Wlan Tech Plus: Jak przeprowadziliśmy inwestycję ze środków POIG 8.4

Wlan Tech Plus: Jak  przeprowadziliśmy inwestycję ze środków POIG 8.4

Pozyskanie 210 tys. zł z funduszy unijnych w ramach działania POIG 8.4 pozwoliło firmie Wlan Tech Plus rozszerzyć zasięg działania, zdobyć nowych klientów oraz stworzyć dwa nowe stanowiska pracy. Firma świadczy usługi w technologii radiowej, wykorzystując nielicencjonowane pasmo 5 GHz.


Pozyskanie 210 tys. zł z funduszy unijnych w ramach działania POIG 8.4 pozwoliło firmie Wlan Tech Plus rozszerzyć zasięg działania, zdobyć nowych klientów oraz stworzyć dwa nowe stanowiska pracy. Firma świadczy usługi w technologii radiowej, wykorzystując nielicencjonowane pasmo 5 GHz.

Jacek Sołtys, właściciel firmy Wlan Tech Plus, świadczeniem usług dostępu od Internetu zajął się w 2003 roku na jednym z osiedli w Pruszkowie pod Warszawą. – Wówczas internet był dobrem bardzo rzadkim i utworzyliśmy stowarzyszenie, które zaczęło oferować na osiedlu, gdzie mieszkałem, dostęp do Internetu grupie znajomych (40 członków stowarzyszenia). Z czasem zasięg zainteresowanych zaczął się rozszerzać. W 2007 roku, kiedy konkurencja i wymagania klientów wzrosły, założyłem firmę i przejąłem klientów dwóch innych podobnych tego typu stowarzyszeń – wspomina Jacek Sołtys. Właściciel Wlan Tech Plus systematycznie zaczął zwiększać obszar działania firmy, m.in. o warszawski Ursynów, Raszyn czy Dawidy. To wymagało pieniędzy na inwestycje. – Pomyślałem więc o środkach unijnych – mówi Jacek Soltys. W efekcie Wlan Tech Plus złożył wniosek o dofinansowanie w pierwszym naborze w działaniu POIG 8.4. ogłoszonym w 2008 roku. Unijne środki z tego programu przewidywane są dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach na sfinansowanie dostępu do Internetu w obszarze „ostatniej mili”, tj. pomiędzy użytkownikiem końcowym a najbliższym punktem dystrybucji Internetu.

Wlan Tech Plus zamierzał zainwestować w takich gminach jak: Nadarzyn, Wólka Kossowska, Kajetany, Urszulin czy Rozalin. – Po prostu mieliśmy wiele zapytań od naszych byłych klientów, którzy przenieśli się w te okolice – wyjaśnia Jacek Sołtys. Przed złożeniem dokumentów sprawdził, czy obszary te można zakwalifikować jako białe plamy. Gdy okazało się, że tak, w grudniu 2008 r. zdecydował się przygotować odpowiedni wniosek do Władzy Wdrażającej Programy Europejskie.

Czasochłonny wniosek

Właściciel Wlan Tech Plus nie ukrywa, że wypełnianie i uzupełnianie wniosku było żmudne i czasochłonne. – Wynajęliśmy do tego firmę doradczą, której zapłaciliśmy 9 tys. zł. Potem jednak trzeba było różne rzeczy uzupełniać i to już robiłem sam – mówi Jacek Sołtys. Szacuje on, że zajęło mu to w sumie około 1,5 tygodnia pracy. Dziwi się trochę, że procedury w tym działaniu są tak skomplikowane i trzeba wyliczać cały szereg wskaźników (np. zyskowności na kilka lat do przodu), bo jego zdaniem w tym przypadku wystarczyłby zwykły biznesplan. – Było też sporo niejasności wynikających z tego, że WWPE przeprowadzała swój pierwszy nabór w tym unijnym działaniu. Pracownicy WWPE byli zawsze pomocni, ale wyjaśnianie różnego typu zawiłości trochę trwało – mówi Jacek Sołtys. Na podstawie swych doświadczeń twierdzi, że procedura związana ze składaniem wniosku jest „do przejścia” i w zasadzie każdy kto prowadzi tego typu biznes powinien sobie z nią poradzić. – Problem może być tylko czas, który trzeba na to przeznaczyć – ocenia Jacek Sołtys.

Ostatecznie wniosek został zatwierdzony w czerwcu 2009 roku i Wlan Tech Plus dostał dofinansowanie na swój projekt w kwocie 210 tys. zł, co stanowiło 50 proc. kosztów całej inwestycji. Drugą połowę potrzebnej kwoty firma pokryła ze środków własnych i kredytu bankowego.

Unikać zbędnych szczegółów


- We wniosku zrobiłem jeden błąd. Zbyt dokładnie określiłem parametry sprzętu, jakie chcieliśmy za otrzymane dofinansowanie kupić. A przez pół roku w jaki minął od złożenia wniosku do jego zatwierdzenia technologia trochę się zmieniła. Procedury unijne nie pozwalają zaś na tego typu zmiany – mówi Jacek Sołtys. Dlatego radzi przedsiębiorcom, którzy zamierzają się starać o środki z tego programu, by opisywali sprzęt jak najogólniej i np. nie określali dokładnie typu czy producenta urządzenia.

Realizację dofinansowanego projektu Wlan Tech Plus zakończył w marcu 2010 r. – Termin dwukrotnie przesuwaliśmy, m.in. dlatego , że zima w tym roku była dość ostra i długa. Nie sprzyjała prowadzeniu inwestycji – tłumaczy Jacek Sołtys. Z pozyskanych środków operator sfinansował m.in. dwa serwery, radiolinie, 17 stacji bazowych czy sprzęt do instalacji abonenckich.

Będzie szybciej

A ilu klientów udało się pozyskać na nowych obszarach? – Do tej pory około 150 – mówi Jacek Sołtys. Firma zatrudniła dwie nowe osoby. Obecnie klienci Wlan Techu kupują głównie dostęp do internetu o prędkości 1 MBit/s (za 59 zł miesięcznie) i 2 Mbit/s (za 69 zł miesięcznie). Firma przymierza się jednak do wprowadzenia nowej oferty z prędkościami do 20 Mbit/s, ale promowanymi przepustowości będą 4 i 6 Mib/ s, za ceny na poziomie obecnych 1 i 2 Mbit/s. – Nie możemy, być gorsi od konkurencji – podkreśla Jacek Sołtys.

O wiele sprawniej, niż składanie wniosku, operatorowi poszło rozliczanie inwestycji w WWPE. – Sprawdziło się to, że projekt dla nas realizowała inna firm, który wystawiła tylko kilka faktur i tym samym nie mieliśmy ich kilkudziesięciu czy kilkuset. To okazało się być sporym ułatwieniem, ponieważ każdą taką fakturę ze środków unijnych trzeba opisać na około cztery strony – mówi Jacek Sołtys. Inną korzyścią było to, że Wlan Tech Plus dostał od wykonawcy projektu 5-letnią gwarancję na zakupiony sprzęt.

Marek Jaślan