Przejdź do treści

Mieszkańcy Majdana Królewskiego chwalą sobie gminny Internet

Data: 2012-06-27 08:48:00
Mieszkańcy Majdana Królewskiego chwalą sobie gminny Internet

Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim (woj. podkarpackie)  jest w trójce polskich gmin, które jako pierwsze udostępniły mieszkańcom darmowy Internet. Dzięki funduszom europejskim. Mieskzańcy bardzo chwala sobie pomysł - informują Nowiny.

- Wcześniej płaciłam za internet 54 zł miesięcznie, a i tak byłam niezadowolona z dostawcy. Od roku korzystam z darmowej sieci, jaką udostępniła gmina. To świetna sprawa - mówi Katarzyna Obara z Majdanu Królewskiego.

- Wiedzieliśmy, że w funduszach europejskich na lata 2007-2013 są duże pieniądze na Internet. Staramy się korzystać ze wszelkich możliwych dotacji, więc i ta pula nas zainteresowała - stwierdza wójt Wilk. - Władze województwa planowały budowę sieci szkieletowej, a my uznaliśmy, że skoro zostanie ona doprowadzona do naszej gminy, to musimy mieć już gotową infrastrukturę, która pozwoli nam z tego dostępu korzystać. Postanowiliśmy przygotować projekt budowy sieci na terenie gminy. Wyszło, że sieć szkieletowa jeszcze nie została stworzona, a my swoją już zbudowaliśmy.

Najpierw gmina zainwestowała własne pieniądze, ale gdy pojawiła się szansa na dotację w ramach programu regionalnego, Majdan Królewski złożył wniosek. - Najpierw chcieliśmy wybudować infrastrukturę dla szerokopasmowej sieci tylko w naszej gminie.Postanowiliśmy jednak włączyć Cmolas, bo to dawało dodatkowe punkty dla projektu i zwiększało nasze szanse na zdobycie dofinansowania - wspomina Jan Kopeć, inspektor ds. inwestycji w UG Majdan Królewski. - Realizację projektu rozpoczęliśmy w 2009 roku, a w grudniu 2011 r. inwestycja została zakończona.

Zakładali, że dostęp do Internetu uzyska 1200 osób i 300 gospodarstw. Tymczasem już dziś z sieci korzysta 500 gospodarstw, w których mieszka ok. 2 tys. osób.


Budowa poszła szybko. Ponieważ gmina zdecydowała się na przesyłanie sygnału drogą radiową, wystarczyło postawić maszty i rozmieścić anteny. Gmina stała się operatorem. Sygnał główny, który kupuje, jest dostarczany światłowodem przez krośnieńską firmę.

- Początkowo zastanawialiśmy się, czy nie wprowadzić drobnych opłat za gminny Internet - mówi wójt. - Jednak analizując koszty, jakie wiązałyby się z obsługą tych rachunków, uznaliśmy, że taniej będzie udostępnić sieć za darmo.


Zgodę na jej uruchomienie musiała jednak wydać prezes UKE. Gmina otrzymała pozwolenie na Internet socjalny, tzn. bezpłatny, 256 kb/s i z przerywanymi sesjami.

Źródło: Nowiny

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Podkarpacie, internet, samorząd, inwesycje, sieć

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Ah, jakby gmina jeszcze sponsorowała 100 litrów wody, 20kWh, 50m^3 gazu, to byłoby pięknie! :)
-- Przemysław Stanisław Knycz

0, 0, Zgłoś naruszenie regulaminu,
,

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie