Przejdź do treści

Hawe testuje swój pomysł na biznes

Data: 2013-10-29 10:25:00
Hawe testuje swój pomysł na biznes

Warszawski Ursynów, stołeczna sypialnia, która ma ponad 140 tys. mieszkańców ma być poligonem doświadczalnym giełdowej spółki Hawe w realizowaniu projektów budowy łączy FTTH udostępnianych innym operatorom.

Do końca 2014 roku Hawe, operator świadczący usługi hurtowe zamierza wybudować na warszawskim Ursynowie 5 tys. łączy FTTH (światłowód do domu), które chce udostępniać operatorom dostarczającym usługi klientom detalicznym. Szacowany koszt budowy jednego łącza to od 600 zł do 800 zł.

- Ursynów będzie niezwykle istotnym pilotem. Z tego projektu będziemy czerpać wiedzę, którą chcemy wykorzystać w innych projektach, jakie zamierzamy realizować na terenie całego kraju – mówi Krzysztof Witoń, prezes Hawe (na zdjęciu).

Warunki konieczne

Nim Hawe rozpocznie inwestycję musi porozumieć się z właścicielami nieruchomości – spółdzielniami, deweloperami – w sprawie możliwości wejścia z infrastrukturą do budynków. Pomoc w rozmowach obiecuje burmistrz dzielnicy Piotr Guział i zapowiada, że szybko zorganizuje spotkanie inwestora z właścicielami nieruchomości

- Mamy dobre doświadczenia ze współpracy ze spółdzielniami i zarządcami nieruchomości – mówi burmistrz Guział i dodaje, że z niektórymi z nich prowadził „nieoficjalne sygnalne rozmowy” o planowanej inwestycji Hawe.

W ocenie prezesa Witonia, rozmowy z zarządcami nieruchomości powinny się zakończyć jeszcze w tym roku.

Z inwestycji Hawe potencjalnie skorzystać mogą obecni już w tej dzielnicy dostawcy usług tacy jak Orange Polska, Netia, UPC Polska, Multimedia i Vectra oraz – o ile się pojawią – nowi gracze. Od tego, czy będą zainteresowani ofertą zależy sukces projektu Hawe.

Operatorzy świadczący usługi klientom końcowym nie traktują planowanej inwestycji jako zagrożenia konkurencyjnego. W rozmowie z nami podkreślają je infrastrukturalny charakter oraz to, że ma gwarantować operatorom otwarty dostęp do wybudowanej sieci.

Krzysztof Witoń wydaje się być spokojny o popyt. Być może dlatego, że jeden z ursynowskich graczy – Orange Polska – jest zaangażowany w projekt i będzie udostępniał do niego infrastrukturę teletechniczną. To może zapowiadać, że Orange, która ma w planach oferowanie klientom łączy światłowodowych (w Warszawie ma 14 tys. takich łączy, a końcu roku planuje mieć ich ok. 20 tys.) będzie chciało skorzystać z oferty hurtowego operatora.

Innym powodem optymizmu prezesa Witonia może być to, że na Ursynowie trwa budowa kilku nowych osiedli. Jeśli infrastruktura dostępowa zostanie w nich wybudowana przez giełdową spółkę na jej koszt, to rachunek ekonomiczny może skłonić dostawców usług internetowych i telewizyjnych do skorzystania z niej.

Warunki biznesowe

Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy Orange Polska spytany, czy firma będzie zainteresowana ofertą Hawe stwierdził, że „na tym etapie trudno o jakiekolwiek deklaracje”.

- To zależy od wielu czynników biznesowych i regulacyjnych. Współpraca przy budowaniu w Polsce nowoczesnych sieci FTTH jest jak najbardziej wskazana, ale musi być korzystna dla wszystkich stron – dodał.

Netia i UPC o projekcie Hawe i wypowiadają się z rezerwą. Jak podkreśla Paweł Caban, kierownik działu rozwoju produktów NGA w Netii, firma ma duże, jeśli nie największe w tym kraju doświadczenie w realizacji usług na sieciach innych niż własne, w różnych technologiach. Na dodatek zna technologię FTTH, bo świadczy z jej wykorzystaniem usługi.

- Jeśli zostaną zachowane i zrealizowane założenia projektu odnośnie równoprawnego dostępu dla wszystkich zainteresowanych operatorów usług, Netia może być zainteresowana komercyjnie tym projektem. Wszystko zależy od zaproponowanych operatorom warunków współpracy, które – po przeanalizowaniu - pozwolą nam ocenić opłacalność biznesową tego projektu.

- Strategia UPC od początku zakłada stale poszerzanie zasięgu najszybszego internetu przede wszystkim w oparciu o inwestycje we własną sieć– mówi Michał Fura, rzecznik UPC Polska i dodaje, że branża na inwestycje wydaje do 30 proc. swoich przychodów, a UPC jest pod tym względem liderem. W ostatnich dniach października UPC poinformowało, że rozpoczęło komercyjne testy internetu działającego z prędkością 500 Mb/s.

W wypowiedzi rzecznika UPC jest też element nadziei, że operator skorzysta z oferty Hawe. Wynika z niej, że podobnie, jak w przypadku Orange i Netii ostateczna decyzja ma mieć podłoże biznesowe.

- Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy otwarci na współpracę z innymi podmiotami, o ile warunki takiej współpracy pozwalałyby w efektywny sposób przełożyć się na zwiększenie dostępności szybkiego internetu – dodał Michał Fura.

Tomasz Świderek

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

światłowody, Krzysztof Witoń, inwestycje, FTTH, Warszawa, Ursynów, Hawe

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie