Przejdź do treści

E-Szczytno oparte na światłowodach i Wimaxie

Data: 2011-09-01 00:00:00
E-Szczytno oparte na światłowodach i Wimaxie

Hybrydowa sieć miejska, którą buduje Szczytno powinna być gotowa do końcu października 2011 . Wykonawca przekazał już miastu Centrum Zarządzania Siecią oraz odcinek światłowodowy. Władze miasta liczą, że budowaną sieć można już będzie częściowo wykorzystać podczas najbliższych wyborów, co przyspieszy czas  liczenia głosów.

Hybrydowa sieć miejska, którą buduje Szczytno powinna być gotowa do końcu października 2011 . Wykonawca przekazał już miastu Centrum Zarządzania Siecią oraz odcinek światłowodowy. Władze miasta liczą, że budowaną sieć można już będzie częściowo wykorzystać podczas najbliższych wyborów, co przyspieszy czas  liczenia głosów.

Liczące 25 tys. mieszkańców Szczytno w woj. warmińsko-mazurskim kojarzy się w Polsce ze szkołą policyjną i ewentualnie z Krzysztofem Klenczonem, ikoną polskiego rocka, który był liderem Czerwonych Gitar i Trzech Koron. Klenczon w Szczytnie spędził młode lata i dziś ma w mieście pomnik, bulwar i pamiątkowa tablicę. Organizowany jest też festiwal jego imienia.

Włodarze Szczytna starają się wykorzystać to jako turystyczny atut, ale chcąc podnieść atrakcyjność miasta, konsekwentnie od kilku lat inwestują też w nowoczesne technologie teleinformatyczne. Ważne miejsce w tej strategii zajmuje obecnie projekt „e-Szczytno- budowa bezprzewodowej sieci teleinformatycznej”. – Jest on kontynuacją projektu e-Szczytno, który ruszył w 2007 roku i zaczął się od wprowadzenia w urzędzie miejskimi elektronicznego obiegu informacji oraz budowy BIP-u- mówi Piotr Paszkiewicz, naczelnik wydziału administracyjno-technicznego w Urzędzie Miasta w Szczytnie.

Projekt realizowany jest przez Miasto Szczytno w partnerstwie z Powiatem Szczycieńskim. Wartość projektu wynosi 4,1 mln zł. Prawie 3,5 mln zł na jego realizację pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007- 2013.

W ramach realizacji projektu na terenie Szczytna wybudowana zostanie hybrydowa (światłowodowo-radiowa) sieć teleinformatyczna łącząca wszystkie miejskie i powiatowe  jednostki publiczne znajdujące się w obrębie granic administracyjnych miasta. Przy czym sama sieć światłowodowa o długości 2,5 kilometra obejmie swym zasięgiem 14 z 33 jednostek. Pozostałe będą miały zapewnioną łączność poprzez sieć WiMAX.   Pozwoli to m.in. na dostarczenie do wszystkich instytucji bezpiecznego, szerokopasmowego łącza internetowego (urząd miasta stanie się dostawcą Internetu)  oraz uruchomienie pakietowej telefonii internetowej VoIP. Ponadto powstanie 100 publicznych punktów dostępu do internetu (90 hotspotów i 10 infokiosków).
 
Głównym wykonawcą projektu jest gdańska firma DGT. – Prace przebiegają zgodnie z planem i powinny się zakończyć w październiku tego roku – mówi Piotr Paszkiewicz.

W końcu czerwca wykonawca oddał Centrum Zarządzania Siecią (CZS) i serwerownię, które  mieszczą się w pomieszczeniach Ratusza Miejskiego. - Te obiekty są punktami strategicznymi całej sieci w związku z czym zostały wybudowane w pierwszej kolejności – mówi Piotr Paszkiewicz. CZS zostało wyposażone w dwa stanowiska administratorskie- stacjonarne, umożliwiające zdalne zarządzanie całością infrastruktury oraz dwie serwisowe stacje robocze umożliwiające zarządzanie z terenu. Serwerownia została wyposażona, oprócz sprzętu aktywnego, w system podtrzymania napięcia z dodatkowymi bateriami, podłogę techniczną oraz system klimatyzacji z termostatem.

W sierpniu wykonawca oddał miastu szkieletową sieć światłowodową. Po skończeniu projektu miasto będzie zarządzać siecią samodzielnie. Zadaniem tym będą się zajmować dwie osoby. – Mamy pięcioletnią gwarancję na sieć i urządzenia. Dlatego nie powinno być z tym problemu – mówi Piotr Paszkiewicz. Ma jednak nadzieję, że budowana sieć będzie mogła pokazać swe możliwości trochę wcześniej, bo już podczas najbliższych wyborów parlamentarnych. – Plan jest taki, by dane z głosowania z tych punktów wyborczych w Szczytnie, gdzie będzie już gotowa sieć,  można było przesłać elektronicznie. Chcemy ją także wykorzystać do komunikacji. Do tej pory nie było takiej możliwości, co oczywiście wydłużało czas liczenia wyników – mówi Piotr Paszkiewicz.

W Szczytnie liczą, że miejską sieć będzie można połączyć z projektową Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej. – W Szczytnie ma być też jej węzeł – mówi Piotr Paszkowski. Na razie jednak, aby dołączyć swą sieć do Internetu, miasto będzie musiało skorzystać z usług któregoś z komercyjnych operatorów. Na zapytanie ofertowe w te sprawie odpowiedziały trzy firmy TK Telekom, Multimedia Polska i lokalny operator Matcom. Swej oferty nie złożyła natomiast TP, która do tej pory była dostawcą usług telekomunikacyjnych dla Urzędu Miasta w Szczytnie.

Marek Jaślan
 

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

samorządy, warmińsko-mazurskie, inwestycje, sieci, światłowody, RPO, dofinansowanie, Wimax, infrastruktura

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie