Przejdź do treści

Stolica polskiego country światłowodem stać będzie

Data: 2011-08-18 00:00:00
Stolica polskiego country światłowodem stać będzie

Pomysł budowy sieci światłowodowej, która połączy wszystkie jednostki publiczne miasta i powiatu w Starostwie Powiatowym w Mrągowie pojawił się w 2007 roku. Nie byłby on możliwy do urzeczywistnienia, bez unijnych środków, które miasto pozyskało w ubiegłym roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pomysł budowy sieci światłowodowej, która połączy wszystkie jednostki publiczne miasta i powiatu w Starostwie Powiatowym w Mrągowie pojawił się w 2007 roku. Nie byłby on możliwy do urzeczywistnienia, bez unijnych środków, które miasto pozyskało w ubiegłym roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Projektowanie sieci, która obejmie 26 jednostek publicznych, okazało się zajęciem żmudnym, głównie dlatego, że staraliśmy się przeprowadzić ją wyłącznie przez grunty należące do miasta i powiatu. Gdybyśmy chcieli przeprowadzić sieć przez grunty prywatne, mogłoby to skomplikować inwestycję – mówi Jerzy Bonikowski, sekretarz w starostwie powiatowym.

13 kilometrów światłowodów

Bonikowski podkreśla, że chociaż przyjęta koncepcja powodowała odłożenie realizacji projektu w czasie, to na końcu okazała sie jednak opłacalna. Teraz nic nie powinno stanąć na przeszkodzie, aby sięć była gotowa w I kwartale przyszłego roku. Przetarg na wykonanie inwestycji w modelu „zaprojektuj i wybuduj” wygrała firma Sprint (do przetargu zgłosiły się dwie firmy). – Współpraca z wykonawcą jest bardzo dobra i 30 listopada 2011 r, powinien  zakończyć się etap wykonawczy projektu – mówi Jerzy Bonikowski.

Sieć światłowodowa będzie miała długość około 13 kilometrów.  Całość ma kosztować około 3,8 mln zł, z czego 3,2 mln zł to dofinansowanie z RPO. Projekt realizuje Starostwo Powiatowe we współpracy z urzędem miasta (strony pokrywają po połowie wkład własny).

- Liczę, że dzięki temu w powiecie i mieście spadną koszty korzystania z Internetu czy usług telefonicznych  - planowane jest uruchomienie telefonii VoIP. Oczywiście będziemy też rozwijać e-usługi i administrację. Szkoły w Mrągowie będą mogły wprowadzić e-dzienniki  – mówi Jerzy Bonikowski.

Problem z hotspotami?

W przyszłym roku, gdy sieć będzie gotowa, zarządzanie nią przejmie starostwo powiatowe.
– Powinniśmy sobie poradzić, tym bardziej, że będziemy mieć 5-letnią gwarancję na sieciowe urządzenia od wykonawcy sieci – mówi Magdalena Żebrowska, informatyk w starostwie. To m.in. na nią spadnie obowiązek zarządzania siecią  (planowane jest zatrudnienie dodatkowo drugiej osoby).

Do sieci światłowodowej zostaną przyłączone też PIAP-y, czyli publiczne punkty dostępu do internetu. PIAP-y będą m.in. umozliwiać dostęp do portalu miasta i powiatu.  Projekt przewiduje też uruchomienie na bazie powstałej sieci światłowodowej 60 hotspotów, które obejmą całe miasto. Będą z nich mogli korzystać mieszkańcy i turyści, którzy przyjeżdżają odpoczywać nad jeziora mazurskie i na festiwal muzyki country.  Jak jednak podkreśla Jerzy Bonikowski, projekt z hotspotami powstawał, gdy nie obowiązywała jeszcze megaustawa i nie trzeba było na ich uruchomienie uzyskiwać zgody UKE.  – Teraz wiąże się z tym sporo formalności, a dodatkowo narzucane ograniczenia np. do dostępnych przepustowości czynią całe przedsięwzięcie mało atrakcyjne dla przyszłych użytkowników – uważa Jerzy Bonikowski.

Przyznaje on, że w samym Mrągowie z dostępnością Internetu  nie jest wcale najgorzej. Działa tutaj Telekomunikacja Polska i Multimedia. Jednak już kilka kilometrów za miastem sytuacja jest o wiele gorsza. – Tam jedyną możliwością dostępu do sieci może być CDMA – mówi Jerzy Bonikowski.

Wykorzystali niepowtarzalną szansę

Przebieg światłowodów w Mrągowie jest tak zaprojektowany, by w przyszłości móc się dołączyć do sieci budowanej  w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. W Mrągowie ma być jeden z węzłów tej sieci.  

Jak twierdzi Jerzy Bonikowski, w Mrągowie nikt nie ma wątpliwości, że szybka nowoczesna sieć szerokopasmowa jest miastu bardzo potrzebna i bez niej trudno byłoby się miastu w przyszłości rozwijać. Dlatego wszyscy radni od początku mocno popierali ten projekt.
– Możliwość pozyskania na ten cel środków unijnych  sprawia, że stosunkowo małym kosztem uda się przeprowadzić tak ważną dla przyszłości naszego miasta inwestycję – mówi Jerzy Bonikowski. Bez tego miejskich światłowodów w stolicy polskiego country najpewniej szybko by nie było.

Marek Jaślan
 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

warmińsko-mazurskie, światłowody, infrastruktura, samorząd, inwestycja, RPO, dofinansowanie, sieci

przeczytaj_tresc_ponownie