Przejdź do treści

Światłowody nie są priorytetem największych polskich telekomów

Data: 2011-02-03 00:00:00
Światłowody nie są priorytetem największych polskich telekomów

Polska z niespełna 24 tys. klientów internetowych łączy FTTH i FTTB w połowie 2010 roku mocno odstawała od europejskiej czołówki. Budowa internetowych sieci dostępowych z wykorzystaniem światłowodów nie jest priorytetem naszych największych operatorów

Polska z niespełna 24 tys. klientów internetowych łączy FTTH i FTTB w połowie 2010 roku mocno odstawała od europejskiej czołówki. Budowa internetowych sieci dostępowych z wykorzystaniem światłowodów nie jest priorytetem naszych największych operatorów.

Według ostatnich danych zebranych przez FTTH Council Europe - z połowy 2010 roku - w Europie było w sumie 18 mln łączy FTTH i FTTB, a operatorzy mieli 3,2 mln klientów. Liczby te rosną odpowiednio do blisko 4,5 mln i 26 mln, gdy w statystyce uwzględnimy Rosję.
Europejskim liderem, pod względem liczby łączy, jest Rosja (1,2 mln), ale liderami w penetracji liczonej jako odsetek mieszkań z FTTH jest Litwa (21 proc.).
Polska z 23,9 tys. klientów łączy FTTH/B w połowie 2010 roku odstaje nie tylko od czołówki, ale też jest daleko w tyle za takimi krajami Europy Środkowej i Wschodniej jak Litwa (284 tys.), Słowacja (192 tys.), Bułgaria (144 tys.), czy Rumunia (120 tys.).

Najwięksi wybrali miedź

- Sami nie jesteśmy w stanie sfinansować budowy światłowodów docierających do każdego domu w Polsce - zgodnie mówią przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej i Netii, dwóch największych polskich operatorów telekomunikacyjnych.

To podejście sprawia, że obie firmy zdecydowały się na inwestycje w tańsze technologie, takie jak VDSL2, które pozwalają wykorzystać skrętkę miedzianą do dostarczania na stosunkowo niewielkie odległości superszybkiego internetu. Netia w swej strategii do 2020 roku zapowiada co prawda inwestycje w FTTH, jednak nie łącza światłowodowe ale rozwiązania oparte o VDSL2 oraz ethernet mają być trzonem jej przyszłej sieci dostępowej nowej generacji (NGA).

Jasno sprecyzowane światłowodowe plany ma jedynie Telefonia Dialog, trzeci co do wielkości gracz na polskim rynku detalicznym. Firma chce do końca 2011 roku mieć w zasięgu swej światłowodowej sieci dostępowej 155,5 tys. gospodarstw domowych i liczy, że ok. 20-25 proc. łączy będzie wykorzystywanych do świadczenia usług klientom.
- Dalszy rozwój firmy możliwy jest jedynie przez realizowanie projektów zapewniających duże - przekraczające 30 Mb/s - przepływności, a więc w technologii FTTH/B oraz VDSL - mówi Arkadiusz Miszuk, prezes Telefonii Dialog.

Z myślą o klientach biznesowych Dialog uruchomił dostępową sieć światłowodową w Warszawie, a podobną sieć planuje uruchomić w tym roku w Poznaniu oraz rozważa inwestycje w światłowodowe łącza dla biznesu w Krakowie i Trójmieście.

Poza Dialogiem, inwestycje w światłowody do domów klientów prowadzą także m.in. poznańska Inea, Crowley Network Provider oraz lokalni dostawcy internetu (ISP). Na Górnym Śląsku, gdzie jest skupisko ISP oferujących FTTH/B, są oni z reguły klientami Śląskich Sieci Światłowodowych, firmy która w ostatnich latach pobudowała w tym regionie liczącą ok. 1000 km sieć szkieletową. Część firm oferujących FTTH/B - m.in. MGK z Góry Kalwarii (województwo mazowieckie) i e-SBL.net z Chełma Śląskiego (województwo śląskie) - budowę ostatniej mili współfinansuje ze środków unijnych.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Przyspieszanie internetu sporo kosztuje. Twarde liczby dotyczące większych inwestycji można uzyskać jedynie od Dialogu. Ten operator łączny kosz budowy ponad 92 tys. łączy światłowodowych szacuje na 69 mln zł. 40 proc. z tej kwoty pochodzić będzie z unijnych środków pomocowych.

- Szacunki mówią, że aby zbudować NGA potrzeba ponad 20 mld zł - mówi Piotr Muszyński, wiceprezes TP.
- Na świecie operatorzy stacjonarni, tacy jak TP, rocznie na inwestycje wydają od 12 do 21 proc. swoich przychodów. Przyjmując ten wskaźnik, inwestycje TP nie powinny być wyższe niż 1,5 mld zł, z czego na rozbudowę sieci możemy wydać ok. 500 mln zł. Na wyższe inwestycje nie zgodzą się nasi akcjonariusze, inwestorzy giełdowi - mówi Piotr Muszyński.
Jeśli szacunki TP są dobre, to samodzielna budowa ogólnopolskiej infrastruktury NGA zajęłaby firmie 40 lat. Gdyby polskie telekomy połączyły siły zajęłoby to ponad 10 lat.
Tylko czy wyliczenia TP są dobre? Andrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent w Polsce twierdzi, że na to, by w każdym polskim domu był światłowód trzeba ok. 3 proc. polskiego PKB, czyli ok. 40 mld zł. To równowartość blisko trzyletnich przychodów i ponad dwudziestoletnie inwestycje wszystkich polskich operatorów telefonii stacjonarnej.

Czy to się opłaca

Według prezesa Dulki, z punktu widzenia kraju taka inwestycja - w postaci wzrostu PKB - zwróci się w ciągu roku. Firmy telekomunikacyjne na zwrot z takiej inwestycji czekałyby średnio ok. 10 lat. Tymczasem operatorzy twierdzą, że nie zdecydują się na inwestycje, w których zwrot będzie dłuższy niż 3-5 lat. Szacunki ekspertów mówią, że FTTH/B ma szansę zwrócić się w tym okresie tylko w wielkich miastach.

W swej strategii na lata 2011-2020 Netia, największy niezależny operator stacjonarny, nie wyklucza, że sieć NGA będzie budowała wspólnie z innymi firmami. Z kim? Tego prezes Mirsław Godlewski nie ujawnia. W strategii zapisano, że decyzja o ewentualnej współpracy ma zapaść w tym roku. Jednak bez względu na to, jaka to będzie decyzja, Netia zakłada, że ledwie trzecia część obsługiwanych przez nią łączy internetowych w 2020 roku to będzie NGA.

W dość zgodnych opiniach prezesa Dulki i reprezentującego Komisję Europejską, Bernarda Langeheine, państwa powinny wspierać budowę nowoczesnych sieci. Może się to odbywać zarówno przez udzielanie tańszych kredytów, jak i np. przez partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Do wykorzystania są też unijne środki przeznaczone na teleinformatykę.

Tyle tylko, że w Polsce wykorzystanie unijnych pieniędzy na inwestycje teleinformatyczne idzie jak po grudzie. Podobnie zresztą, jak PPP. Według najnowszych danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (z 30 listopada 2010 roku) z 570 mln euro przeznaczonych w regionalnych planach operacyjnych na infrastrukturę telekomunikacyjną wydano jedynie 1,7 proc., zaś podpisano umowy umożliwiające wydanie ok. 17,7 proc. ogółu środków.

Tomasz Świderek
 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

technologie, światłowody, FTTx, VDSL, operatorzy, TP, Dialog, Alcatel-Lucent, inwestycje, infrastruktura

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie