Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim (woj. podkarpackie) jest w trójce polskich gmin, które jako pierwsze udostępniły mieszkańcom darmowy Internet. Dzięki funduszom europejskim. Mieskzańcy bardzo chwala sobie pomysł - informują Nowiny.
- Wcześniej płaciłam za internet 54 zł miesięcznie, a i tak byłam niezadowolona z dostawcy. Od roku korzystam z darmowej sieci, jaką udostępniła gmina. To świetna sprawa - mówi Katarzyna Obara z Majdanu Królewskiego.
- Wiedzieliśmy, że w funduszach europejskich na lata 2007-2013 są duże pieniądze na Internet. Staramy się korzystać ze wszelkich możliwych dotacji, więc i ta pula nas zainteresowała - stwierdza wójt Wilk. - Władze województwa planowały budowę sieci szkieletowej, a my uznaliśmy, że skoro zostanie ona doprowadzona do naszej gminy, to musimy mieć już gotową infrastrukturę, która pozwoli nam z tego dostępu korzystać. Postanowiliśmy przygotować projekt budowy sieci na terenie gminy. Wyszło, że sieć szkieletowa jeszcze nie została stworzona, a my swoją już zbudowaliśmy.
Najpierw gmina zainwestowała własne pieniądze, ale gdy pojawiła się szansa na dotację w ramach programu regionalnego, Majdan Królewski złożył wniosek. - Najpierw chcieliśmy wybudować infrastrukturę dla szerokopasmowej sieci tylko w naszej gminie.Postanowiliśmy jednak włączyć Cmolas, bo to dawało dodatkowe punkty dla projektu i zwiększało nasze szanse na zdobycie dofinansowania - wspomina Jan Kopeć, inspektor ds. inwestycji w UG Majdan Królewski. - Realizację projektu rozpoczęliśmy w 2009 roku, a w grudniu 2011 r. inwestycja została zakończona.
Zakładali, że dostęp do Internetu uzyska 1200 osób i 300 gospodarstw. Tymczasem już dziś z sieci korzysta 500 gospodarstw, w których mieszka ok. 2 tys. osób.
Budowa poszła szybko. Ponieważ gmina zdecydowała się na przesyłanie sygnału drogą radiową, wystarczyło postawić maszty i rozmieścić anteny. Gmina stała się operatorem. Sygnał główny, który kupuje, jest dostarczany światłowodem przez krośnieńską firmę.
- Początkowo zastanawialiśmy się, czy nie wprowadzić drobnych opłat za gminny Internet - mówi wójt. - Jednak analizując koszty, jakie wiązałyby się z obsługą tych rachunków, uznaliśmy, że taniej będzie udostępnić sieć za darmo.
Zgodę na jej uruchomienie musiała jednak wydać prezes UKE. Gmina otrzymała pozwolenie na Internet socjalny, tzn. bezpłatny, 256 kb/s i z przerywanymi sesjami.
Źródło: Nowiny
, wydruk, pdf , Prześlij znajomym
Portal realizowany w ramach projektu nr POIG.07.01.00-00-019/09 pn. „System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.