Przejdź do treści

8.4 POIG: W gminach Stęszew i Komorniki łatwiej o Internet

Data: 2011-12-29 10:41:00
8.4 POIG: W gminach Stęszew i Komorniki łatwiej o Internet

Działający w Wielkopolsce operator NetonSky.pl zrealizował projekt, dzięki któremu mieszkańcy gmin Komorniki i Stęszew mają radiowy dostęp do Internetu. Warta 600 tys. zł inwestycja w połowie została sfinansowana pieniędzmi z Działania 8.4 „Ostatnia mila” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.  Właściciel  firmy nie jest jednak zadowolony z efektów finansowych przedsięwzięcia. Dlatego rezygnuje z dotacji do drugiego zatwierdzonego  już projektu.  Firma będzie się ubiegać się o dofinansowanie w kolejnym konkursie, ale tym razem postawi na światłowody.

Piotr Janiak, właściciel firmy NetonSky.pl ze Stęszewa w woj. wielkopolskim, we wrześniu zakończył  projekt budowy sieci ostatniej mili, na który otrzymał unijne dofinansowanie w ramach działania 8.4 POIG.
- Z jednej strony otrzymane pieniądze pomogły nam rozszerzyć zasięg działania, z drugiej biurokracja z tym związana zniechęca do korzystania z programu. Mimo, że zakończyliśmy projekt, wciąż czekamy na ostatnią transzę dofinansowania  – mówi Piotr Janiak.

Dlatego zamierza on zrezygnować z drugiego projektu w ramach 8.4 POIG, który w późniejszym konkursie uzyskał pozytywną ocenę Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE).  – Zdecydowałem się nie podpisywać umowy. Doświadczenia z pierwszym projektem pokazały bowiem, że koszty obsługi finansowej projektu były większe niż szacowałem. Nie sądziłem, że będą tak duże opóźnienia w rozliczaniu projektu i np. w związku z tym będę musiał dłużej czekać na zwrot podatku VAT. A zatem znając już te uwarunkowania, przeanalizowałem swój drugi projekt, i skórka okazała się niewarta wyprawki – mówi Piotr Janiak.

Pierwszy, zakończony projekt firma NetonSky.pl prowadziła na terenie pięciu miejscowości (Drożdżyce, Łódź, Będlewo, Chomęcice i Srocko Małe PGR) w gminach Stęszew i Komorniki. Planowano podłączenie do Internetu 60 klientów. Wartość całego przedsięwzięcia to około 600 tys. zł. Dofinansowanie unijnym objęta została blisko połowa wydatków. Największym kosztem był zakup sześciu radiolinii, na które operator musiał wyłożyć ponad  240 tys. zł. Zostały one wykorzystane do budowy szkieletu transmisyjnego pomiędzy stacjami bazowymi sieci.

Projekt ruszył w styczniu tego roku i był podzielony na trzy etapy. W pierwszym NetonSky.pl zakupił i zamontował potrzebne do uruchomienia sieci anteny, maszty, radiolinie i stacje bazowe. Urządzenia skonfigurowano i wdrożono oprogramowanie do zarządzania siecią. W drugim etapie firma zakupiła i zamontowała resetery GSM oraz wdrożyła wysokowydajne protokoły MPLS i OSPF. W ostatnim etapie NetonSky zajął się montażem zestawów klienckich oraz promocją projektu.

- Z pozyskaniem 60 klientów nie mieliśmy problemów. Dziś wiem, że zainteresowanych naszymi usługami mogłoby być więcej, ale nie jestem pewien czy w związku z tym, że na budowę sieci otrzymaliśmy dofinansowanie unijne, możemy poszerzyć grupę klientów. WWPE jest w tym punkcie niejednoznacza  – mówi Piotr Janiak. Za najtańszy z pakietów, jakie oferuje NetonSky.pl abonenci muszą zapłacić 49 zł. Jeśli podpiszą umowę na 36 miesięcy to otrzymają łącze o prędkości 4 Mbit/s. Jeśli będzie to okres krótszy, to 1 Mbit/s. 

NetonSky.pl ma obecnie 800 klientów. Piotr Janiak za swego największego konkurenta uważa działającą w Wielkopolsce sieć kablową Inea, która ma agresywną strategię i przejmuje lokalne firmy internetowe. Jak jednak zapewnia, na razie nie rozważa sprzedania swej sieci Inei. – Wprost przeciwnie! Moja firma przejęła lokalnego konkurenta działającego w Stęszewie, sieć Stinet – mówi Piotr Janiak. Jest jednak świadomy, że w pojedynkę trudno się przeciwstawić takim potentatom jak TP, Netia czy Inea. – Dlatego nasza firma należy do stowarzyszenia małych operatorów Inet. Dzięki temu możemy na przykład wynegocjować lepsze warunki zakupu internetowego łącza – podkreśla Piotr Janiak.

Mimo, że NetonSky.pl zrezygnował z realizacji drugiego projektu 8.4 POIG, to zamierza ubiegać się o dofinansowanie w obecnym konkursie w tym działaniu. Teraz jednak byłby to projekt światłowodowy w gminie Trzebaw. Firma chce tam wybudować około 5 km sieci światłowodowej. - Dziś jest to biała plama i z wstępnego rozeznania wynika, że tamtejsi mieszkańcy są bardzo zainteresowani naszą usługą – mówi Piotr Janiak.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie