Przejdź do treści

Warmia i Mazury gotowe do budowy światłowodów

Data: 2011-08-11 00:00:00
Warmia i Mazury gotowe do budowy światłowodów

Władze województwa warmińsko-mazurskiego na dniach chcą ogłosić przetarg na operatora sieci światłowodowej, która będzie budowana w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.  Jednak w urzędzie marszałkowskim nie ukrywają, że projekt stoi pod znakiem zapytania, bo jeśli procedura notyfikacyjna w Komisji Europejski się przeciągnie, nie ma szans na jego zrealizowanie. 

 

Władze województwa warmińsko-mazurskiego na dniach chcą ogłosić przetarg na operatora sieci światłowodowej, która będzie budowana w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.  Jednak w urzędzie marszałkowskim nie ukrywają, że projekt stoi pod znakiem zapytania, bo jeśli procedura notyfikacyjna w Komisji Europejski się przeciągnie, nie ma szans na jego zrealizowanie. 

W Urzędzie Marszałkowskim woj. warmińsko-mazurskiego w Olsztynie z niecierpliwością czekają, kiedy projekt Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej (SSPW)  przejdzie procedury notyfikacyjne w Komisji Europejskiej (trafił tam w końcu lipca 2011 r.) i będzie można zacząć budować sieć światłowodową. – W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego mówią, że zająć to może dwa – trzy miesiące, ale my już w sierpniu chcemy ogłosić dwa przetargi na inżyniera kontraktu i operatora dla naszej sieci – mówi Jakub Teofil Wilk, zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (na zdjęciu). Wszystko to po to, by, gdy projekt dostanie zielone światło z UE, móc już przystąpić do realizacji inwestycji.

- Stawiamy sprawę jasno. Jeśli do końca tego roku projekt nie będzie miał notyfikacji, będziemy musieli z niego zrezygnować – mówi Jakub Wilk. To dlatego, że jego zdaniem, nie będzie wtedy szansy na jego realizację w przewidzianym terminie, czyli do końca 2014 roku.  

Ponad 2 tys. km światłowodów 

A inwestycja ta jest bardzo potrzeba Warmii i Mazurom. Z raportu UKE powstałego na podstawie przeprowadzonej w tym roku inwentaryzacji sieci wynika, że pod względem rozwoju infrastruktury sieci światłowodowej woj. warmińsko-mazurskie obok łódzkiego,  podlaskiego i świętokrzyskiego należy do tych, gdzie sytuacja przestawia się najgorzej. W ponad w 90 proc. miejscowości w tych regionach operatorzy nie wykazali, podczas inwentaryzacji, zakończeń sieci światłowodowych. – Sam mieszkam kilkanaście kilometrów na północ od Olsztyna i mam kłopoty z Internetem. W mojej miejscowości działa tylko Telekomunikacja Polska i oferuje internet bardzo wolny jak na dzisiejsze standardy. Ponadto tam gdzie mieszkam, kabel i tak nie dochodzi. Skazany więc jestem na Internet mobilny – mówi Jakub Wilk. Dodatkowo problemem województwa jest to, że w ogromnej większości wsi gospodarstwa domowe są bardzo rozproszone. – W odróżnieniu od  np. Lubelszczyzny trudno u nas znaleźć miejscowości, gdzie na przestrzeni kilku kilometrów stałby dom przy domu. W zasadzie w większości są to kolonie, a nie typowe wsie – mówi Jakub Wilk. Operatorzy nie kwapią się z inwestycjami w takich miejscach. 

Dlatego włodarze regionu duże nadzieje wiążą z projektem SSPW. Także dlatego warmińsko-mazurskie jako pierwsze z pięciu województw Polski Wschodniej, które biorą  udział w tej inwestycji (w sumie 300 mln euro), jako pierwsze podpisało umowę o dofinansowanie z MRR. Projekt przewiduje, że na Warmii i Mazurach powstanie 2,2 tys. sieci światłowodowej.  Całość ma kosztować 314 mln zł, z czego większość pokryją dotacje unijne, a województwo wyłoży z własnego budżetu 12,9 mln zł. Powstanie w sumie 200 węzłów światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. Znajdą się one w 83 gminach województwa (ze 116 wszystkich).  Po skończeniu projektu 90 proc. mieszkańców i 100 proc. instytucji i firm ma mieć możliwość korzystania z Internetu. 

Sama turystyka, to za mało

Jakub Wilk nie ma wątpliwości, że projekt przyniesie pozytywne efekty dla regionu. Dziś woj. warmińsko-mazurskie ma najwyższy wskaźnik bezrobocia w całej Polsce (18,6 proc. na koniec czerwca tego roku) i średnio najmniej się tu zarabia (2843 zł miesięcznie). – Nie oszukujmy się, z samej turystyki region się nie utrzyma, choć to rzeczywiście jeden z naszych atutów. Niewiele jednak miejscowości ma szansę na stanie się takim ośrodkiem jak Zakopane. Trudno też liczyć na rozwój wielkiego przemysłu. Dlaczego jednak nie miałyby tu zacząć inwestować koncerny z branży IT? – pyta Jakub Wilk. Jako pierwszą jaskółkę, podaje przykład HP, który tworzy w Olsztynie centrum dydaktyczno-szkoleniowe.  Rozwój sieci internetowej stwarza też możliwości popularyzacji telepracy, co może np. wyhamować zjawisko wyludniania terenów wiejskich województwa. 

Sieć PIAP-ów

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie urzędnicy są jednak świadomi, że na efekty przyjdzie poczekać kilka lat. – Nic nie zmieni się nagle w 2015 roku, gdy sieć będzie gotowa - mówi Jakub Wilk. Dlatego też w województwie prowadzone będą działania edukacyjne, mające budować popyt na usługi internetowe. Wpisuje się to też w realizowany w ramach RPO projekt budowy sieci punktów publicznego dostępu do Internetu, który obejmie 113 gmin województwa. Plan przewiduje zamontowanie infokiosków (głównie w urzędach gminnych i miejskich), w miejscach publicznych udostępniane są również komputery stacjonarne. Razem to 640  PIAP-ów, czyli punktów publicznego dostępu do Internetu. Ponadto powstają 33 telecentra umożliwiające przeprowadzenie wideokonferencji. Każdy z tych punktów będzie pełnił równocześnie rolę hotspota, gdzie będzie można bezpłatnie połączyć się z siecią z własnego komputera czy smartfona (oczywiście będzie to Internet z ograniczeniami).  Projekt kosztuje  prawie 20 mln zł, z czego blisko 16 mln zł dokłada Unia Europejska.

- Projekt przebiega planowo i powinien zostać zakończony w tym roku – informuje Jakub Wilk. Przystępując do budowy sieci PIAP w województwie szacowano, że dostęp do Internetu zyska około 200 tys. osób, z czego większość na terenach wiejskich.- Rzeczywiście zainteresowanie okazuje się największe w bibliotekach i ośrodkach kultury, gdzie montowane są komputery. Może dlatego, że jest to sprzęt Apple’a (komputery iMac), co budzi zainteresowanie wśród mieszkańców małych ośrodków, którzy  z takimi komputerami nie mieli wcześniej do czynienia – mówi Jakub Wilk. 

Teraz jednak, jak przyznaje, kluczową sprawą jest wyłonienie operatora, który będzie zarządzał siecią. Umowa z operatorem, w którego władanie zostanie oddana sieć na kilkanaście lat, ma być zawarta w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).   – W odróżnieniu od województw wielkopolskiego czy lubuskiego, które już wybrały partnerów do projektów budowy regionalnych sieci, nasz partner nie będzie musiał wykładać własnych środków na przedsięwzięcie. Musimy mieć jednaka pewność, że będzie w stanie poprowadzić tego typu przedsięwzięcie – tłumaczy Jakub Wilk. 

Marek Jaślan 

 

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

SSPW, światłowody, warmińsko-mazurskie, inwestycje, MRR, dofinansowanie, infrastruktura, białe obszary, sieci regionalne, sieci

przeczytaj_tresc_ponownie