Przejdź do treści

Puławy: Światłowody w kanalizacji sanitarnej

Data: 2011-09-21 00:00:00
Puławy: Światłowody w kanalizacji sanitarnej

Jednym z atutów 60. tysięcznych Puław w woj. lubelskim jest piękne położenie na Wisłą. Zarazem jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Dla włodarzy miejskich był  to decydujący powód, by do budowy sieci szerokopasmowej wybrać dość nietypową technologię układania kabli światłowodowych w kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Jednym z atutów 60. tysięcznych Puław w woj. lubelskim jest piękne położenie na Wisłą. Zarazem jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Dla włodarzy miejskich był  to decydujący powód, by do budowy sieci szerokopasmowej wybrać dość nietypową technologię układania kabli światłowodowych w kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

– Puławy to miasto pełne zieleni, a ta technologia pozwala zminimalizować liczbę prac ziemnych (wykluczając przyłącza do domów i połączenia krzyżowe) – tłumaczy decyzję   Janusz Grobel, prezydent  Puław.

Szerokie pasmo dla miasta

Projekt „Puławy w sieci – budowa szerokopasmowej sieci teleinformatycznej i usług” na początku tego roku otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego na lata 2007-2013 w ramach Osi Priorytetowej IV: Społeczeństwo informacyjne, działania 4.1: Społeczeństwo informacyjne - Infrastruktura teleinformatyczna oraz system usług na poziomie regionalnym. Koszt całego projektu to 19 mln zł, z czego blisko 12 mln zł to dofinansowanie z RPO woj. lubelskiego. Na terenie miasta powstanie ponad 40 km sieci światłowodowej z czego 23 km znajdzie się w kanałach nieprzełazowych w kanalizacji deszczowej i sanitarnej.  11 km zostanie umieszczone w kanałach przełazowych. Wykonawcą projektu jest firma Technitel, która realizuje go we współpracy z Zakładem Usług Specjalistycznych MPWiK z Krakowa. 

Budowana część światłowodowa sieci powstanie do 31 października 2011, a cały projekt ma zostać zamknięty w 2013 roku.

- Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań Urzędu Miasta w zakresie informatyzacji, które na dobre zaczęły się w 2004 r. – mówi Janusz Grobel. Wtedy stworzono w Urzędzie Miejskim telecentrum,  publiczny punkt dostępu do Internetu, postawiono infomaty. A potem rozbudowywano portal miejski, który został podzielony na trzy serwisy: e –praca, e-gospodarka i e-turystyka.
 
Celem obecnie realizowanego  projektu jest: budowa szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w Puławach (Puławskiej Sieci Informatycznej - PSI), podłączenie do niej Urzędu Gminy w Końskowoli, rozbudowa sieci PIAP-ów (publicznych punktów dostępu do internetu), budowa centrum zarządzania siecią, rozbudowa infrastruktury technicznej Urzędu Miasta Puławy, stworzenie systemu telefonii cyfrowej dla Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych oraz modernizacja i rozbudowa monitoringu miejskiego. 
 
Jak Frankfurt i Mediolan

Rafał Rodziewicz, dyrektor generalny  firmy Technitel Polska z Łodzi podkreśla, że Puławy obecnie jako jedyne miasto w Polsce na taką skalę zdecydowały się układać kable światłowode w kanalizacji ściekowej i deszczowej. – Takie rozwiązanie w Europie zastosowały też Frankfurt i Mediolan – mówi Rafał Rodziewicz. Jedną z zalety tej technologii jest to, że do inwestycji potrzebna  jest minimalna liczba  pozwoleń (na zajęcie pasa drogowego i uzgodnienia z zakładem sanitarnym  i kanalizacji).  – Bez problemów prace można prowadzić zimą,  a ryzyko uszkodzenia kabla jest niewielkie – mówi Rafał Rodziewicz. .
W projekcie  firma wykorzystuje specjalne roboty do układania kabli światłowodowych w kanalizacji. – Dodatkowo firma Tele-fonika wyprodukowała specjalnie dla nas kabel światłowodowy, który jest trochę cieńszy od standardowego, a mimo to ma taką samą wytrzymałość - mówi Rafał Rodziewicz.
Liczy on, że przykład Puław zachęci także inne polskie miasta do wyboru te nietypowej, ale wygodnej technologii budowy sieci światłowodowej.

Marek Jaślan
 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

RPO, sieci, infrastruktura, lubelskie, dofiansowanie, technologie, światłowody

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy
Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie