Przejdź do treści

Grodzisk Mazowiecki z dwoma projektami 8.3 POIG, ale bez światłowodów

Data: 2013-11-05 12:06:00
ariwasabi / Photogenica

Grodzisk Mazowiecki, jedna z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce, dwa razy otrzymała środki na projekty walki z wykluczeniem cyfrowym. Po raz trzeci jej się nie udało. Musiała także zrezygnować z pomysłu budowy światłowodów. 

Pierwszy projekt o wartości ponad 1,3 mln zł (z czego  85 proc. to dofinansowanie unijne) , który Grodzisk realizował w ramach działania 8.3 POIG, wystartował w 2009 roku  i już się zakończył. Obecnie gmina jest w okresie trwałości, który trwa pięć lat i musi dbać o to, by 100 jego  beneficjentów miało sprawne komputery i dostęp do Internetu.  Tę ostatnią usługę Grodzisk kupuje od Polkomtela. – Koszty, jakie ponosimy w związku z utrzymaniem projektu są niemałe i sięgają 100 tys. zł rocznie – mówi Magdalena Okrasa, naczelnik wydziału pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych. Jednakże efekty działania ocenia ona pozytywnie. – Są osoby, które dzięki temu, ze  otrzymały komputery, znalazły później pracę.  Przymierzamy się,  by zrobić ankietę wśród uczestników projektu, czy uczestniczenie w nim przyniosło im jakieś korzyści - mówi Magdalena Okrasa. Przy realizacji tego pierwszego projektu nie zdarzyło się też , aby któryś z beneficjentów sprzedał swój komputer, by przeznaczyć pozyskane pieniądze np. na alkohol.

- W przypadku drugiego, obecnie realizowanego projektu 8.3 POIG mieliśmy natomiast dwa przypadki, kradzieży komputerów. Zgłosiliśmy to na policję i trwa postępowanie – mówi Magdalena Okrasa. Jest on prowadzony na znacznie większą skalę niż poprzedni, bo komputery wraz z zapewnieniem dostępu do szerokopasmowego Internetu trafiły do  150 gospodarstw domowych oraz  placówek oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych i bibliotek (144 komputery). W sumie więc zakupionych zostało blisko 300 zestawów komputerowych, a wartości projektu to ponad 3.1 mln zł. Co ważne jednak dla Grodziska,  po zmianie zasad w działaniu 8.3 POIG od  tego roku, gmina nie musi zapewniać15 proc. wkładu własnego, bo całość jest finansowana ze środków pomocowych. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego projektu Internet beneficjentom  dostarcza Polkomtel.

Grodzisk Mazowiecki miał apetyt na to, by zrealizować jeszcze trzeci projekt w ramach działania 8.3 POIG i wystartował w tegorocznym konkursie. – Zgłaszało się do nas wciąż sporo osób, które nie brały udziału w poprzednich projektach, a które zobaczyły, że ich sąsiedzi otrzymali takie wsparcie od gminy i też były tym zainteresowanie. Dlatego złożyliśmy wniosek w konkursie – mówi Magdalena Okrasa. Tym razem projekt przewidywał też wybudowanie sieci radiowej. – To ze względu na to, że opłaty za zapewnienie dostępu do Internetu stanowią największe obciążenie w kosztach utrzymania projektu – mówi Magdalena Okrasa. Jednak wniosek Grodziska Mazowieckiego został zweryfikowany negatywnie w konkursie organizowanym przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie i nie znalazł się nawet na liście rezerwowej. Konkurencja była jednak duża, bo zgłoszono ponad 600 projektów.

Wcześniej Grodzisk Mazowiecki wycofał się natomiast sam z projektu „Budowa miejskiej sieci teleinformatycznej kluczem do rozwoju społeczeństwa informacyjnego”. Zakładał on wybudowanie światłowodów, które miały i połączyć placówki i jednostki samorządowe położone na terenie Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki. – Problemem okazało się przejście ze światłowodem przez prywatne posesje. Nie mieliśmy szans, by porozumieć się z ich właścicielami i zrealizować inwestycję w terminie. Dlatego zrezygnowaliśmy z pomysłu – mówi Magdalena Okrasa.

Bilans Grodziska Mazowieckiego w zakresie planowanych i zrealizowanych przedsięwzięć internetowych równoważy się. Najbardziej zadowoleni są beneficjenci projektów 8.3 POIG, którym udało się „załapać” na komputery z Internetem.

Marek Jaślan 

Zdjęcie: ariwasabi / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

jst, mazowieckie, Mazowsze, wykluczenie cyfrowe, światłowody, 8.3 POIG, Grodzisk Mazowiecki

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie