Przejdź do treści

Ćwierć wieku Internetu w Polsce

Data: 2016-08-17 15:13:00
 Sergey Ilin Photogenica

Dziś ponad 25 mln osób w Polsce to internauci. Większosć z nich nie wyobraża sobie już pracy, kontaktów towarzyskich, codziennego funkcjonowania bez dostępu do globalnej sieci.

Polski Internet świętuje 25-lecie swego istnienia. To bowiem ćwierć wieku temu 17 sierpnia 1991 r. z Polski zostało nawiązane pierwsze międzynarodowe połączenie przy użyciu protokołu TCP/IP pomiędzy Rafałem Pietrakiem z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Janem Selensenem z Uniwersytetu Kopenhaskiego.  

Idea rozwoju sieci komputerowych i internetu rodziła się początkowo w Polsce w środowisku akademickim i początkowo nic nie wskazywało na to, że korzystanie z sieci stanie się tak powszechne. Polscy naukowcy, a szczególnie fizycy i astronomowie, potrzebowali szybkiego sposobu komunikacji z kolegami z całego świata.

Wojciech Kamieniecki, obecny dyrektor NASK w rozmowie z Rzeczpospolitą wspomina, gdy 1995 r., czyli cztery lata po nawiązaniu pierwszego połączenia, gdy jako  przedstawiciel małego operatora brał udział w targach promocyjnych Internetu, to choć zainteresowanie  było spore ze strony operatorów, którzy mieli świadczyć tę usługę, jednak pojawiły się wątpliwości. Powszechne było przekonanie, że w internecie jest wszystko za darmo, więc na czym tu można zarabiać? Była to jedna z większych barier dla upowszechnienia usługi przez operatorów, gdyż nie widzieli oni w tym korzyści biznesowych.

Inaczej na początku na sieć patrzyli naukowcy. - NASK powstał na bazie środowiska naukowego Uniwersytetu Warszawskiego i zaczął działać jako samodzielna jednostka badawcza – wspomina Wojciech Kamieniecki. - Uruchomione w 1992 r. przez nas łącze satelitarne, będące polskim „oknem na świat", miało – jak na tamte czasy olbrzymią – 64 Kb/s przepustowość. Od tego czasu zmieniło się niemal wszystko - wkroczyliśmy w cyfrową erę, narodziło się kilka pokoleń, które nie znają świata bez internetu - dodaje.

Jednak prawdziwym przełomem dla rozwoju Internetu w Polsce okazało się uruchomienie przez ówczesną Telekomunikację Polską (dziś Orange Polska) w kwietniu 1996 r.  numeru 0-20-21-22, za pomocą którego każdy użytkownik telefonu stacjonarnego mógł „wdzwonić się" do sieci. Od tego momentu nie trzeba było specjalistycznej wiedzy, by korzystać z dobrodziejstw internetu. Pięć lat później operator wprowadził do oferty do dziś istniejącą usługę Neostrada.

Wojciech Kamienicki mówi w Rzeczpospolitej, że nie do końca wiadomo jaka była pierwsza strona zarejestrowana z domeną .pl. – Trudno dziś to rozstrzygnąć. Niektóre źródła wskazują na stronę zarejestrowaną przez Uniwersytet Warszawski, inne na stronę Politechniki Warszawskiej. Niestety, twarde dane na ten temat się nie zachowały. Jedno jest pewne: wszystko zaczęło się od ośrodków naukowych – mówi Wojciech Kamieniecki.

Od 1996 r. stron internetowych zaczęło przybywać i pojawił się pierwszy polski portal internetowy - Wirtualna Polska, który podobnie jak Yahoo! pod adresem www.wp.cnt.pl zaczął gromadzić odnośniki do innych witryn. W 1996 r. firma Polbox, który podłączała firmy do sieci, udostępniła pierwsze darmowe konta poczty elektronicznej. W następnych latach w ślady tych firm poszli inni, m.in twórca Optimusa Roman Kluska, który zainwestował w portal internetowy, działający dziś pod nazwą Onet (na początku OptimusNet).  Później na podobną inwestycję zdecydował sie Comarch otwierając Interia.pl.

Zaczął się rozwijać e-commerce. Jednym z pierwszych dużych znanych sklepów internetowych w Polsce była księgarnia internetowa merlin.pl. W 1999 działalność zaczęło Allegro.

W końcu lata 90. w Polsce i na świecie byliśmy świadkami boomu na ryku Internetu, który zakończył się plajtą wielu przedsięwzięć (tzw. bańka internetowa). Powstały takie portale jak Arena.pl. Ahoj.pl, Poland.com, Hoga.pl czy YoYo.pl. Niestety długo nie utrzymały się one na rynku. 

W 2000 r. zaczął działać mBank, pierwszy w Polsce bank internetowy, co okazało się dużym sukcesem i w efekcie inne banki zaczęły tworzyć szybko wirtualne oddziały.

To wszystko powodowało wzrost zainteresowania korzystaniem z Internetu wśród Polaków, mimo że z infrastrukturą internetową było źle a usługi były stosunkowo drogie. W 1998 r. w Polsce było około 1 mln mln internautów, tj. osób regularnie korzystających z sieci, a w 2006 r. takich osób było już 6,5 mln.

Kolejny ważnym krokiem milowym w rozwoju polskiej sieci było pojawienie się pierwszych serwisów społecznościowych takich jak Grono.net, a szczególnie powstałej w 2006 r. Naszej Klasy, a później Facebooka. Wcześniej dużą popularność zdobył powstały w 2000 roku komunikator Gadu-Gadu. W efekcie w 2009 rok liczba internautów w Polsce przekroczyła 19 mln.

Dziś jak wynika z najnowszego badania Gemius/PBI liczba internautów w Polsce jest już znacznie większa. W lipcu 2016 roku wyniosła ona ogółem 25,2 mln, z czego przez smartfony smartfony i tablety z sieci korzystało  17,6 mln polskich użytkowników internetu.

UKE zaś odnotował, że rok 2015 jest pierwszych rokiem, w którym pokrycie gospodarstw domowych usługą dostępu do internetu przekroczyło 100 proc. Na koniec ubiegłego roku nasycenie usługami w przeliczeniu na gospodarstwa domowe kształtowało się na poziomie prawie 102 proc.  Oczywiście wskaźnik 102 proc. nasycenia usługami internetowymi, nie oznacza, że Internet jest w Polsce w każdym domu, bo UKE dodaje sprzedane przez operatorów usługi internetu stacjonarnego i mobilnego (nie wlicza do tego pakietów internetowych do telefonów). Część klientów może mieć więc wykupiony dostęp stacjonarny i mobilny lub kilka mobilnych.

- Trudno dziś wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała wirtualna rzeczywistość za następne ćwierć wieku. To raczej domena wizjonerów i futurystów - konkluduje Wojciech Kamieniecki z NASK.

Marek Jaślan 

Zdjęcie: Photogenica

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

internet, historia, NASK, internauci

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować.

Komentarze

Brak komentarzy

przeczytaj_tresc_ponownie