Przejdź do treści

Dąbrowa Górnicza: sieć, która posłuży miastu 30 lat

Data: 2014-07-22 10:55:00
Dąbrowa Górnicza: sieć, która posłuży miastu 30 lat

Budowa infrastruktury szerokopasmowej w Dąbrowie Górniczej była podzielona na trzy etapy. Dziś miasto dysponuje 54 km sieci światłowodowej, która łączy 63 jednostki miejskie, a mieszkańcy będą mogli korzystać z 24 hotspotów miejskich, która obecnie są uruchomione testowo.

Umowa na dofinansowanie dla etapu I projektu sieci szerokopasmowej w Dąbrowie  Górniczej została podpisana w czerwcu 2011 roku i  przewidywała budowę 34 kilometrów sieci w obszarze Centrum Dąbrowy Górniczej, Mydlic, Gołonoga oraz Tworznia. – W I etapie sieć objęła przede wszystkim rejony centralne miasta. Licząca 120 tys. mieszkańców Dąbrowa Górnicza jest jednak bardzo rozległa, dlatego II etap przewidywał  budowę 20 km sieci szerokopasmowej w obszarze Strzemieszyc Wielkich, Ząbkowic oraz Korzeńca. Trzeci etap to natomiast budowę  bezpłatnych punktów dostępu do Internetu (hotspotów) – tłumaczy Michał Rabka, naczelnik Wydziału Informatyki w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Koszt całego projektu to 24 mln, z czego około 17,4  mln zł to dofinansowanie ze śląskiego RPO.

Sieć została uruchomiona w końcu ubiegłego roku, a hotspoty testowo w maju tego roku. Zadanie budowy sieci zlecono przedsiębiorstwu miejskiemu MZUM.PL z  Dąbrowy Górniczej w konsorcjum z  Webteam z Dąbrowy Górniczej i RCI z Poznania. Za wyposażenie części aktywnej odpowiadało natomiast Asseco, a przetarg na zaprojektowanie, dostawę, montaż, konfigurację i uruchomienie sieci bezprzewodowych punktów dostępu do Internetu na terenie Dąbrowy Górniczej wygrała firma Kapsch.
I choć inwestycja przebiegała zgodnie z planem, Michał Rabka  ocenia projekt szerokopasmowy jako trudny. – To m.in. ze względu na skalę potrzebnych do uzyskania uzgodnień i związanym z nim formalności – mówi Michał Rabka. Dodaje jednak zaraz, że wysiłek był opłacalny. – Dzięki tej infrastrukturze Dąbrowa Górniczą należy dziś do liderów w regionie w dziedzinie rozwoju cyfryzacji miasta. Miejska sieć szerokopasmowa to narzędzie i platforma do uruchamiania usług informatycznych świadczonych jednostkom użyteczności publicznej oraz placówkom oświatowym – podkreśla Michał Rabka. W jego  ocenie sieć powinna  zaspokoić potrzeby telekomunikacyjne miasta na następne 30 lat.

Dziś, dzięki wybudowanej infrastrukturze, połączone z nią jednostki miejskie mogą korzystać z łączy o przepływności 30 Mbit/s. I jak podkreśla Michał Rabka skok jakościowy w tym zakresie odczuły przede wszystkim szkoły. Wcześniej bowiem niektóre z nich dysponowały łączem -1-2 Mb/s. Teraz nie tylko mają szybszy transfer, ale uruchomiony został centralny firewall, co gwarantuje bezpieczeństwo, a dodatkowo uczniowie otrzymają dostęp tylko do tych treści, które są adekwatne do ich kategorii wiekowej.

Dzięki Miejskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) możliwie stało się  zamontowanie dodatkowych  kamer  monitoringu na obszarach, gdzie wcześniej było to niemożliwe z powodu problemów technicznych lub wysokich kosztów.

Miasto zadbało też, aby w przyszłości połączyć MSS z budowaną przez województwo Śląską Regionalną Siecią Szerokopasmową regionalną i miejską siecią w Sosnowcu (przewidziano punkty styku). Tamte projekty są jeszcze w realizacji.

Za zarządzanie siecią w Dąbrowie Górniczej będzie odpowiedzialny Wydział Informatyki, ale, jak przyznaje Michał Rabka, najprawdopodobniej potrzebne będzie wsparcie firmy zewnętrznej od opieki nad częścią pasywną. – Do tego potrzebny jest np. specjalny sprzęt, jak np. reflektometry, którymi w urzędzie nie dysponujemy – mówi Michał Rabka. I dodaje, że wystąpiły już  pewne problemy, bo np. przy robotach ziemnych, prowadzonych w mieście, zdarzyło się przecięcie światłowodów.  – To dlatego, że geodezja nie zdążyła ich jeszcze nanieść na mapy, z których korzystały osoby prowadzące prace – wyjaśnia Michał Rabka.

Marek Jaślan

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

hotspoty, sieci światłowodowe, RPO, jst, Dąbrowa Górnicza, śląskie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie