Przejdź do treści

Sołtys musi dziś myśleć także o internecie

Data: 2014-07-04 11:53:00
Sołtys musi dziś myśleć także o internecie

Na ponad 40 tys. sołectw w Polsce tylko niewiele ponad tysiąc ma stronę internetową. Oznacza, że nieco ponad 2 proc. z nich wykorzystuje to narzędzie do kontaktu z mieszkańcami. Ten stan rzeczy chciałoby zmienić Krajowe Stowarzyszeniem Sołtysów, które po raz drugi zorganizowało konkurs „Sołectw@ w sieci” na najlepszą wiejska stronę internetową.

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział osoby, które są autorami stron internetowych sołectw lub wsi. Celem konkursu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na obszarach wiejskich. Konkurs poprzez promocję dobrych praktyk zachęca liderów społeczności wiejskich do aktywizacji w cyberprzestrzeni. Patryk Węgierkiewicz, koordynator projektu podkreśla, że inicjatywa ma pomagać w cyfryzacji polskich wsi. – Infrastruktura szerokopasmowa się buduje, ale ludzi trzeba zachęcić, aby z niej korzystali. A uda się to, gdy się ich przekona, że Internet może być dla nich przydatny – mówi Węgierkiewicz.

W swym wystąpieniu nawiązywał do tego też Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, który mówił że szerokopasmowy internet powinien być dostępny na wszystkich obszarach, w tym na obszarach wiejskich. Zapewnił, że MAC dąży do tego, aby ramach Narodowego Planu Szerokopasmowego internet docierał do każdej wsi w Polsce. Dodał, że w kraju obecnie realizowanych jest 14 dużych projektów, które umożliwią korzystanie z szerokopasmowego internetu. – Po zakończeniu wszystkich projektów w 2015 r. liczba mieszkańców Polski korzystających z niego wzrośnie do ok. 24 milionów osób – mówił. Podkreślał, że w nowej perspektywie finansowej dofinansowanie na budowę sieci będzie przyznawane głównie na obszary wiejskie, a nie na aglomeracje czy miasta powiatowe  – Już dziś w województwach lubuskim i pomorskim, gdzie sieci regionalnych zaczną funkcjonować najwcześniej, organizowane  są spotkania z samorządami i starostami po to by przekazać, co zrobić w kolejnej perspektywie, by operatorzy wybudowali u nich sieć internetową. Zachęcamy ich do tworzenia lokalnych inicjatyw na kształt wiejskich komitetów telefonizacyjnych, jakie powstawały na podatku 90. Aby operatorzy byli zainteresowani inwestycjami w sieci, musi być popyt na usługi- mówił Bogdan Dombrowski.

Do tegorocznego konkursu  „Sołectw@ w sieci” zgłoszono w sumie 232 strony internetowe. – To o jedną więcej niż rok wcześniej – poinformował Patryk Węgierkiewicz. Jury najwyżej punktowało elementy interaktywne, np. możliwość komentowania. Do ścisłego finału zakwalifikowano ostatecznie 16 stron (po jednej w każdym województwie) . Ostatecznie za najlepszą stronę uznano serwis www.ochaby.pl z województwa śląskiego, drugie miejsce zajęła strona www.chroberz.info z woj. świętokrzyskiego, a trzecie www.wylatowo.pl. Nagrodę publiczności przyznano stronie www.soltyswsi.blog.pl

Administrator tej ostatniej Jacek Piwowarski tłumaczy, że kluczem do sukcesu była współpraca z różnymi instytucjami. - W akcję włączył się urząd gminy podając informację na swojej stronie internetowej. Pomógł na pewno profil na Facebooku oraz szerokie grono znajomych, którzy to przekazywali informację dalej – mówi Jacek Piwowarski   Natomiast Patryk Węgierkiewicz dodaje, że strona w zeszyły roku była także w ścisłej czołówce w walce o nagrodę publiczności, co jest dowodem na to, że przy budowaniu takiego serwisu nie liczy się tylko jednorazowy wysiłek, ale stała pracę nad utrzymywaniem kontaktu ze swoją społecznością lokalną oraz szerszym środowiskiem w którym strona internetowa funkcjonuje.

Jeszcze przed wręczeniem nagród i prezentacją finalistów Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji  przypomniał, że od 30 maja 2015 r. serwisy administracji publicznej muszą być dostosowane do potrzeb obywateli niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. - Wymóg ten dotyczy serwisów publicznych w rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, a jego celem jest zniesienie barier w korzystaniu z informacji. Warto też pamiętać, a wiem to z własnego doświadczenia, że serwis dostępny jest po prostu serwisem lepszym – wygodniejszym w użyciu, lepiej wyszukiwanym i przyjaźniejszym.

Po wręczeniu nagród w konkursie, zaprezentowano inicjatywę NaszaWioska.pl. – Będzie to generator stron, dzięki któremu każda wioska będzie mogła założyć  bezpłatnie internetowy serwis  w prosty sposób. Nie będą do tego potrzebne  umiejętności informatyczne – tłumaczy Patryk Węgierkiewicz. Miejscem pilotażu tej inicjatywy będzie Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska, które skupia 11 gmin (z powiatów kościańskiego, śremskiego, gostyńskiego, rawickiego i krotoszyńskiego) zamieszkiwanych przez 100 tys. mieszkańców.

Portal Polska Szerokopasmowa był partnerem medialnym konkursu

Marek Jaślan

Zdjęcie: Ministerstwo Administracji i Cyfryzaji (na zdjęciu laureaci konkursu)

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie