Przejdź do treści

Jak Trzcianka przestała być białą plamą internetową

Data: 2011-09-14 00:00:00
Jak Trzcianka przestała być białą plamą internetową

Władze Trzcianki leżącej w  północno–zachodniej części Wielkopolski mają powód do dumy.  Została ona pierwszą z 68 gmin, w której TP zakończyła kompleksowy program inwestycyjny budowy sieci szerokopasmowej,  wynikający z porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Obecnie każdy mieszkaniec gminy, jeśli tylko chce, może korzystać z Internetu.

Władze Trzcianki leżącej w  północno–zachodniej części Wielkopolski mają powód do dumy.  Została ona pierwszą z 68 gmin, w której TP zakończyła kompleksowy program inwestycyjny budowy sieci szerokopasmowej,  wynikający z porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Obecnie każdy mieszkaniec gminy, jeśli tylko chce, może korzystać z Internetu.

- Data 12 września 2011 r., z pewnością zapisze się na kartach historii naszego miasta. A wszystko za sprawą uroczystego odbioru sieci szerokopasmowej  – odnotował wydarzenie serwis internetowy Urzędu Miasta w Trzciance.

Namacalny efekt porozumienia TP – UKE

Marek Kupś, burmistrz gminy może wreszcie odetchnąć. - Rok temu, gdy się spotkaliśmy z przedstawicielami Telekomunikacji Polskiej oraz  Urzedu Komunikacji Elektronicznej, wcale nie byłem pewien czy za 12 miesięcy uda się zakończyć projekt. Wszystko poszło jednak bardzo dobrze – mówi  burmistrz.   

Gmina przestała być biała plamą internetową. Jeszcze rok temu do globalnej sieci mogło się podłączyć tylko 30 proc. mieszkańców. Teraz szybkie łącze (dla 95 proc. mieszkańców o przepustowości co najmniej 6 Mbit/s) może mieć w domu każdy.

- W dużych miastach internet rozwija się na zasadach komercyjnych, ale na mapie telekomunikacyjnej są białe plamy, gdzie się do inwestycji nikomu nie spieszyło. Trzcianka pokazuje, że dzięki porozumieniu między UKE a TP, internet może tam dotrzeć  - mówi  Piotr Muszyński, wiceprezes TP.
- Gdy dwa lata podpisywaliśmy porozumienie z TP, to był tylko papier. Nie wiedzieliśmy, jakie to będzie miało efekty. Zakończona inwestycja w Trzciance to jeden z konkretów - stwierdza Anna Streżyńska, prezes UKE.

Porozumienie zawarte pomiędzy UKE - TP w październiku 2009 roku m.in. nałożyło na TP obowiązek realizacji inwestycji w obszarach tzw. białych plam. W wyniku tych inwestycji w wybranych 68 gminach operator buduje kompleksowo infrastrukturę zapewniającą możliwość świadczenia usług szerokopasmowych przy pomocy co najmniej 150 tys. linii dostępowych. Wśród tych gmin była też Trzcianka.

Jak to się udało?

Wykonawcą projektu w Trzciance była firma ATEM Polska z Gdyni.  - Sieć została wybudowana w tempie ekspresowym przez 1,5 roku – mówi Karol Ratajczak z ATEM, który był odpowiedzialny za inwestycję. Jak to się udało?
W styczniu 2010 roku TP zapytała firmę Ratajczaka o możliwość zrealizowania tej inwestycji i poprosiła o wstępny kosztorys. Analiza sytuacji oraz przygotowanie wymaganych dokumentów trwało miesiąc. Juz w marcu 2010 roku ATEM otrzymała zlecenie od TP na wykonanie sieci szerokopasmowej w Trzciance. – Od razu przystąpiliśmy ostro do działania, czyli sporządzenia projektu sieci , przygotowania dokumentacji, zebrania różnego rodzaju pozwoleń itp. – mówi Karol Ratajczak.
Wykonawca potraktował sprawę priorytetowo i dla projektantów wynajął dom w Trzciance.  – Był to dla nas projekt kluczowy i  zaangażowaliśmy do niego własnych projektantów, którzy skupili się tylko na tym zadaniu  - mówi Karol Ratajczak.  Kompletny projekt sieci był gotowy całkowicie w grudniu 2010 roku, ale firma podzieliła inwestycje na mniejsze projekty, co pozwoliło jej na niektórych odcinakach rozpocząć prace budowlane wcześniej, tj. na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku. Gdy potem intensywność i liczba robót się zwiększała, w gminie przybywało też ekip budowlanych. – W październiku było już ich 20. Mieliśmy dwóch kierowników budów, którzy codziennie nadzorowali prace inwestycyjne. Tempo robót było bardzo szybkie, dzięki czemu już na koniec 2010 roku udało nam się znacznie wyprzedzić harmonogramy  – opowiada Karol Ratajczak.
Nie oznacza to, że wykonawca nie napotykał na niespodziewane przeszkody. – Obfite opady spowodowały, że we wsi Runowo podniosły się wody gruntowe i zalało nam wykopy. Jednak opóźnienia udało się nadrobić. Aby przyspieszyć prace, część robót musiała być wykonywana w nocy – mówi Karol Ratajczak.
W sumie ATEM wykonał 402 km wykopów i położył 860 km kabli (to więcej niż odległość z Helu do Krakowa) , w tym 67 km światłowodów.  

Czynniki sukcesu

Według Ratajczaka, tego typu inwestycji w takim tempie nie udałoby się zrealizować, gdyby nie bardzo dobra  współpraca z urzędem gminy oraz z zarządem dróg powiatowych i wojewódzkich.  – Burmistrz w rozmowie z nami zastrzegł, by dokładnie rekonstruować powierzchnie, gdzie prowadzimy prace i o tym pamiętaliśmy – mówi Ratajczak. Na pewno pomogło także zlokalizowanie na miejscu inwestycji  biura projektowego i  magazynu oraz ciągłe monitorowanie placów budów. Kluczowa była też koordynacja prowadzonych robót. 

Do tej pory władze gminy jako jej atut wskazywały, że z Trzcianki wszędzie jest blisko: 170 km do granicy z Niemcami, 170 km do Szczecina, 90 km do Poznania, 25 km do Piły i 120 km do Bydgoszczy. Dodawały też , że Trzcianka ma bezpośrednie połączenia kolejowe z Warszawą i Berlinem. Teraz dzięki szerokopasmowej sieci mieszkańcom gminy wszędzie będzie znacznie bliżej.

Marek Jaślan 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

białe obszary, TP, UKE, inwestycje, samorząd, Wielkopolska, światłowody, sieci

przeczytaj_tresc_ponownie