Przejdź do treści

Superszybki internet daje pracę

Data: 2013-06-24 14:14:00
ibphoto / Veer / Photogenica

Kilkanaście miliardów koron dodatkowych przychodów zyskały firmy działające w Sztokholmie i okolicy dzięki inwestycji miasta w sieć światłowodową, która pozwala na superszybki dostęp do internetu.

Stokab, światłowodowa sieć, której właścicielem jest spółka należąca do miasta Sztokholm, przyczyniła się do powstania i rozwoju wielu nowych firm oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Dzięki sieci przedsiębiorcy działający w regionie mieli w ostatnich pięciu latach co najmniej 15 mld koron (7,4 mld zł) dodatkowych przychodów – wynika z raportu firmy badawczej Difraction Analysis.

Władze miasta decyzję o budowie pasywnej miejskiej sieci światłowodowej podjęły w 1994 roku, gdy kraj zaczynał wychodzić z głębokiego kryzysu gospodarczego. Chciały w ten sposób – przez zwiększenie konkurencji na rynku – zmniejszyć koszty dostępu do internetu ponoszone przez agendy miasta, a także przez mieszkańców miasta i działających w nim firm, a także poprawić jakość usług internetowych. Przyjęto, że Stokab nie będzie świadczył usług klientom końcowym, a jego sieć będzie dostępna dla wszystkich chętnych na niedyskryminujących zasadach.

Budowa sieci była finansowana kredytami gwarantowanymi przez miasto. Miasto wyłożyło też 50 tys. koron na kapitał założycielski spółki. W pierwszym etapie sieć połączyła głównie budynki instytucji publicznych oraz wyższych uczelni. Wykorzystaniem infrastruktury – ciemnych włókien – dość szybko zainteresował się prywatny biznes, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju sieci.

W 2002 roku sieć, która obsługiwała do tej pory głównie administrację i biznes, zaczęła docierać do budynków mieszkalnych. Stało się to możliwe dzięki serii umów między właścicielami tych budynków, a lokalnymi dostawcami internetu (ISP), którzy świadczyli usługi z wykorzystaniem włókien Stokab. W końcu ubiegłego roku w zasięgu sieci były niemal wszystkie działające w mieście firmy oraz  ok. 400 tys. mieszkań w Sztokholmie (ok. 90 proc. ogółu), w tym wszystkie w budynkach wielorodzinnych . Łączna długość sieci wynosi ponad 5,5 tys. km, zaś łączna długość włókien to 1,25 mln km. Włókna Stoklab docierają także na liczne wyspy stolicy Szwecji i w jej okolicy.

Stokab ma ponad 800 klientów, w tym ponad 100 ISP. Poza dostawcami internetu klientami spółki są duże prywatne firmy, w tym koncerny międzynarodowe, komunikacja miejska, operatorzy telefonii komórkowej, szwedzka telewizja publiczna, a także deweloperzy i inni właściciele budynków mieszkalnych.

Dzięki wykorzystaniu włókien należących do Stokab możliwe było bardzo szybkie uruchomienie w Sztokholmie przez operatorów komórkowych usług w technologii 4G. Łatwy i co ważne tani dostęp do superszybkiego internetu sprawił, że w stolicy Szwecji swe siedziby ma wiele firm technologicznych. W samym centrum miasta ulokowany jest Spotify, serwis internetowy zajmujący się strumieniowym dostarczaniem legalnych plików muzycznych. W mieście działają też takie firmy jak Klarna (firma oferująca zakupy online bez użycia kart kredytowych), Mojang (twórca Minecraft, popularnej gry online) oraz ponad 1000 innych startupów mających swe siedziby w Kista, północno-zachodniej dzielnicy miasta.

W sieć Stokab zainwestowano w sumie ok. 4,8 mld koron. Najwięcej – 550 mln – w 2002 roku. Także w 2011 roku inwestycje były na wysokim poziomie  i wyniosły 501 mln koron. W każdym z pięciu ostatnich lat – a więc w okresie globalnego kryzysu gospodarczego – roczne wydatki na budowę i modernizację sieci przekraczały 300 mln koron.

Firma od 1998 roku ma dodatnie przepływy finansowe. Wyjątkiem był 2002 rok, w którym odpisano w straty aktywa warte 600 mln koron. W ubiegłym roku przychody Stokab wyniosły 686 mln koron i były o prawie 5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Tomasz Świderek

Zdjęcie: ibphoto / Veer / Photogenica

 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci światłowodowe, sztokholm, Szwecja, Stokab

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie