Przejdź do treści

Polska nisko w rankingu cyfryzacji

Data: 2015-02-25 10:47:00
Kheng Ho Toh / Photogenica

75 proc. Europejczyków  w 2014 r. regularnie korzystało z internetu, co oznacza wzrost o 3 proc w stosunku do  2013 r. Najwięcej bo  93 proc. w Luksemburgu, a najmniej - 48 proc. w Rumunii - wynika z danych zaprezentowanych przez Komisję Europejską. W Polsce wskaźnik ten wynosi 63 proc.

Europejczycy chętnie np. korzystają z dostępu do treści audiowizualnych w Internecie. Jak pokazują statystyki 49 proc. Europejczyków korzystających z internetu grało w gry lub je pobierało oraz odtwarzało i pobierało obrazy, filmy lub muzykę, 39 proc. gospodarstw domowych posiadających telewizor korzysta z usługi wideo na żądanie (VoD).

- Pokazuje to, jak radykalnie zmieniły się przyzwyczajenia dotyczące oglądania filmów: ludzie wciąż chętnie oglądają swoje ulubione seriale w telewizji, ale spora ich liczba – 40 proc. – korzysta z usługi wideo na żądanie i ogląda filmy online. Musimy dostosować się do potrzeb obywateli i rozważyć wprowadzenie odpowiednich zmian w naszej polityce - mówi Günther H. Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego KE.

Komisja Europejska podkreśla, że w technologiach cyfrowych drzemie jeszcze ogromny potencjał, który można odblokować z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Od zakupów czy nauki online po płacenie rachunków lub korzystanie z usług publicznych przez internet – przy odpowiednich warunkach sieć jest odpowiedzią na wiele potrzeb.

Jednak nie zawsze i do końca ten potencjał jest wykorzystywany. Na przykład małe i średnie przedsiębiorstwa zmagają się z przeszkodami związanymi z handlem elektronicznym i zaledwie 15 proc. MŚP prowadzi sprzedaż online, z czego mniej niż połowa robi to także poza granicami - konstatuje KE. 

Także cyfrowe usługi publiczne w niektórych krajach są codziennością, podczas gdy w innych – praktycznie nie istnieją. 33 proc. użytkowników internetu w Europie wykorzystuje formularze online do przesyłania informacji do organów publicznych – od 69 proc. w Danii do 6 proc. w Rumunii. 26 proc. lekarzy rodzinnych w Europie korzysta z e-recept w celu przekazania recept farmaceutom przez internet, jednak poziom wykorzystania tej technologii wynosi od 100 proc. w Estonii do 0 proc. na Malcie.

Andrus Ansip wiceprzewodniczącu KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego, uważa jednak,  że mimo wszytko, te dane  pokazują, że Europa osiąga coraz wyższy stopień cyfryzacji. -  Europejczycy korzystają chętnie nowych usług. Zdecydowana większość z nich korzysta z internetu: obywatele chcą dostępu online do zasobów, a my musimy im to ułatwić. Jednolity rynek cyfrowy może umożliwić im szerszy dostęp, pomóc przedsiębiorstwom wprowadzać innowacje i rozwijać się, a także zwiększyć zaufanie do usług internetowych, takich jak administracja czy bankowość elektroniczna. Komisja Europejska pomoże zrealizować ten plan - zapewnia Andrus Ansip.

Jednak zaprezentowane przez KE dane wskazują, że doświadczenie w zakresie używania technologii cyfrowych w krajach Unii jest bardzo zróżnicowane. W kraajch najbardziej zaawansowanych pod tym względem, takich jak d państw  Dania poziom cyfryzacji wynois 0,68 w skali od 0 do 1, jednak w Rumuni, która znajduje się na końcu rankingu już tylko   0,31. Polska niestety znajduje się w końcówce zestawienia. Wskaźnik gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego dla naszego kraju wynosi obecnie 0,38, co daje nam szóste miejsce od końca w unijnym zestawieniu.

 Wszystkie składowe wskaźnika - łączności, kapitał ludzki, korzystanie z internetu, integracja technologii cyfrowych i cyfrowych usług publicznych - są poniżej średniej unijnej, a niektóre - używanie internetu i integracja technologii cyfrowych - poniżej średniej wyliczonej dla grupy państw o niskim poziomie cyfryzacji. Grupę tę tworzą Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Grecja, Polska, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Węgry i Włochy.

 Tradycyjnie dobrze wypada Polska jeśli chodzi o korzystnie z internetu mobilnego (na piątym miejscu w rankingu). Według KE może to wskazywać, że w Polsce istnieje popyt na internet. 

Aby obliczyć ostateczny poziom cyfryzacji danego kraju, każdemu zbiorowi i podzbiorowi współczynników eksperci Komisji Europejskiej przypisali konkretną wagę. Zarówno łączność, jak i umiejętności cyfrowe („kapitał ludzki”), uznawane za podstawy gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, odpowiadają za 25 proc. wyniku ogółem (maksymalny poziom cyfryzacji wynosi 1). Integracja technologii cyfrowych stanowi 20 proc., ponieważ stosowanie tych technologii przez sektor przedsiębiorstw jest jednym z najważniejszych motorów wzrostu. Natomiast działaniom w internecie („korzystanie z internetu”), a także cyfrowym usługom publicznym przypisano wagę 15 proc. Narzędzie, jakim jest wskaźnik, jest elastyczne i umożliwia użytkownikom eksperymentowanie poprzez przypisywanie różnych wag współczynnikom, aby zobaczyć, jak wpływa to na ogólny ranking.

Opracował Marek Jaślan

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

Polska, raport, ranking, Komisja Europejska, cyfryzacja

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie