Przejdź do treści

Lokalne sieci są atrakcyjne dla Netii

Data: 2014-01-27 13:11:00
Lokalne sieci są atrakcyjne dla Netii

Chcemy być solidnym partnerem dla operatorów lokalnych, nie tylko jako dostawca usług, ale też jako ich odbiorca. Tym bardziej, że wiele z lokalnie działających organizacji korzysta z dofinansowana środkami UE i ma świetnie rozbudowaną, nową infrastrukturę światłowodową – mówi Magdalena Plichta, dyrektor departamentu aktywacji i realizacji usług w Netii.

Podczas konferencji Inet-meeting i KIKE Netia ogłosiła, że zamierza w przyszłości w większym stopniu współpracować z małymi i średnimi operatorami. Przygotowujecie dla tego typu firm specjalną ofertę. Na jakim etapie jest ten projekt?

Dotychczasowa oferta Netii skierowana do rynku XSP bazowała na usługach, które sama hurtowo kupuje np. Global Internet. Analiza potrzeb operatorów, przeprowadzona w ciągu ostatnich kilku tygodni uświadomiła nam, że to co sprzedajemy musi zostać uzupełnione o nowe rozwiązania. Jednym z rozwiązań, nad którymi pracujemy jest idea backupu portów internetowych w oparciu o model rozliczeń 95 percentyla. Każdy z operatorów, który zdecyduje się zakupić Global od Netii otrzyma możliwość połączenia swojej sieci z innym punktem sieci Netii, gdzie podstawowa przepływność będzie wynosiła 0 Mb, a limit percentyla tyle, co w łączu podstawowym. W ten sposób rozwiązujemy także kwestię backupu dla adresów IP, dla których Netia jest sponsor LIRem. Szczegóły przekażemy  niebawem, dlatego proszę zaglądać na stronę:
http://biznes.netia.pl/oferta-korporacja/isp.html

W trakcie swojej prezentacji wspominała Pani, że zamierzacie dzierżawić infrastrukturę teletechniczną od  ISP. W tym celu przebudowujcie internetową platformę zakupową X-Trade. Kiedy ona będzie gotowa do działania i czym będzie się wyróżniać?

Głównym przeznaczeniem Platformy Zakupowej jest ułatwienie współpracy  i poszerzenie wiedzy na temat oczekiwań operatorów lokalnych. Z naszej strony wiedza ta zostanie wykorzystana do szybszej reakcji na zapotrzebowanie naszych klientów i przedstawienie im oferty składającej się z głównych usług Netii w połączeniu z ofertą operatorów lokalnych.
Jest wiele przykładów rozwiązań, które możemy razem zaoferować ostatecznemu klientowi, np. Wielowydziałowy MPLS
Chcemy by platforma stała się też swojego rodzaju portalem aukcyjnym, na którym będziemy ogłaszać zapotrzebowanie na daną infrastrukturę. W niektórych przypadkach wielu operatorów będzie miało możliwość dojścia do tej samej lokalizacji, w niektórych nie. Stąd pomysł zbierania ofert w ten sposób. Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę z zrzeszeniami operatorów takimi jak KIKE, InetGroup, ePołudnie co dało nam dodatkową możliwość dotarcia do szerszego grona operatorów.
Przewidywany termin wprowadzenia platformy w życie to początek drugiego kwartału 2014 r. Równolegle prowadzimy szereg spotkań z operatorami, które mają na celu przybliżenie projektu i wstępną ocenę możliwości współpracy.


Jakie według was jest dziś potencjał małych i średnich firm telekomunikacyjnych w Polsce i ilu docelowo partnerów z tego sektora chcielibyście mieć?

Współpraca dużych organizacji np. takich jak Netia z mniejszymi, lokalnymi, wpisuje się w najnowsze trendy w gospodarce i daje wymierne skutki. Ludzie chcą mieć wpływ na to, co kupują i mają coraz większą świadomość wyboru. Możliwość wspierania lokalnej społeczności to wielkie wyzwanie i zarazem szansa na wspólną współpracę. 
Chcemy stworzyć bazę 100 firm, z którymi będziemy mogli współpracować w zakresie dzierżawy infrastruktury i usług. Prace te już trwają, odbyło się wiele spotkań z operatorami, którzy deklarują chęć współpracy z nami. Mamy już pierwsze sukcesy zakończone kontraktami i zamówieniami ze strony Netii. Najwięcej spotkań odbyło się w woj. śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Następny etap to Polska centralna i północna. Możliwość stworzenia oferty dla klienta końcowego składającej się np. z ostatniej mili dzierżawionej od operatora lokalnego to norma w całej Europie.


Jakie warunki SLA będą musieli spełnić potenacjlani partnerzy z sektora MSP, żebyście wydzierżawili od nich łącza?

Wzrost konkurencji na rynku XSP i rozwój technologiczny skutkuje poprawą jakości usług operatorów. Operatorzy lokalni oferują coraz lepsze rozwiązania w tym SLA. Operatorzy lokalni stają się coraz bardziej atrakcyjni jako partnerzy biznesowi. 

Czy spodziewacie się, że współpraca z małymi operatorami będzie na tym polu trudniejsza niż z potentatami rynku, takimi jak TP czy Exatel?

Wiele z lokalnie działających organizacji korzysta z dofinansowana środkami UE i ma świetnie rozbudowaną, nową infrastrukturę światłowodową. W połączeniu z elastycznością i dostępnością serwisu otrzymujemy od takich operatorów stabilną usługę. Czas realizacji zamówień przez małych operatorów jest naprawdę dobry.

Nie ukrywacie, że dzięki współpracy z operatorami MSP chcecie obniżyć koszty dzierżawy infrastruktury. Jakie oszczędności kosztowe chcecie uzyskać?

Ograniczenie wydatków na dzierżawę infrastruktury ma wiele wymiarów. Tylko jednym z nich jest optymalizacja kosztów poprzez zmianę dostawcy. Często taki ruch jest związany ze zmianą aranżacji sieci szkieletowej. Nie chcemy się dublować, dlatego w pierwszej kolejności optymalizujemy ten obszar łącząc to z rozbudową potencjałów.
Fakt, zdarza się tak, że część dzierżaw sieciowych jest bardzo starych i kupowanych w czasach, gdzie królem na rynku była transmisja TDM. Często działało to na zasadzie: „działa więc po co to zmieniać” lub nikt inny, do tej pory, nie mógł w danej lokalizacji nic zaoferować. Tu spodziewamy się redukcji koszów, musimy jednak zorganizować zmiany tak, by nasi klienci biznesowi tego nie odczuli. By sprostać temu zadaniu mamy dużo pracy przed sobą. Dlatego nasza współpraca musi być dograna i powinniśmy znać swoje oczekiwania.

A czy spodziewacie się, że dzięki temu projektowi będzie też więcej zarabiać na dzierżawie swojej infrastruktury małymi i średnim operatorom?

Chcemy być solidnym partnerem dla operatorów lokalnych, nie tylko jako dostawca usług, ale też jako ich odbiorca i ten projekt ma teki cel. Warto rozwijać współpracę obustronną. Większość z budowanej właśnie listy partnerów kupuje od nas usługi, a i my chętnie spotykamy się z nimi w pierwszej kolejności.
Miejmy nadzieję, że coraz szersze grono operatorów będzie dowiadywało się o tym projekcie i będziemy mogli współpracować w omawianym obszarze.

Rozmawiał Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

dzierżawa łączy, operatorzy, Netia, sieci dostępowe, sieci ostatniej mili, isp

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie