Przejdź do treści

Sieć społecznościowych hotspotów Fon oplata glob

Data: 2013-05-06 10:13:00
rukanoga / Photogenica

Z usług Fona, społecznościowej sieci użytkowników routerów Wi-Fi udostępniających internet za pomocą domowych hotspotów, można skorzystać już w ponad 100 krajach świata. To także komercyjne przedsięwzięcie, którego partnerami są wiodące europejskie telekomy.

Fon to pierwsza sieć hotspotów o zasięgu globalnym, która obecnie może pochwalić się już ponad ośmioma milionami punktów dostępowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Pomysł Martina Varsavsky'ego, inicjatora powstania sieci Fon, by przy użyciu domowych routerów Wi-Fi ludzie dzielili się wzajemnie dostępem do internetu, zdobywa sobie coraz większą popularność. Jego istota jest prosta – każdy, kto na swoim domowym routerze Wi-Fi umożliwi korzystanie z internetu innym członkom społeczności Fon, sam będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z niego podczas wyjazdu do innego miasta lub kraju - wszędzie tam, gdzie Fon jest dostępny.

Fon istnieje od 2006 roku. Jednak mimo stosunkowo dużej dynamiki rozwoju, przedsięwzięciu groził upadek z powodu niewystarczającego zainteresowania usługą ze strony użytkowników laptopów, które wówczas dominowały na rynku przenośnych urządzeń mogących łączyć się z internetem. Sytuacja uległa diametralnej zmianie wraz z podbojem rynku przez smartfony – iPhone'y, telefony pracujące pod kontrolą Androida i innych systemów operacyjnych, a także coraz powszechniejsze obecnie tablety. Pamiętać trzeba, że część tabletów i telefonów, zwłaszcza z niższej półki, nie jest wyposażona w moduły 3G i bezprzewodowy dostęp do internetu jest możliwy jedynie za pośrednictwem połączeń Wi-Fi.

Jak przystąpić?

Jednym z dwóch możliwych sposobów przystąpienia do Fona jest kupno routera Fonera, który podpięty do modemu DSL lub modemu kablowego, będzie udostępniać dwie sieci: prywatną do użytku domowego i dostępną publicznie w ramach usługi Fon. Jednak głównym czynnikiem warunkującym wzrost liczby hotspotów w usłudze Fon na świecie są umowy partnerskie z operatorami telekomunikacyjnymi. Ich klienci mogą przystąpić do Fona, do czego wystarcza jedynie rejestracja w usłudze. Fon współpracuje tylko z jednym wybranym operatorem telekomunikacyjnym w każdym kraju. Wśród firm, które zdecydowały się na udostępnienie usługi Fon są: BT Group (dawniej British Telecom, Hrvatski Telekom, francuski SFR, Belgacom, KPN, rosyjski MTC czy brazylijski Oi.

Kolejny skok ilościowy czeka Fona już w tym roku. To skutek podpisania na początku tego roku umowy o współpracy z niemieckim gigantem telekomunikacyjnym Deutsche Telekom, który ma ponad 12 milionów hotspotów Wi-Fi w Niemczech. Usługa, która według informacji DT ma wystartować latem tego roku, będzie oferowana pod nazwą „WLAN TO GO”.

Operatorzy podejmują współpracę z Fonem, chcąc udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z bezpłatnego internetu w szybko rosnącej sieci hotspotów o zasięgu globalnym. Koszt rozpoczęcia świadczenia usługi jest niski. Nie ma konieczności dodatkowych inwestycji w nowe routery Wi-Fi lub punkty dostępowe – wystarczy modyfikacja oprogramowania w już użytkowanych urządzeniach u klientów, tak by dostępna była dodatkowa, bezprzewodowa sieć Fon. Niektórzy operatorzy, jak BT Group, nie tylko przystąpili do inicjatywy, ale stali się inwestorem. W zarejestrowane w Hiszpanii przedsięwzięcie Varsavsky'ego zainwestował także Google.

Kwestie techniczne

Z technicznego punktu widzenia router dzieli sygnał Wi-Fi w ten sposób, że powstaje osobna sieć prywatna dedykowana dla abonenta i odrębna dla użytkowników Fon. Dzielenie się Wi-Fi za pośrednictwem  Fon jest bezpieczne i niezauważalne dla abonenta. Fon rezerwuje na swój użytek tylko niewielką część dzielonego łącza, a połączenie z internetem abonenta zawsze ma priorytet. Prędkość maksymalna udostępniania innym użytkownikom usługi Fon jest każdorazowo zależna od parametrów posiadanego przez użytkownika łącza.

Warunkiem koniecznym do uruchomienia usługi i zostania członkiem społeczności Fon jest dostęp do internetu i posiadanie routera obsługującego Wi-Fi. Dopełnieniem formalności jest rejestracja. Każdy dostęp do sieci Fon jest autoryzowany poprzez login i hasło. Chcąc korzystać z sieci Fon, należy wypełnić formularz rejestracyjny, podać swój adres e-mail jako login oraz hasło. Na wskazany jako login adres e-mail przesyłana jest informacja z prośbą o potwierdzenie danych pochodzących z rejestracji Fon. Dopiero dysponując loginem i hasłem można korzystać z sieci Fon spotów w całej Polsce i na świecie, a w przypadku niezarejestrowanych użytkowników wykupić dostęp. Cennik pojawia sie, gdy nie zarejestrowany użytkownik próbuje połączyć się z siecią FON. W Polsce cena korzystania z usługi wynosi siedem złotych za godzinę (płatność m.in. SMS-em), 12 złotych za dzień oraz 52 złote za tydzień. Płatności można dokonywać przelewem, kartą lub za pośrednictwem PayPala. Stawki w innych krajach, w których usługa FON jest dostępna, z reguły są podobne.

Hotspot Fona najwygodniej odszukać na mapce, zamieszczonej pod adresem http://corp.fon.com/maps. Naniesiono na nią lokalizacje hotspotów wraz z informacjami ułatwiającymi ich odnalezienie – przykładowo w Wielkiej Brytanii są to kody pocztowe, we Francji adresy. Innym wygodnym sposobem, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie znajduje się dużo hotspotów, jest sprawdzenie listy wykrytych przez smartfona punktów dostępowych. Te zarejestrowane w usłudze powinny mieć w nazwie frazę FON_FREE_INTERNET.

W Polsce wyłącznym partnerem Fon jest Netia, która usługę Fon komercyjnie uruchomiła 23 lutego 2012 roku. Według danych firmy, w Polsce obecnie jest dostępnych około 200 tys. Fon spotów, które domyślnie wyposażone są urządzenia dostępowe operatora - Netia Spoty. Jednym z powodów, dla których Netia zdecydowała się na przystąpienie do inicjatywy Fon jest fakt, że wpisuje się on w szerszą strategię Netii, której elementem jest rozwój sieci hotspotów Wi-Fi, dostępnych dla klientów firmy w ramach opłaty za stacjonarny internet m.in. w miejscach publicznych. Obecnie skala korzystania z sieci Fon w Polsce w stosunku do liczby użytkowników internetu Netii nie jest duża. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być rozbudowany proces przystąpienia do społeczności Fon.

Jednakże z drugiej strony możliwość bezpłatnego dostępu do internetu w wielu europejskich miastach jest na tyle kusząca, że zdarzają się klienci, którzy z tego powodu decydują się na zmianę dostawcy usług internetowych. Wszak skorzystanie z Fona może być remedium na wysokie koszty transmisji danych w roamingu.

Piotr Perka

Grafika: rukanoga / Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

FON, hotspot, WiFi, Netia, router

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie