Przejdź do treści

Artykuły

Sieć regionalna na Podlasiu  pod zarządem Urzędu Marszałkowskiego

Sieć regionalna na Podlasiu pod zarządem Urzędu Marszałkowskiego

Województwo Podlaskie mimo trzech przeprowadzonych postępowań nie wyłoniło operatora sieci regionalnej wybudowanej w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW). W tej sytuację rolę tę od kilka miesięcy pełni  Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Czy taki będzie stan docelowy zależy od Komisji Europejskiej, która musi się na to zgodzić i zmienić decyzję notyfikacyjną.  

czytaj: Sieć regionalna na Podlasiu pod zarządem Urzędu Marszałkowskiego

UKE: Ceny Internetu stacjonarnego spadały przez dwa ostatnie lata

UKE: Ceny Internetu stacjonarnego spadały przez dwa ostatnie lata

Od 11 do 147 zł płacili miesięcznie klienci indywidualni w Polsce  za usługę stacjonarnego dostępu od internetu (zależnie od przepływności i czasu trwania umowy) sierpniu tego roku – wynika z analizy UKE dotyczącej kształtowania się cen stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce w latach 2014-2016. Koszty ponoszone przez klientów indywidualnych na Internet stacjonarny w tym roku spadły zarówno w odniesieniu do 2015 r. jak i 2014 r.

czytaj: UKE: Ceny Internetu stacjonarnego spadały przez dwa ostatnie lata

Będzie rósł popyt na zarządzanie sieciami Wi-Fi poprzez chmurę

Będzie rósł popyt na zarządzanie sieciami Wi-Fi poprzez chmurę

Według danych Gartner, dzięki publicznym usługom świadczonym w chmurach, w ciągu ostatniego roku na całym świecie rynek ten odnotował 16.5 proc. wzrostu i osiągnął wartość 204 mld dol. To rozwiązanie, które stwarza nowe możliwości wdrażania nowoczesnych aplikacji oraz usług biznesowych.

czytaj: Będzie rósł popyt na zarządzanie sieciami Wi-Fi poprzez chmurę

Rupert Trischberger / Photogenica

79 obszarów inwestycyjnych w drugim konkursie POPC na budowę sieci

Centrum Projektów Polska Cyfrowa opublikowało listę obszarów wsparcia i placówek edukacyjnych do podłączenia szybkim Internetem w ramach drugiego konkursu w Działaniu 1.1 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Do zagospodarowania jest  79 obszarów, na które można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 17,8 mln zł do 73,6 mln zł. To oznacza, że najmniejsze projekty będą musiały opiewać na kwotę co najmniej 20 mln zł.

czytaj: 79 obszarów inwestycyjnych w drugim konkursie POPC na budowę sieci

KE: Publiczne hotspoty pobudzą popyt na szybkie łączą w UE

KE: Publiczne hotspoty pobudzą popyt na szybkie łączą w UE

Komisja Europejska wierzy, że publiczne darmowe hotspoty mogą pobudzić popyt na szybkie łącza i chce wesprzeć lokalne społeczności w Unii Europejskiej  kwotą 120 mln euro na uruchomienie takich punktów. Do publicznych konsultacji obecnie trafił projekt rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego w tej sprawie.

czytaj: KE: Publiczne hotspoty pobudzą popyt na szybkie łączą w UE

Komisja Europejska ma wątpliwości w kwestii rozdziału pasm LTE w Polsce

Komisja Europejska ma wątpliwości w kwestii rozdziału pasm LTE w Polsce

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę przeciwko Polsce w związku z przyznaniem bez aukcji częstotliwości superszybkiego internetu LTE spółce Sferia.  Ministerstwo Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewniają, że na pewno będą współpracować z KE, by rozwiać jej wątpliwości w tej sprawie.

czytaj: Komisja Europejska ma wątpliwości w kwestii rozdziału pasm LTE w Polsce

Kirill Makarov / Photogenica

Drugi konkurs POPC na dofinansowanie budowy sieci ogłoszony

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło drugi konkurs w ramach I Osi priorytetowej POPC – „Powszechny dostęp do szybkiego internetu” dla Działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”. W puli jest  3 mld  zł na  dofinansowanie planowanych inwestycji infrastrukturalnych.

czytaj: Drugi konkurs POPC na dofinansowanie budowy sieci ogłoszony

Photogenica

GUS: W ubiegłym roku rynek Internetu w Polsce rósł głównie dzięki sieciom mobilnym

W ubiegłym roku przybyło w Polsce milion użytkowników mobilnego Internetu, a ilość danych przesłanych przez klientów tych sieci wzrosła ponad dwukrotnie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

czytaj: GUS: W ubiegłym roku rynek Internetu w Polsce rósł głównie dzięki sieciom mobilnym

Dario Lo Presti / Photogenica

Czas stabilizacji

Stagnacja - tak najkrócej można określić sytuację rynku stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych, gdy patrzymy na zmianę ich liczby w ostatnich miesiącach. Jednak spojrzenie na poszczególne segmenty rynku pozwala stwierdzić, że gdy jedni zyskują klientów, to drudzy ich tracą.

czytaj: Czas stabilizacji

adrianhancu / Photogenica

KE chce nowego ładu i szybszych inwestycji na rynku telekomunikacyjnym

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu przedstawila plan reformy przepisów dotyczących telekomunikacji, która ma ułatwić inwestycje w tym sektorze oraz zapewnić powszechny dostęp do internetu, w tym do szybkiej sieci bezprzewodowej.

czytaj: KE chce nowego ładu i szybszych inwestycji na rynku telekomunikacyjnym

przeczytaj_tresc_ponownie