Przejdź do treści

Ostatnie województwa finiszują z sieciami regionalnymi

Data: 2015-10-12 10:55:00
Ostatnie województwa finiszują z sieciami regionalnymi

Według danych przygotowanych przez nadzorujące 14 sieci Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dla "Rzeczpospolitej" do końca września wybudowanych zostało około 27 tys. km RSS, podczas gdy do końca roku powinno ich powstać 30,1 tys. km. W lipcu i sierpniu udało się zbudować około 3 tys. km sieci. Jeśli to tempo się utrzyma, plan ma spore szanse na realizację - pisze "Rzeczpospolita".

Wolniej niż budowa sieci trwa rozliczanie projektów z wykonawcami. Od początku realizacji projektów beneficjenci (województwa) wydatkowali 1,78 mld zł, czyli 54,91 proc. całkowitej wartości projektów - podaje MAiC stan na koniec września.

Do końca III kwartału 2015 r. zakończyła się budowa dziesięciu sieci regionalnych, a prace nad czterema wciąż trwają - w woj. kujawsko-pomorskim, małopolskim (projekt prywatny realizuje Małopolska Sieć Szerokopasmowa), mazowieckim oraz śląskim.

Najwięcej do zrobienia -około 400 km - jest na Mazowszu, gdzie sieć ma liczyć 3,68 tys. km (nie licząc sieci dostępowych). Anna Streżyńska, prezes Internetu dla Mazowsza (i Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej), przyznaje, że są niewielkie opóźnienia, ale rodzą skutki dla wykonawcy (liderem konsorcjum jest KT Corporation), a nie całości przedsięwzięcia. Streżyńska zapewnia, że budowa zostanie zakończona do końca października.

O tym, że zdąży z budową na czas, zapewnia gazetę także Piotr Majchrzak, prezes Hyperiona, właściciela Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej, której do wybudowania zostało 204 km sieci.

Regionalne sieci szerokopasmowe w przyszłości, po tzw. okresie trwałości projektu, mogą się łączyć. Takiej możliwości nie wykluczyła podczas debaty zorganizowanej przez "Rzeczpospolitą" wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Wcześniej o sensie takich fuzji mówili już przedstawiciele województwa dolnośląskiego i Anna Streżyńska.

Źródło: Rzeczpospolita

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci regionalne, RSS, inwestycje szerokopasmowe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie