Przejdź do treści

Artykuły

 Sergey Ilin Photogenica

Ćwierć wieku Internetu w Polsce

Dziś ponad 25 mln osób w Polsce to internauci. Większosć z nich nie wyobraża sobie już pracy, kontaktów towarzyskich, codziennego funkcjonowania bez dostępu do globalnej sieci.

czytaj: Ćwierć wieku Internetu w Polsce

UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

Urząd Komunikacji Elektronicznej w swej analizie odnotowuje, że przyrasta liczba lokali mieszkalnych z dostępem do infrastruktury umożliwiającej korzystanie z usługi dostępu do szerokopasmowego Internetu. Ciągle jednak jeszcze na 80 proc. obszarów gminnych  dostępność  infrastruktury umożliwiającej  świadczenie  usług  o przepustowości  większej  lub  równej 100 Mb/s jest bardzo niska.

czytaj: UKE przeanalizował wskaźniki dostępności Internetu w Polsce

Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

Na koniec czerwca tego roku z usług FTTH Orange Polska korzystało 39 tys. abonentów, co oznacza wzrost o 12 tys. w porównaniu do kwartału wcześniejszego i lekkie przyspieszenie w pozyskiwaniu klientów tej usługi  w zestawieniu  z okresem styczeń - marzec, gdy operator zdobył 10 tys. abonentów światłowodowego Internetu. Na pewno liczby te nie są imponujące pamiętając, że w zasięgu sieci FTTH największego działającego w Polsce telekomu jest już ponad 1 mln gospodarstw domowych.

czytaj: Orange musi przyspieszać ze sprzedażą usług FTTH

norebbo/Photogenica

Lokalni operatorzy zaczynają świadczyć usługi hurtowe

Pierwsi ISP już zaczęli w hurcie udostępniać Orange swą sieć. Choć dziś nie wszyscy operatorzy lokalni odnoszą się z entuzjazmem do tej idei,  grono takich firm będzie się powiększać.  Kilka z nich utworzyło nawet spółkę, która ma agregować zasoby sieciowe lokalnych firm, negocjować lepsze warunki umów  i je sprzedawać. 

czytaj: Lokalni operatorzy zaczynają świadczyć usługi hurtowe

Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

W przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie włączyli się także operatorzy telekomunikacyjni i firmy IT. Zapewnienie bezawaryjnej łączności podczas tego wydarzenia to jego bardzo istotny element.  

czytaj: Światłowody i tymczasowe maszty komórkowe na ŚDM

 James Thew / Photogenica

Raport UKE: Sieć światłowodowa w Polsce gęstnieje

W 2015 r. odnotowano 30 proc. przyrost sieci światłowodowych, na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła prawie 420 tys. km  – wynika z raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi opublikowanego przez UKE. Największą gęstością infrastruktury cechują się obszary silnie zurbanizowane – aglomeracja Śląska, obszary aglomeracyjne związane z największymi miastami – Warszawą, Trójmiastem, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem – oraz obszary wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. 8 proc. miejscowości nie jest objętych zasięgiem żadnej sieci dostępowej, przy czym 99 proc. tych miejscowości to miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 100 mieszkańców.

czytaj: Raport UKE: Sieć światłowodowa w Polsce gęstnieje

ratchanida thippayos / Photogenica

W 2020 r. polskie sieci mobilne obsłużą 22 proc. całego ruchu IP

W ciągu najbliższych pięciu lat ruch IP w polskich sieciach wzrośnie ponad trzykrotnie i w 2020 r. sięgnie 26,1 eksabajtów. Za pięć lat w godzinach szczytu łączny ruch w polskich sieciach w godzinach szczytu będzie wynosił 30 Tb/s.

czytaj: W 2020 r. polskie sieci mobilne obsłużą 22 proc. całego ruchu IP

Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Według danych z  najnowszego Ericsson Mobility Report 28 miliardów różnego typu urządzeń będzie połączonych z siecią w 2021 roku, z czego 16 miliardów będzie należało do kategorii Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Do obsługi komunikacji w IoT będą wykorzystywane technologie typu Low Power Wide Area (LPWA), które umożliwiają świadczenie usług komunikacyjnych i przesyłanie danych na duże odległości przy obniżonym zużyciu energii. Dziś jednak powstają w tym zakresie różne  standardy rozwiązań.  Część z nich pracuje w oparciu o pasma nielicencjonowane (Sigfox, LoRa), część licencjonowane (LT-M, NB- IoT). Aleksander Jakubczak, dyrektor programu w obszarze rozwoju sieci mobilnej i architektury Orange Polska mówi, które z nich, w jego opinii, mają największe szanse rynkowe  i dlaczego.

czytaj: Niełatwe standaryzowanie komunikacji w Internecie rzeczy

Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

Parlament Europejski przyjął w ubiegłym tygodniu dyrektywę NIS (Network and Information Security), która ma na celu zapewnienie wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie Unii Europejskiej. Ma ona skutkować wdrożeniem nie tylko wspólnych standardów ochrony świadczonych w Europie usług, ale także wypracowaaniem zasad wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy państwami. To oznacza też koszty dla sektora prywatnego.  

czytaj: Dyrektywa, która ma poprawić cyberbezpieczeństwo w UE

alphaspirit / Photogenica

Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

Systemy ochrony sieci i danych stosowane w polskich państwowych instytucjach nie zapewniają dostatecznego bezpieczeństwa – stwierdził NIK w opublikowanych w tym i zeszłym roku raportach. Ma to zmienić nowa strategia cyberbezpieczeństwa dla RP, którą przygotowuje resort cyfryzacji.  

czytaj: Administracja i państwo słabo przygotowane na cyberataki

przeczytaj_tresc_ponownie