Przejdź do treści

Gmina Błonie: Światłowody na słupach

Data: 2011-08-29 00:00:00
Gmina Błonie: Światłowody na słupach

Podwarszawska gmina Błonie kończy unijny projekt budowy sieci światłowodowej, ale samorządowcy obawiają się, że tą inwestycją narobili sobie trochę kłopotów. Tłumaczą, że gdy ją zaczynali nie mieli zamiaru i chęci wcielać się w rolę operatora telekomunikacyjnego, teraz wymaga tego sytuacja.

Podwarszawska gmina Błonie kończy unijny projekt budowy sieci światłowodowej, ale samorządowcy obawiają się, że tą inwestycją narobili sobie trochę kłopotów. Tłumaczą, że gdy ją zaczynali nie mieli zamiaru i chęci wcielać się w rolę operatora telekomunikacyjnego, teraz wymaga tego sytuacja.

Pomysł projektu budowy sieci światłowodowej w gminie Błonie, usytuowanej 30 km na zachód od Warszawy przy drodze na Poznań, zaczął się od monitoringu. – Mieliśmy plany uruchomienia sieci monitoringu  w mieście. Pierwotnie chcieliśmy do tego wykorzystać technologię radiową. Ma ona jednak swoje wady i pomyśleliśmy o światłowodzie, tym bardziej, że pojawiała się możliwości dofinansowania inwestycji ze środków unijnych. Było to o tyle nęcące, że  taką sieć można wykorzystać na potrzeby  jednostek gminnych – mówi Przemysław Kubicki, sekretarz gminy. 

Pierwotne założenia

Włodarze i radni gminy doszli do wniosku, że skorzystają na tym także mieszkańcy, bo sieć będzie można wydzierżawić operatorowi, który będzie oferował w mieście darmowy internet o niskich parametrach i zarabiał na świadczeniu usług klientom zainteresowanym wyższą przepustowością.   – Z taką też myślą w 2009 roku składaliśmy wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) zaaprobowała tę koncepcję i znaleźliśmy się wysoko na liście rankingowej w konkursie – mówi Przemysław Kubicki.

Gdy gmina wiedziała, że może liczyć na 85 proc. dofinansowania inwestycji, ruszyła z przetargiem otwartym na wykonawcę sieci. Zgłosiła się tylko jedna firma - Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych. Oferent zaproponował cenę 1,8 mln zł, tj. trochę niższą niż pierwotnie przewidywano w projekcie (2,1 mln zł ).

- Wykonawca rozpoczął projekt w zeszłym roku, prace  trochę się wydłużyły, bo utrudniała je niesprzyjajaca zima. Dziś sieć jest już gotowa. Musimy tylko podpisać protokół odbioru – informuje  Przemysław Kubicki.

Zmiana koncepcji

Znacznie więcej kłopotów, niż z wykonawcą, gmina miała z samą koncepcją projektu. Wybudowana sieć to 17,8 km światłowodów (głównie prowadzonych napowietrznie na słupach) i 100 hotspotów. Objęła ona 19 jednostek publicznych gminy (urzędy, przedszkola, szkoły, Centrum Kultury). – W trakcie realizacji projektu okazało się jednak, że nie będziemy mogli wydzierżawić sieci operatorowi. MJWPU uznała, że to mogłoby zostać zakwalifikowane jako pomoc publiczną i musieliśmy zmienić nasz projekt – tłumaczy Przemysław Kubicki. To spowodowało, że gmina złożyła wniosek o wpisanie do Rejestru jst prowadzonego przez Prezesa UKE, by móc pełnić rolę operatora.
 
Teraz w gminie przygotowują się mentalnie, bowiem zadanie to wypełniać będą co najmniej przez najbliższe pięć lat (taki jest bowiem okres trwałości projektu). Jednocześnie władze gminy złożyły wniosek do UKE o możliwość udostępnienia miszkańcom bezpłatengo internetu z hotpsotów.

- Oczywiście dostęp ten będzie mocno ograniczony. Zgłaszana przez nas maksymalna przepływność to 256 kbit/s, z jednego hotspota równocześnie będzie mogło korzystać tylko osiem osób, przewidujemy ograniczenie czasu jednej sesji – wylicza Krzysztof Roszkowski z referatu pozyskiwania funduszy zewnętrznych w  urzędzie miejskim w Błoniu. Wcześniej gmina już konsultowała z operatorami telekomunikacyjnymi działającymi na jej terenie (m.in. z TP i Netią) czy publiczna sieć nie naruszy konkurencji. – Liczymy na pozytywną odpowiedź od Prezesa UKE – mówi Krzysztof Roszkowski.

Dziś jednak dla gminy najważniejszą sprawą jest podpisanie z MJWU umowy na realizację tego projektu w ramach RPO, co pozwoli odzyskać 85 proc. środków włożonych w to przedsięwzięcie.

Jak wykorzystać sieć

Po uruchomieniu sieci gmina stanie się dostawcą internetu dla swych jednostek publicznych. Projekt przewiduje zatrudnienie pracowników do tego zadania. – Chcielibyśmy też uruchomić telefonię VoIP. Nasza inwestycja wpisuje się też w inne projekty teleinformatyczne prowadzone przez MJWPU. Dzięki tej sieci zyskamy np. szybki dostęp baz danych geodezyjnych i kartograficznych – mówi Przemysław Kubicki. Na Mazowszu powstaje  bowiem elektroniczny system, dzięki któremu od 2012 r. urzędnicy samorządowi z 283 gmin oraz 40 powiatów będą mieli dostęp do map geodezyjnych i istniejących planów zagospodarowania w całym województwie. Dzięki temu, osoby starające się np. o pozwolenie na budowę nie będą musiały dostarczać aktualnych map geodezyjnych, bo urzędnik pobierze je z bazy jednym kliknięciem. Budowa tego systemu ma kosztować około 240 mln zł. Samorządy wykładają 15 proc. potrzebnej sumy, resztę dokłada Unia Europejska oraz norweski fundusz wspierający rozwój infrastruktury w Europie Środkowej.

Wybudowana sieć światłowodowa z pewnością przyda się podwarszawskiej gminie i jej mieszkańcom, choć podjęcie się roli operatora trochę przeraża urzędników z błońskiego ratusza.

Marek Jaślan
 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

światłowody, samorządy, Mazowsze, RPO, dofinansowanie, inwestycje, sieci

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie