Przejdź do treści

UKE o cenach mobilnego Internetu w Polsce

Data: 2012-02-06 14:54:00
UKE o cenach mobilnego Internetu w Polsce

Grono użytkowników mobilnego Internetu w Polsce rośnie systematycznie.  Z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w połowie ubiegłego roku  z tej formy dostępu do sieci w naszym kraju korzystało 8,18 proc. Polaków , co plasuje nasz kraj na dziewiątym miejscu wśród państw  UE w tej klasyfikacji. Jest to także segment, w którym operatorzy ostro ze sobą rywalizują, co owocuje spadkiem cen. UKE wyliczył, że między majem 2010 r. a styczniem tego roku ceny mobilnego internetu spadły o 11,1 proc. dla klientów indywidualnych i 12,8 proc. dla klientów biznesowych. 

 

 

UKE podkreśla w swym raporcie, że usługi mobilnego dostępu do Internetu stanowią jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku telekomunikacyjnego. Analiza pokazuje ile wynoszą  miesięczne koszty ponoszone przez klientów i jakie są rozpietności cenowe w ofercie poszczególnych operatorów.  

 

 

Średnie miesięcznie koszty korzystania z mobilnego Internetu w przypadku klientów  indywidualnych wahały się w granicach  od 15,5 zł (PolsatNet taryfa podstawowa) do  162,13 zł (iPlus prywatnie 37 GB).

 

Wśród ofert z najniższym limitem transferu (do 5GB  włącznie) najatrakcyjniejsza cenowa  jest PolsatNet taryfa podstawowa. Ze względu jednak  na niewielki pakiet danych (200MB) charakteryzuje się ona najwyższym efektywnym  kosztem 1MB  – 0,08 zł. W  kolejnych dwóch analizowanych  przedziałach  (od 5 do 10 GB   włącznie oraz od 10 do 20GB włącznie) najbardziej konkurencyjna jest usługa Play Online – zarówno pod względem średniego miesięcznego kosztu jak i ceny za 1MB.  Dla  konsumentów zainteresowanych wysokim limitem transferu korzystna jest oferta Orange  Free 99 z 21GB w pakiecie i za cenę 95,48 zł miesięcznie.

 

 

Średnie miesięczne koszty mobilnego Internetu dla klientów biznesowych wahały się  w granicach od 15,5 zł (PolsatNet taryfa podstawowa) do 159,48 zł (iPlus firmowo 37 GB).  Analogicznie jak w przypadku klientów indywidualnych, najkorzystniejszą opcją dla  pakietu  danych do 5 GB włącznie jest PolsatNet taryfa podstawowa za 15,5 zł, natomiast w kolejnych  dwóch przedziałach limitu transferu – Play Online 49 i Play Online 69 w cenie odpowiednio  49,42 zł i 59,42 zł miesięcznie. Wśród ofert z najwyższym pakietem danych wyróżnia się blueconnect 78 z 25 GB limitu i w cenie 95,43 zł miesięcznie.

 

 

Operatorzy sieci Plus oraz Cyfrowy Polsat posiadają w swojej ofercie  usługi mobilnego  Internetu w technologii LTE. Ich średni miesięczny koszt jest wyższy od taryf z analogicznymi  limitami transferu danego operatora maksymalnie o 12 proc. (PolsatNet 5 GB). Różnice te wiążą  się przede wszystkim z koniecznością zakupu modemu Huawei E398 obsługującego  technologię LTE. Dla ofert z najwyższymi limitami (PolsatNet 25 GB, iPlus prywatnie/firmowo  20/37 GB) udostępniany jest on za 1zł. W zestawieniu jednak z pozostałymi operatorami,  usługi PolsatNet oraz iPlus na LTE należą do najdroższych w przedziale limitu powyżej  20 GB.

 

Średni miesięczny koszt korzystania z usług przedpłaconych mobilnego dostępu do Internetu  wynosi 27,09 zł. W strukturze kosztów  Orange Free, blueconnect oraz iPlus  około 1/3  stanowi udział zestawu startowego. W przypadku zaś Play Online jedynie 17 proc., co wynika z niskiej ceny modemu w ofercie (Huawei E173U-2 ze starterem za 129 zł). Najtańszy  Internet na kartę dostępny jest w sieci T-Mobile  – 24,96 zł. Pod względem zaś wielkości  transferu danych do wykorzystania przez konsumenta najatrakcyjniejsza jest oferta  Play  Online, którą charakteryzuje najniższy efektywny koszt 1 MB na poziomie około 0,01 zł.

 

Minimalne średnie miesięczne koszty korzystania z usługi mobilnego Internetu w ofercie pre-paid

 

 

 

Niemal wszyscy operatorzy obniżyli koszty swoich  planów taryfowych, szczególnie w przedziale limitu od 10 do 20 GB włącznie. Odbiorcy tych  usług mogą obecnie nabyć je średnio o 33,9 proc. (indywidualni) oraz 37,7% proc. (biznes) taniej niż  w  2010 r. Spadek cen jest również charakterystyczny dla usług przedpłaconych. Średni  miesięczny koszt korzystania z Internetu mobilnego na kartę jest obecnie mniejszy o 40,7 proc.  od ofert dostępnych w 2010 r.

 

 

UKE zauważa, że operatorzy ciągle poszerzają ofertę modemów USB udostępnianych użytkownikom w wielu taryfach za złotówkę. Jedynie w przypadku podstawowych planów z najniższym abonamentem cena urządzenia odgrywa rolę w strukturze kosztów. W większości jednak przypadków w stosunku do opłat jednorazowych ponoszonych przez konsumenta (modem USB, aktywacja) udzielany jest rabat obniżający lub redukujący ich cenę do symbolicznej kwoty. 

 

 

Źródło: UKE

 

Analiza UKE cen usług mobilnego Internetu w Polsce , wydruk, pdf , Prześlij znajomym

mobilność, analiza, ceny, UKE

przeczytaj_tresc_ponownie