla nich opłacalne, przede wszystkim z powodu barier inwestycyjnych, jakimi są wysokie podatki czy opłaty za umieszczanie urządzeń w pasie drogowym ustalane dowolnie przez gminy.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci regionalne, lubelskie, SSPW, konferencja, isp, inwestycje, operator infrastruktury, operatorzy lokalni, Green Operator, Telepin, Glenbrook, TK Operator

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie