Przejdź do treści

Jak w Borzęcinie gmina wybudowała sieć dla wykluczonych cyfrowo

Data: 2012-02-24 16:20:00
Jak w Borzęcinie gmina wybudowała sieć dla wykluczonych cyfrowo

Leżący pomiędzy Brzeskiem a Tarnowem nad rzeką Uszwicą Borzęcin w województwie małopolskim jest jedną z około 100 gmin w Polsce, które przy okazji realizacji działania 8.3 POIG (walka z wykluczeniem cyfrowym) zdecydowały się na budowę sieci internetowej.  Inwestycja została ukończona i rozstrzygnięto przetarg na dostawcę łącza internetowego. Do 150 rodzin objętych działaniem trafiają komputery  i jeszcze w tym kwartale będą mogły korzystać z Internetu.  

 

Rafał Bakalarz, informatyk z Urzędu Gminy w Borzęcinie tłumaczy, że gmina podjęła się budowy sieci internetowej, ponieważ był to najszybszy sposób na zapewnienie dostępu do Internetu grupie wykluczonych cyfrowo - operatorzy telekomunikacyjni nie byli zainteresowani takimi inwestycjami. A działalność w liczącej około 8,5 tys. mieszkańców gminie prowadzą tylko Mulitmedia Polska i lokalny dostawca Climax (usług nie oferuje tam więc Telekomunikacja Polska).  – Duża część obszaru gminy to teren zalesiony, wiele gospodarstw znajduje się dość daleko od większych skupisk. To skutecznie zniechęcało operatorów, z którymi podjąłem w rozmowach temat inwestycji szerokopasmowych – tłumaczy Rafał Bakalarz.

 

Gmina Borzęcin wystartowała w konkursie 8.3 POIG już w 2009 roku, a umowę z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie podpisała rok później, we wrześniu 2010 roku.

- Przebrnięcie przez wszystkie procedury związane z programem było dla nas najbardziej czasochłonne i najtrudniejsze w całym projekcie – mówi  Rafał Bakalarz. Dodaje, że   długi czas załatwiania formalności sprawił, że po podpisaniu umowy trzeba było zmienić harmonogram realizacji projektu - W efekcie dopiero w lipcu 2011 r. udało nam się ruszyć z pierwszym przetargiem – mówi Bakalarz..

 

Ze względu na ukształtowanie terenu gmina zdecydowała się na technologię radiową jako najbardziej efektywną. Samorząd sam wykonał projekt sieci, która objęła 96 proc. obszaru gminy. – Najlepiej znamy specyfikę swojego obszaru. Zwróciliśmy się do kilku firm, by wykonały taki projekt, ale one pracują zazwyczaj na szablonach, które były zupełnie nieadekwatne do specyfiki Borzęcina – mówi Rafał Bakałarz. Projektowana sieć zakładała doprowadzenie sygnału internetowego do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury. Tam zlokalizowany został główny węzeł dystrybucji i Centrum Zarządzania Siecią, skąd sygnał przesyłany jest dalej do 11 masztów nadawczych. W ramach projektu przewidziano również zakup 150 zestawów komputerowych. Sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem jest obecnie nieodpłatnie przekazywany beneficjentom programu. Każda rodzina objęta działaniem 8.3 POIG będzie miała łącze o prędkości co najmniej 1 Mbit/s. Całkowity koszt realizacji inwestycji to blisko 2,5 miliona złotych, z czego 85 proc. to dofinansowanie z  funduszy europejskich. 

 

Cały projekt władze gminy podzieliły na trzy etapy:  wybudowanie infrastruktury, przeprowadzenie szkoleń dla beneficjentów programu i rozdzielenie komputerów oraz wyłonienie dostawcy łącza internetowego. Urząd sam będzie zajmował się obsługa sieci i abonentów z niej korzystających w ramach 8.3 POIG.

 

- Zaskoczyło nas, że w przetargu na budowę infrastruktury wystartowała tylko jedna firma. Była nią spółka Stimo.  Ważne jednak, że projekt zrealizowała sprawnie – mówi Rafał Bakałarz. Warstwa dostępu do sieci została zbudowana w oparciu o technologię WLAN (Wi-Fi) zgodnie ze standardami IEEE 802.11g/n i IEEE 802. 11a/n. Jak podkreśla Rafał Bakalarz, warstwa dostępowa sieci to newralgiczny element projektowanej infrastruktury, ponieważ odpowiada za obsługę stacji końcowych (klienckich).  – Nasz system bazuje na architekturze opartej o centralne sterowanie punktami dostępowymi, tzw. kontroler sieci bezprzewodowej. Taki kontroler zarządza punktami dostępowymi automatycznie dopasowując ich paramenty radiowe, by zminimalizować zewnętrze zakłócenia, zniwelować braki pokrycia sieci oraz zapewnić maksymalną przepustowość. Umożliwia on też centralne konfigurowanie urządzeń. Jednak komunikacja kontrolera z urządzeniami dostępowymi odbywa się za pomocą protokołu LWAPP (LightWeigt Access Point Protocol) – podkreśla Rafał Bakalarz. Bowiem w odróżnieniu od tradycyjnych sieci WLAN, sieci budowane w oparciu o LWAPP potrafią samodzielnie zarządzać kanałami radiowymi i dynamicznie je przydzielać.

 

Szkolenia komputerowe i internetowe dla beneficjentów działania zaczęły się pod koniec zeszłego roku. – Uważamy, że to bardzo ważny element programu, dlatego obecność na nich jest obowiązkowa – podkreśla Rafał Bakalarz.

 

Ostatnim etapem projektu było wyłonienie dostawcy łącza internetowego. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy. – Zaskoczyła nas duża rozbieżność w cenach, jakie nam zaoferowano, które wynosiły od 100 tys. do 400 tys. zł na trzy lata. – mówi Rafał Bakalarz. Przetarg wygrała firma Multimedia Polska.  – Jeszcze w tym kwartale operator powinien zacząć oferować usługi beneficjentom – mówi Bakalarz.

 

A w Borzęcinie już myślą, aby złożyć kolejny wniosek w konkursie 8.3 POIG w drugiej połowie tego roku. – Bez specjalnych problemów znaleźliśmy 150 rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej, które otrzymają bezpłatny sprzęt komputerowy wraz z dostępem do sieci. Nie powinno być więc kłopotów z rekrutacją kolejnej grupy chętnych. Poza tym od 2009 r. zmieniły się trochę reguły w działaniu 8. POIG i teraz można w ramach projektu dofinansować komputery w bibliotekach czy szkołach – wyjaśnia Rafał Bakalarz. 


Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

dofinansowanie, wykluczenie cyfrowe, inwestycje, Małopolska, 8.3 POIG

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

Wyślij autorowi swoje uwagi

Treść uwag:

przeczytaj_tresc_ponownie