Przejdź do treści

Ile na cyfryzację dla Polski w przyszłym budżecie unijnym?

Data: 2012-12-04 09:23:00
Ile na cyfryzację dla Polski w przyszłym budżecie unijnym?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało założenia Umowy Partnerstwa, które stanowią podstawę do dyskusji nad tym, w jaki sposób i w jakim zakresie fundusze europejskie na lata 2014-2020 (w ramach polityki spójności, wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki rybołówstwa) mogą pomóc w osiąganiu przez Polskę jej celów rozwojowych. Spore środki przewidziano w niej na cyfryzację.

Budżet unijny na lata 2014-2020 będzie prawdopodobnie ostatnim tak hojnym dla Polski. Decyzje o sposobie podziału funduszy europejskich będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski. Dlatego MRR rozpoczyna debatę nad dokumentem, w którym m.in. wskazuje jakie rodzaje inwestycji będą mogły liczyć na dofinansowanie oraz proponuje nowe programy operacyjne.

– Nowością będzie program związany z technologiami cyfrowymi – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. – Roboczo nazywamy to Polska Cyfrowa.

Jego wartość szacuje się na 10 miliardów złotych. W ramach programu finansowane będą projekty cyfryzacyjne, priorytetowe z punktu widzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Chodzi o zwiększenie dostępu do internetu, wsparcie jego zawartości oraz poszerzenie wiedzy społeczeństwa na ten temat.

Ważną zmianą w nowej perspektywie budżetowej, na którą zwraca uwagę wiceminister rozwoju regionalnego jest decentralizacja, co oznacza, że decyzje o wydatkowaniu środków unijnych, w większym stopniu niż obecnie zapadać będą na szczeblu regionalnym.

 – W związku z tym należy bardzo dokładnie zastanowić się, co w którym programie na poziomie krajowym i regionalnym mogłoby być realizowane i finansowane, i wytyczyć własną linie demarkacyjną – tłumaczy Iwona Wendel.

Źródło: MRR, Newseria

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

MRR, Iwona Wendel, fundusze europejskie, cyfryzacja, UE, Umowa Partenrstwa

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie