Przejdź do treści

Wójt Brańszczyka przekonuje mieszkańców do Internetu

Data: 2010-05-21 00:00:00

Telekomunikacja Polska planuje bezpłatnie poprowadzić sieć w  gminie Brańszczyk. Warunek jest jeden – mieszkańcy muszą udostępnić swoje działki, również bezpłatnie. Wójt Mieczysław Pękul przekonuje do współpracy na zebraniach organizowanych w poszczególnych miejscowościach. W jaki sposób to robi opisuje Nowy Wyszkowiak

Telekomunikacja Polska  planuje bezpłatnie poprowadzić sieć w całej gminie Brańszczyk. Warunek jest jeden – mieszkańcy muszą udostępnić swoje działki, również bezpłatnie. Wójt Mieczysław Pękul przekonuje do współpracy na zebraniach organizowanych w poszczególnych miejscowościach. W jaki sposób to robi opisuje Nowy Wyszkowiak.


Brańszczyk jest jedną z gmin w Polsce, które skorzystają z programu TP. Telekomunikacja przygotowała już koncepcję inwestycji, której koszt sięga 30 mln zł i zaangażowała firmę „Optronik” - realizatora projektu do jej wykonania (w tym i przyszłym roku). Plany zakładają postawienie centrali sterowniczych w Trzciance, Turzynie, Dalekiem Tartak, Białymbłocie, Porębie, Brańszczyku i Tuchlinie. - Możliwa szybkość Internetu to 6 Mbit/s, będzie też możliwość telewizji internetowej – informował w Trzciance wójt. - Internet dotrze do każdej miejscowości, nawet do każdej działki rekreacyjnej.
Co ważne, położenie sieci nie oznacza, że trzeba będzie podpisać z TP umowy na usługi. Z sieci można w ogóle nie korzystać lub wybrać operatora, który dzierżawi sieć TP.

Prowadzenie sieci nie spowoduje szkód. Wykonawca ręcznie wykopie rowek szerokości 70 cm i głębokości „jednej łopaty”. – Nie będzie tak, jak przy kanalizacji i wodociągu – zapewnił Mieczysław Pękul. - To nie buldożer. Jest deklaracja, że zniszczeń nie będzie. Są działki, na których położona jest kostka, zostanie doprowadzona do poprzedniego stanu.

Na przeprowadzenie sieci muszą się zgodzić wszyscy, a przynajmniej zdecydowana większość mieszkańców.
- Jeśli nie zgodzi się 10 osób, można je ominąć po drodze gminnej, ale te osoby będą już wykluczone, nie będziemy do nich wracać – zapowiedział wójt.
- Działka uzbrojona w sieć internetową zyskuje na wartości – zachęcał. - Młodych, myślę, nie trzeba przekonywać. Starsi robią to dla dzieci, wnuków.
- Niech kładą. Zawsze się przyda – skwitowała jedna z mieszkanek Trzcianki.
W całej gminie trwa właśnie podpisywanie umów z TP SA. Wybrani mieszkańcy poszczególnych miejscowości powinni dotrzeć do każdego gospodarstwa domowego.

Źródło: Nowy Wyszkowiak

, wydruk, pdf , Prześlij znajomym

sieci, inwestycje, TP, samorządy, internet

Jesteś pierwszym, który to przeczytał

przeczytaj_tresc_ponownie