Przejdź do treści

Inea: W konkursie na budowę sieci dostępowych w Wielkopolsce wygrali najlepsi

Data: 2014-05-19 07:00:00
Inea: W konkursie na budowę sieci dostępowych w Wielkopolsce wygrali najlepsi

Do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski województwa wielkopolskiego na budowę sieci dostępowych stanęły specjalnie powołane do tego celu spółki: Webtouch, Fibrehost i Easyhost. To normalna praktyka biznesowa na całym świecie, dlatego niezrozumiała jest dla nas sytuacja, w której czyni się nam z tego zarzut – mówi Janusz Kosiński, prezes Inea.

Stowarzyszenie Wielkopolskich Operatorów Telekomunikacyjnych ma zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego konkursu dla działania 2.8 WRPO „Zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego” twierdząc, że gros środków przypadnie firmom związanym z Inea: Webtouch, Fibrehost i Easyhost.

Nigdy nie ukrywałem, że Inea jest zainteresowana rozwojem infrastruktury telekomunikacyjnej w regionie. Są obszary, w których budowa sieci bez dofinansowania nie miałaby racji bytu, więc pozyskiwanie na ten cel dedykowanych środków unijnych jest wręcz koniecznością. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Wygrały najlepsze projekty w danym powiecie. W większości przypadków projekty tych spółek były jedynymi złożonymi w poszczególnych obszarach.
Do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski stanęły specjalnie powołane do tego celu spółki: Webtouch, Fibrehost i Easyhost. To normalna praktyka biznesowa na całym świecie, dlatego niezrozumiała jest dla nas sytuacja, w której czyni się nam z tego zarzut. Elektrownię atomową w Polsce ma zbudować spółka celowa PGE, gazu łupkowego PGNiG również szuka poprzez spółki celowe, w tym systemie powstają autostrady i drogi ekspresowe w Polsce.
Zwracam także uwagę, że w konkursach oceniano konkretne biznesplany. Kluczowe były nowoczesność projektowanej sieci, a przede wszystkim jej wielkość, dlatego na wyniki konkursu warto patrzeć nie przez pryzmat tego, kto dostał dofinansowanie, ale ile łącznie gospodarstw domowych uzyska szerokopasmowy dostęp do Internetu. W tym konkretnym przypadku będzie to łącznie aż 68 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce.

A czy samodzielnie jako Inea startowaliście w tym konkursie?

Spółka Inea nie startowała w tym konkursie.

Czy jednak przyznanie dofinansowania w konkursie dla działania 2.8 WRPO firmom, które dopiero co powstały i nie mają raczej doświadczenia w realizacji projektów telekomunikacyjnych nie jest kontrowersyjne? Małgorzata Olszewska, wiceminister administracji i cyfryzacji w wywiadzie dla telko.in podkreśla, że wiarygodność i doświadczenie powinny być ważnym kryterium przy przyznawaniu dotacji na projekty telekomunikacyjne, co ma być wymogiem przy rozdzielaniu środków z PO PC w przyszłej unijnej perspektywie finansowej?

Nie sposób nie zgodzić się z Panią Minister Olszewską. Realizacja tego typu projektów inwestycyjnych zwłaszcza w tak krótkim czasie wymaga bardzo dużego doświadczenia. To, że ten projekt będą realizowały spółki celowe oznacza, że będą dysponowały potencjałem posiadanym przez spółki z nimi związanymi, w tym Inea. A my mamy wieloletnie doświadczenie i sukcesy w realizacji niejednego projektu telekomunikacyjnego.

Oprócz wspomnianych firm dofinansowanie projektów budowy sieci dostępowych w konkursie  dla działania 2.8  zdobyły spółki Asta-Net i Promax. Ta pierwsza podobnie jak i Inea jest udziałowcem WSS, a od tej drugiej kupowana jest infrastruktura w ramach budowy sieci regionalnej. I tu też można usłyszeć, ze są to spółki powiązane z Ineą. Także to, że w przyszłości mogą zostać przejęte przez was.

Mógłbym zażartować, że niestety nie stać nas na kupno każdej spółki telekomunikacyjnej, która działa w Wielkopolsce. Promax i Asta-Net to niezależne firmy działające w branży telekomunikacyjnej od wielu lat. Z Asta-Net jesteśmy partnerami w ramach WSS, bo tak jak my, odpowiedzieli na propozycję Urzędu Marszałkowskiego dotyczącą zaangażowania w budowę WSS.
Z tego co nam wiadomo do realizacji sieci WSS nie będzie wykorzystana tylko infrastruktura Promax, ale również innych operatorów, jak HAWE czy Orange. Przypominam, że sieć WSS powstaje z myślą o wszystkich podmiotach zainteresowanych rozwojem usług dzięki dostępowi do niej. INEA, Asta-Net i każdy, kto będzie chciał świadczyć usługi z wykorzystaniem sieci światłowodowych WSS będzie z nich korzystał na takich samych zasadach i po takich samych – regulowanych - cenach. Jedne i drugie zostaną zatwierdzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Inea uzyskała spore środki na budowę sieci dostępowych w ramach 8.4 POIG. Ile i na jaką kwotę realizujecie te projekty i jak daleko są zaawansowane?

W ramach 8.4 POIG Inea podpisała 10 umów o dofinansowanie projektów sieci dostępowych. Od 2009 roku pozyskaliśmy na ich realizację 28 mln zł dofinansowania, dzięki któremu możemy dotrzeć z nowoczesną siecią aż do ponad 160 miejscowości. W chwili obecnej większość projektów jest na etapie rozliczania, w zasadzie w fazie rzeczowej realizacji pozostaje tylko jeden projekt związany z budową sieci FTTH.

Pod koniec ubiegłego roku głośno było o perturbacjach projektu WSS, w który zaangażowana jest Inea. Informowano o powiązaniach między Ineą a HFC Operator, firmą która startowała w przetargu na operatora infrastruktury WSS?

Jedynym skutkiem niesprawdzonych doniesień mediów okazało się opóźnienie działań Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Na szczęście sytuację szybko wyjaśniono, co nie wpłynęło na terminowość prowadzonych przez WSS prac. Kwestię udziału spółki HFC Operator w przetargu na operatora infrastruktury przeanalizował UOKIK i nie wskazano na żadne nieprawidłowości.

Przetarg na operatora infrastruktury w Wielkopolsce przebiega jednak w dość niespokojnej atmosferze. Hyperion i MNI, których oferta był najlepsza prawdopodobnie nie będą operatorem infrastruktury, bo  złożone przez nie dokumenty nie potwierdzają, że konsorcjum to spełniło warunki udziału w postępowaniu. W ten sposób zwycięzcą przetargu może zostać HFC Operator, co może też powodować różnego typu komentarze. Czy nie lepiej jednak by było dla WSS ogłosić ponownego postępowania na operatora infrastruktury. Jest takie powiedzenie o żonie Cezara…

Żona Cezara musi być wolna nawet od cienia podejrzeń… Ale to nie „Cezar” decyduje o postępowaniu prowadzonym przez WSS na wybór operatora infrastruktury. WSS jest projektem partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem funduszy unijnych. Liczba ośrodków sprawujących kontrolę nad działaniami spółki jest nieporównywalna z niczym innym. Projekt uzyskał notyfikację od Komisji Europejskiej, bieżącą kontrolę sprawuje Urząd Marszałkowski, ponadto każde zamówienie publiczne jest sprawdzane przez Urząd Zamówień Publicznych, zaś zasady działania i oferta dla operatorów musi zostać zaakceptowana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Przetarg na operatora infrastruktury odbywa się według ściśle określonych zasad. Z informacji przedstawianych przez WSS wynika, że konsorcjum MNI i Hyperion tych zasad nie spełnia i nie było w stanie potwierdzić deklaracji, których złożenie we wrześniu było warunkami sine qua non udziału w postępowaniu. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnie zaistniałą sytuację. Liczę, że decyzja zapadnie w najbliższym czasie, gdyż pierwsze odcinki sieci budowanej przez WSS wkrótce będą gotowe. Aby mieszkańcy Wielkopolski mogli zacząć czerpać z tego korzyści, potrzebny jest operator sieci.

Inea na rynku wielkopolskim działa ekspansywnie. Waszym celem jest, by w zasięgu waszych usług było co drugie gospodarstwa domowe w województwie. Kiedy i jak chcecie to osiągnąć – poprzez przejęcia czy raczej rosnąć organicznie?
 
Rynek telekomunikacyjny się zmienia i telewizjom kablowym w klasycznym tego słowa znaczeniu trudno będzie utrzymać się na rynku. Dlatego stawiamy na sieci światłowodowe i dostęp do szerokopasmowego Internetu dla jak najszerszego grona mieszkańców Wielkopolski. W nasze plany uwierzył także globalny fundusz inwestycyjny Warburg Pincus, który od zeszłego roku jest akcjonariuszem Inea. I właśnie dzięki wsparciu funduszu chcemy dynamicznie rozwijać naszą sieć – planujemy zwiększenie zasięgu o 200 tys. gospodarstw domowych i firm, a wraz z tym wzrost bazy klientów. Projekty, jak WSS i dofinansowanie budowy sieci ze środków unijnych kształtują nasz rozwój w stronę wzrostu organicznego. Nie wykluczam jednak przejęć, gdyż do tej pory rozwijaliśmy się także tą metodą.

Rozmawiał Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

inea, Stowarzyszenie Wielkopolskich Operatorów Telekomunikacyjnych, Wielkopolska, sieci, operatorzy, Janusz Kosiński, konkurs

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie